Acasa Forum Galerie Licitatii Chat Stapelia ACC Aztekium
Mesaje pe forum

» Ne-a parasit un mare cactusist - Scris de simi in Evenimente speciale la 24 Jul, 08:43

» Mineral Marvel - Scris de simi in Soluri, ghivece, transplantari la 24 Jul, 08:38

» Aici se scriu mesajele in care se cer plante - Scris de Gino in Cereri la 23 Jul, 19:12

» Identificare suculenta - Scris de Sabine in Identificari cactusi la 22 Jul, 16:49

» Lithops - Scris de kindwill in Discutii generale la 22 Jul, 06:50

» rog identificare cactusi - Scris de cristian3673 in Identificari cactusi la 21 Jul, 17:46

» Proiecte 2014 - Scris de Cristi in Asociatia Colectionarilor de Cactusi Aztekium Romania la 20 Jul, 13:20

» Identificare cactusi - Scris de demi in Discutii generale la 19 Jul, 18:55

» Oferta de plante primavara 2014 - Scris de Marina in Oferte la 17 Jul, 16:17

» Oferta cactusi - suculente - alte plante - Scris de Marina in Oferte la 15 Jul, 18:40

» Gasteria -informatii pentru incepatori - Scris de simi in Discutii generale la 15 Jul, 14:25

» Genul Haworthia, pur si simplu adorabil - Scris de simi in Discutii generale la 14 Jul, 19:22

» Parodia - Scris de simi in Discutii generale la 14 Jul, 09:26

» Titanopsis - Scris de simi in Discutii generale la 13 Jul, 17:05

» Semanaturi - Scris de simi in Semanaturi, butasiri, altoiri, alte metode de inmultire la 13 Jul, 12:36

» Licitatii - Scris de Cristi in Anunturi ale administratiei la 13 Jul, 07:23

» Rebutia - Scris de simi in Discutii generale la 8 Jul, 00:51

» Garduri vii - Scris de Alex in Discutii generale la 7 Jul, 23:40

» Va rog sa ma ajutati - Scris de veterinar in Discutii generale la 7 Jul, 22:57

» Gymnocalycium cu denumire incerta - Scris de veterinar in Identificari cactusi la 7 Jul, 09:14

» Adenium - informatii utile - Scris de simi in Adenium la 6 Jul, 10:16

» Ajutor! - Scris de simi in Discutii generale la 5 Jul, 18:05

» Buna tuturor! - Scris de Cristi in Bine ati venit - sa ne prezentam la 4 Jul, 19:28

» Identificare cactusi - Scris de Cristi in Identificari cactusi la 2 Jul, 23:00

» Probleme cu lophophora williamsii - Scris de Alex in Discutii generale la 2 Jul, 18:10

» Ajutor identificare - Scris de Liviutz in Identificari cactusi la 2 Jul, 13:10

» Revenire identificare doi cactusi - Scris de cipriansuta in Identificari cactusi la 2 Jul, 09:01

» Buna seara! - Scris de kindwill in Bine ati venit - sa ne prezentam la 1 Jul, 20:25

» Semanaturi supriza - Scris de Alex in Discutii generale la 28 Jun, 19:27

» Escobaria missourisensis v navajoensis - Scris de elisav in Discutii generale la 28 Jun, 12:15

» M. luethyi - Scris de demi in Discutii generale la 27 Jun, 19:58

» M saboae - Scris de tenie in Discutii generale la 24 Jun, 08:47

» Cactusi infloriti - Scris de demi in Discutii generale la 23 Jun, 20:51

» ofer plante gratis - Scris de delias in Oferte la 22 Jun, 22:51

» Buna seara si bun gasit! - Scris de Diana in Bine ati venit - sa ne prezentam la 21 Jun, 22:49

» Bun gasit din Braila - Scris de nicol_henning in Bine ati venit - sa ne prezentam la 19 Jun, 21:02

» Prezentare nicol_henning - Scris de tenie in Bine ati venit - sa ne prezentam la 15 Jun, 23:00

» Ciudatenii si comportamente anormale la cactusi - Scris de demi in Cristatiuni, monstruozitati, aberatii, himere la 15 Jun, 21:07

» Cu sau fara ingrasaminte? - Scris de Stanila Mihai C-tin in Discutii generale la 15 Jun, 20:56

» Plante cadou - Scris de Gino in Oferte la 15 Jun, 20:31

» Identificari cactusi - Scris de Liviutz in Identificari cactusi la 14 Jun, 12:03

» Identificare doi cactusi - Scris de Diana in Identificari cactusi la 11 Jun, 21:50

