Cu sau fara ingrasaminte?

lorena333

Cu sau fara ingrasaminte?

Mesaj de lorena333 » Joi, 31 Mai 2012 23:01

Buna seara.
As vrea sa stiu parerea voastra. Este sau nu recomandat sa folosesc fertilizatori? Ajuta la dezvoltarea armonioasa sau scurteaza viata plantelor?
Multumesc

Cristi

Re: Cu sau fara ingrasaminte?

Mesaj de Cristi » Joi, 31 Mai 2012 23:10

Eu le folosesc pt plantele mele. Altii nu folosesc.
In final e alegerea ta, eu sunt multumit de rezultatul fertilizantelor in doze moderate.
cactus wizard

lorena333

Mesaj de lorena333 » Joi, 31 Mai 2012 23:15

Doze moderate? Cele de pe eticheta fertilizantelor sunt considerate moderate? Eu nu as sti sa apreciez. Am cumparat azi o sticluta de vitaflora pt cactusi, e bun sau exista altul mai bun? O pot folosi la toate speciile sau au pretentii diferite?

gazistu

Mesaj de gazistu » Vin, 01 Iun 2012 13:27

Eu am cactusi de f f f multa vreme si nu am folosit niciodata fertilizanti.Si le merg foarte bine.Fa un experiment,ia din dubluri si la uni pune fertilizator la alti nu,tinuti la aceias intensitate de lumina,si vezi ce se intimpla,dupa aceia poti sa iei o decizie

Cristi

Mesaj de Cristi » Vin, 01 Iun 2012 14:06

Vita Flora e bun. Optim e sa aibe si microelemente in compozitie. Doze moderate inseamna aplicare cam de 2-3 ori mai rara fata de dozele recomandate pe ambalaj sau aplicarea unor solutii la concentratie de 2 ori mai redusa.
Esentialul e sa aibe azotul (N) mai mic sau cel mult egal cu fosforul (P) sau potasiul (K) si sursa de azot sa fie anorganica (oxizi de azot, nu uree).
cactus wizard

ATar

Mesaj de ATar » Sâm, 02 Iun 2012 08:39

Nici eu nu folosesc fertilizator la cactuși. Plantele se dezvoltă mai încet dar, după părerea mea, mai natural. Dacă primesc asemenea substanțe, și cactușii ca și orice altă plantă le vor savura din plin dar, odată obișnuiți, dacă nu își mai primesc doză în mod regulat se opresc din dezvoltare, și se vor acomoda greu cu ”sărăcia”, în multe cazuri chiar pier (ca exemplul se pot lua cactușii olandezi).
gazistu scrie:Fa un experiment,ia din dubluri si la uni pune fertilizator la alti nu,tinuti la aceias intensitate de lumina,si vezi ce se intimpla ....
Sunt curios de rezultat :ganditor:
ATar

Numai bine și mulți :cactus1: :cactus3: :cactus2: :cactus4:

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 02 Iun 2012 09:22

Diferenta dintre ghivece si natura este ca in natura planta exploreaza un volum mare de sol cu radacinile; in functie de dimensiunile plantei poate fi vorba de litri/zeci de litri/sau metri cubi de sol! In ghiveci le tinem intr-un volum foarte mic de sol, nu avem de unde sti exact compozitia solului pe care il folosim, exista posibilitatea unor carente in sol-care se vor repercuta asupra plantelor. In natura ele cresc prin definitie acolo unde le e bine, deci unde conditiile de sol si clima sunt bune pt ele si unde concurenta e slaba si li se permite dezvoltarea. De aceea consider ca o fertilizare moderata are in primul rand rolul de a combate riscul unor boli date de carentele din sol.
cactus wizard

lorena333

Mesaj de lorena333 » Sâm, 02 Iun 2012 10:11

Multumesc pt raspunsuri. Voi incepe sa folosesc doze moderate sa vedem ce iese...
Cand vad cactusii lui Cristi cum arata inclin sa cred ca nu strica un pic de fertilizator...pana la urma si noi oamenii mancam dar mai luam si vitamine din cand in cand.

lorena333

Mesaj de lorena333 » Sâm, 02 Iun 2012 12:31

Inca o nelamurire: pe ambalaj scrie ca se stropesc plantele. Se pulverizeaza substanta pe plante sau se aplica pe pamant?

gazistu

Mesaj de gazistu » Sâm, 02 Iun 2012 18:23

dupa parerea mea se uda pamintul nici decum planta,cred ca risti sa iti patezi plantele.

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 02 Iun 2012 19:07

Eu ud solul ,dar din cand in cand ud si plantele cu solutia; nu am observat sa se intample nimic rau.
cactus wizard

adriancean

Mesaj de adriancean » Dum, 04 Mai 2014 11:46

Salut.Este bun acest fertilizant pentru cactusi ( semanaturi sub un an) http://www.fitomag.ro/magazin-brasov/in ... suculente/ ?

Sorin

Mesaj de Sorin » Mar, 06 Mai 2014 11:34

Salut am si eu o nelamurire legata de ingtasamant:
Cand oare este cea mai optima perioada de administrare a ingrasamantului, oare daca au boboci este bine daca îi ud cu putin ingrasamant??

volmar

Mesaj de volmar » Mar, 06 Mai 2014 18:31

Salut
Ingrasamintele le folosesc de doua ori in perioada de vegetatie. Prima administrare , dupa intrarea tuturor plantelor in vegetatie iar a doua in luna septembrie. Doza folosita este usor scazuta fata de cea recomandata de producator.
Marius.

Cristi

Mesaj de Cristi » Mar, 06 Mai 2014 19:20

Fiecare colectionar are propria metoda de fertilizare a plantelor.
Unii nu le dau deloc ingrasaminte, altii le dau rar, altii mai des, iar altii la fiecare udare folosesc o doza foarte slaba de cca 4-8 ori mai mica fata de concentratia normala. Unii folosesc dozele recomandate in prospect, altii mai diluat.
In final conteaza rezultatele: sanatatea, frumusetea si robustetea plantelor, dezvoltarea lor armonioasa dupa caracteristicile speciei si o inflorire adecvata.
cactus wizard

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”