» Necunoscute Maranta - Scris de Melchior in Identificari cactusi la 9 Jun, 14:48

» Escobaria abdita - Scris de tenie in Discutii generale la 8 Jun, 08:39

» Fara cuvinte - Scris de Maranta in Diverse la 5 Jun, 20:08

» Hibrizii cactusilor - Scris de Cristi in Cristatiuni, monstruozitati, aberatii, himere la 2 Jun, 19:53

» Identificari cactusi - Scris de Sorin in Identificari cactusi la 1 Jun, 08:51

» Cumpar etichete plastic - Scris de adriancean in Cereri la 31 May, 13:54

» Ghici ce-o fi? - Scris de Cristi in Identificari cactusi la 30 May, 19:01

» Bine v-am gasit - Scris de Cristi in Bine ati venit - sa ne prezentam la 30 May, 18:59

s
u
s
s
t
o
p
j
o
s
Cine-i conectat
Cristi
Mihail Marius Dan
ciufuliciu
elisav
geanina
0 utilizatori ascunsi
7 utilizatori neinregistrati
Top utilizatori
Mesaje in ultimele 7 zile:
Cristi - 8 mesaje,
simi - 8 mesaje,
cristian3673 - 5 mesaje,
demi - 4 mesaje,
Gino - 3 mesaje,
Sabine - 2 mesaje,
kindwill - 2 mesaje,
nicol_henning - 1 mesaje,
Marina - 1 mesaje,
Mircea - 1 mesaje
Reviste
» Newsletter Aztekium
Acum este Sâm, 26 Iul 2014 11:07

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Altoire Gymno
MesajScris: Vin, 26 Iul 2013 09:37 

Buna ziua! In vara asta trebuie neaparat sa realtoiesc Gymno M. pentru ca in mod evident portaltoiul acesta nu mai are mult de trait:
Imagine
Ma gandeam sa il altoiesc pe acest Pilosocereus sp prin august-septembrie(intre timp vreau sa separ cactusul acesta de ceilalti si sa il ajut sa se dezvolte cat mai bine):
Imagine
Credeti ca e ar putea functiona? Acestia sunt cei doi cactusi unul langa altul(diferenta dintre ei este cam mare ce e drept):
Imagine

Sus

Subiectul mesajului: Re: Altoire Gymno
MesajScris: Vin, 26 Iul 2013 11:09 

buna ziua
Incearca si vei vedea

o zi buna va doresc

Sus

MesajScris: Vin, 26 Iul 2013 11:25 

In ce sens e mare diferenta intre plante? Eu am port-altoi de 5 cm pe unele plante

Sus

MesajScris: Vin, 26 Iul 2013 12:00 

nu stiu cit de compatibile sint cele 2 plante.
Eu unul nu l-am mai altoit,l-am plantat si supravietuieste inca,sa tot fie un an.

Sus

MesajScris: Dum, 28 Iul 2013 19:33 

Stiu ca inelele celor 2 plante trebuie sa se suprapuna cat mai bine.Sincer nu as vrea sa incerc fara sa fiu cat de cat sigura ca imi va reusi, acest Gymno e unul din cactusii mei preferati.Il am de vreo 2 ani si jumatate si mi-ar parea foarte rau...are o gramada de boboci anul acesta(nu i-am surprins decat pe cativa in poze) si face niste flori foarte frumoase(poza de la avatar e o floare de-a lui). Poate ar trebui sa astept pana devine o urgenta? In ce conditie vi se pare cactusul verde?

Sus

MesajScris: Dum, 28 Iul 2013 21:57 

Salut. Daca as fi in situatia ta, mi s-ar parea (pe o scala de la 1 la 10, cu 10 insemnand risc maxim) undeva pe la 6 -7, pentru ca de obicei Pilosocereus este un gen mai sensibil la umiditatea solului in conditii de temperaturi sub 12 grade C. pe cand Gymnocalycium e mai tolerabil cu temperaturi de 5 -8 grade in conditii de sol uscat. As desface cu grija portaltoiul de Gymno, chiar ”maltratand” portaltoiul cu scopul de a recupera planta altoita(Gymno”) cu cat mai putine rani pe epiderma-- toate aceste operatiuni facute prin luna Martie pentru a avea timp de cicatrizare in perioada de repaos a plantei (10-15grade c, 25-40% umiditate relativa in aer), dupa vre-o doua saptamani de asteptare pt cicatrizare, l-as planta intr-un sol cu circa 20% pamant de frunze, 5% argila, 10% nisip, 5% perlit(sau daca nu ai, pui ”spuma de mare” maruntita) restul pana la 100% sol mineral- pietre sau tuf vulcanic concasat. Din ingredientele de sol as retine un amestec de sol mineral cu putin nisip si perlit in amestec, pt a adauga din acesta circa un centimetru grosime chiar sub si pe langa planta, astfel evitand o eventuala putrezire a portiunii cicatrizate din cauza solului organic. As acoperi planta pe o portiune de 2 -4 areole in sol si as aseza planta intr-un loc cu 15-17 grade noaptea si 25-30grade ziua, cu soare de la rasarit si pana pe la 11 si daca mai e posibil si dupa-amiaza de la ora 16 pana la apus, iar avand in vedere culoarea epidermei, as mentine planta tot in aceleasi conditii de iluminare si dupa ce a inradacinat si a intrat in vegetatie. Sper sa-ti fie utila ideea mea,...cu respect, George :razz:

Sus

MesajScris: Lun, 29 Iul 2013 00:00 

Deci practic tu imi sugerezi sa renunt complet la portaltoi si sa las Gymno sa supravietuiasca "pe cont propriu" ? Imi place ideea dar va putea supravietui astfel? Eu credeam ca acest Gymno nu traieste independent? Va creste mult mai lent? Va mai avea puterea sa infloreasca vreodata? Va deveni verde? Nu m-ar deranja cresterea mai lenta sau pierderea culorii rosu dar mi-ar parea rau daca nu ar mai inflori vreodata...Multumesc mult pentru idee!

Sus

MesajScris: Lun, 29 Iul 2013 09:21 

Salutare. Acum cativa ani am avut unul in aceeasi situatie cu al tau, l-am sepatat de portaltoi, am asteptat vre-o doua saptamani sa se cicatrizeze rana (in aceasta perioada nu se atinge cu nimic zona care se cicatrizeaza, nici macar planta nu se strange-turteste- pt a nu se crapa zona respectiva), l-am plantat cum ti-am descris mai sus, l-am asezat intre plante in partea de nord a unui columnar astfel incat are parte de vre-o doua ore de umbra exact la pranz (12-14) cand radiatiile soarelui sunt cele mai puternice, imi infloreste in fiecare an circa 7-12 flori in decurs de 4-5 luni niste flori roz (clar, intens), lastareste mediu spre abundent, insa ii iau din lastari astfel incat cei care raman langa plaanta-mama sa creasca oarecum nestingheriti unul de altul...sa caut o poza...succes la flori de cactusi :cactus4: :razz:

Fişiere ataşate:
IMG_0199.JPG
IMG_0199.JPG [ 115.56 KiB | Vizualizat de 343 ori ]
IMG_0172.JPG
IMG_0172.JPG [ 142.77 KiB | Vizualizat de 343 ori ]

MesajScris: Lun, 29 Iul 2013 10:00 

Dupa inradacinare spinii au crescut mai lungi decat ii avea pe portaltoi, culoarea s-a schimbat din rosu intr-un grena cu putin verde printre coaste (probabil pigmenti de clorofila pt a-si prepara singur ”hrana”- adica substantele nutritive(seva) extrase de radacini, ajunse langa(sub)epiderma la acele celule verzi(clorofila) sunt transformate in tesuturi noi (radacini, zone noi de epiderma-cresterea plantei-,areole cu spini-flori-seminte si/sau lastari noi)...nu-ti mai bat capul cu detalii :roll: insa iti doresc succes. Pentru a putea face o mica comparatie de culori ale plantelor(a mea si a ta), iar mai tarziu chiar si o polenizare intre cele doua plante, iti pregatesc de pe acum un lastar la inradacinat, pe care poti sa-l ”ridici”(gratuit) personal de la Pitesti, in primavara 2014, in perioada cat se desfasoara expozitia de flori ”Simfonia lalelelor”. Voi anunta din timp pe site, perioada in care se va desfasura; oricum, vei avea ce vedea in materie de plante ornamentale, decoratiuni pt gradini, unelte, seminte, cactusi, etc. :hug: :joy:

Sus

MesajScris: Lun, 29 Iul 2013 17:11 

Multumesc mult! :smile: Abia astept, sunt convinsa ca am ce vedea la expo :smile: Asa voi face cu Gymno, sper sa fie totul bine!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2

{ RELATED_TOPICS }
 Subiecte   Autor   Răspunsuri   Vizualizări   Ultimul mesaj 
Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Metode si tehnici - altoire pe Pereskiopsis

Gino

0

489

Dum, 19 Feb 2012 17:45

Gino Vezi ultimul mesaj

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: