Acasa Forum Galerie Licitatii Chat Stapelia ACC Aztekium
Mesaje pe forum

» seminte Astrophytum - Scris de jinkou in Cereri la 28 Nov, 21:57

» Colectia familiei Levai - Scris de Melchior in Colectii publice si private la 28 Nov, 16:27

» Grow Box pentru cactusi - Scris de Melchior in Sfaturi pentru incepatori la 27 Nov, 13:07

» Expozitie 21-23 noiembrie 2014 - Scris de simi in Diverse la 25 Nov, 09:47

» Iernare cactusi - Scris de bionut in Sfaturi pentru incepatori la 24 Nov, 13:09

» Intalnire de sfarsit de an - Scris de elisav in Asociatia Colectionarilor de Cactusi Aztekium Romania la 22 Nov, 19:39

» Carte despre sere - Scris de Gino in Sere, solarii la 20 Nov, 17:02

» As comanda urmatoarele plante - Scris de rotusz in Cereri la 19 Nov, 18:55

» Tillandsia - Scris de Melchior in Discutii generale la 17 Nov, 11:04

» Plante lithops 2015 - Scris de simi in Oferte la 15 Nov, 18:09

» Colectia Cristian Cristian - Scris de cristian in Colectii publice si private la 13 Nov, 23:08

» Aici se scriu mesajele in care se cer plante - Scris de Sorin in Cereri la 13 Nov, 15:20

» Conophytum - Scris de simi in Discutii generale la 13 Nov, 14:14

» Transplantare plantule din seminţe - Scris de jinkou in Semanaturi, butasiri, altoiri, alte metode de inmultire la 12 Nov, 15:21

» Fratii Spegazzinii - Scris de Cristi in Discutii generale la 12 Nov, 14:56

» Ghivece teku - Scris de Nick in Cereri la 12 Nov, 13:07

» Definirea caracterelor unor plante - Scris de volmar in Discutii generale la 11 Nov, 21:00

» Urare - Scris de simi in Discutii generale la 8 Nov, 09:49

» Trecut-au ani și ani la randu-i... - Scris de Cristi in Evenimente speciale la 8 Nov, 08:51

» Un nou lexicon! - Scris de Nick in Evenimente speciale la 6 Nov, 15:01

» De unde cumparam ghivece - Scris de Sabine in Soluri, ghivece, transplantari la 6 Nov, 08:40

» M. luethyi - Scris de tenie in Discutii generale la 5 Nov, 21:07

» Oferta de plante primavara 2014 - Scris de Cristi in Oferte la 5 Nov, 19:26

» Vanzare cactusi - Scris de jinkou in Oferte la 4 Nov, 13:55

» Oferta : Murraya exotica - Olea europaea - Ginkgo biloba - Scris de Gino in Oferte la 3 Nov, 21:03

» identificare - Scris de Cristi in Identificari cactusi la 2 Nov, 19:09

» Lithops - Scris de simi in Discutii generale la 2 Nov, 17:51

» Am nevoie de pareri si sfaturi, va rog - Scris de Astrid in Sfaturi pentru incepatori la 1 Nov, 20:01

» Lista de seminte 2014-2015 - Scris de Cristi in Oferte la 1 Nov, 17:40

» Salut - Scris de jinkou in Cereri la 27 Oct, 23:54

» Oferta cactusi - suculente - alte plante - Scris de jinkou in Oferte la 27 Oct, 01:02

» Aloe vera problematica - Scris de simi in Discutii generale la 26 Oct, 12:39

» Cumpăr seminţe sau puieţi - Scris de Alex in Cereri la 25 Oct, 23:23

» Ajutor identificare - Scris de Cristi in Identificari cactusi la 25 Oct, 18:53

» Cumpăr seminţe sau puieţi - Scris de Cristi in Cereri la 25 Oct, 17:15

» Colectia mea (Alex) - Scris de Alex in Colectii publice si private la 23 Oct, 23:45

» O identificare? - Scris de Ticu in Identificari cactusi la 23 Oct, 21:34

» Newsletter Acc Aztekium - Scris de Liviutz in Asociatia Colectionarilor de Cactusi Aztekium Romania la 23 Oct, 17:21

» ofer plante gratis - Scris de jinkou in Oferte la 22 Oct, 01:04

» Opuntie infestata - Scris de Sabine in Discutii generale la 12 Oct, 20:59

» Aspecte din colectie - Scris de DanT in Colectii publice si private la 12 Oct, 20:32

» Epithelantha bokei - Scris de Cristi in Discutii generale la 12 Oct, 08:41

» Va multumim - Scris de simi in Anunturi ale administratiei la 5 Oct, 23:27

» Cateva poze cu cactusi din colectia mea - Scris de simi in Colectii publice si private la 5 Oct, 21:39

» Cum se numeste acest cactus? - Scris de Andrei in Discutii generale la 3 Oct, 19:29

» Marcel Campean - Medias - Scris de Cristi in Vizite la colectionari romani si straini la 3 Oct, 18:14

» Lapidaria margaretae - Scris de simi in Discutii generale la 29 Sep, 19:24

» Buna - Scris de Maranta in Bine ati venit - sa ne prezentam la 28 Sep, 19:43

» Ajutor!!! Nevoie de sfaturii!! - Scris de simi in Discutii generale la 24 Sep, 19:42

» cactusi bolnavi! - Scris de Cristi in Discutii generale la 23 Sep, 20:59

s
u
s
s
t
o
p
j
o
s
Cine-i conectat
Cristi
elisav
simi
0 utilizatori ascunsi
6 utilizatori neinregistrati
Top utilizatori
Mesaje in ultimele 7 zile:
bionut - 7 mesaje,
Melchior - 3 mesaje,
tenie - 3 mesaje,
simi - 3 mesaje,
Gino - 2 mesaje,
demi - 2 mesaje,
rulas - 2 mesaje,
Cristi - 1 mesaje,
ATar - 1 mesaje,
elisav - 1 mesaje
Reviste
» Newsletter Aztekium
Acum este Sâm, 29 Noi 2014 01:46

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sera ingropata (walipini)
MesajScris: Sâm, 23 Feb 2013 11:41 

Salut !

Reiau si aici informatiile publicate pe forumul Aztekium, referitor la construirea unei sere semi-ingropate (http://www.aztekium.ro/forum2b/viewtopi ... =588#p4431).

Citat:
Stim cu totii ca cea mai eficienta energetic este o sera semi-ingropata. Dar evident, pe langa avantaje exista si dezavantaje, de aceea parametrii trebuie bine ganditi inca din faza de proiectare. Sunt semnificative adancimea, orientarea fara de soare, diversele unghiurile rezultate, probabil si ventilatia.

Imagine
Institutul Benson este o organizatie care urmareste diseminarea proiectelor din domeniul productiei alimentare. Unul din proiecte este realizarea unei sere subterane de tip walipini (cuvant indian pentru “loc cald”). Cred ca acest proiect necesita optimizari pentru cresterea cactusilor (cred ca este prea adanca si necesita imbunatatirea ventilatiei + controlul umiditatii), dar ma gandesc ca aduce elemente utile celor interesati.

Aici gasiti manualul : http://www.bensoninstitute.org/Publicat ... lipini.pdf

Aici este articolul din Financiarul: http://www.financiarul.ro/2013/02/23/se ... ul-anului/

Sus

Subiectul mesajului: Re: Sera ingropata (walipini)
MesajScris: Lun, 25 Feb 2013 18:38 

Multumim pentru link!
E o tehnologie interesanta, adecvata in special pentru cultura plantelor mai putin pretentioase fata de lumina. Nu cred ca e optima pentru cactusi.Eu am soare pe plantele mele de dimineata de la 7 si pana seara la apusul soarelui si tot nu pot spune ca sunt ca la mama lor acasa. Poate o sera pentru epifite sau pentru plantule in primul an de viata ar merge si ar fi economica.
Pana la urma cu cat vedem mai multe variante cu atat avem mai multe sanse de a gasi ceva ce se potriveste optim conditiilor noastre.

Sus

MesajScris: Mar, 26 Feb 2013 09:31 

Buna tuturor. Intradevar, ideea cu sera ingropata nu e chiar rea... DAR: cum a spus si Cristi, cactusilor parca nu le ajunge soarele nici la ei in desert, la noi in Romania trebuie sa fim atenti la parcurgerea corecta a sezonului rece(care are foarte putina lumina in comparatie cu deserturile),...as face totusi urmatorul compromis ce ar impaca multumitor si pe cei care vor o reducere la costul cu incalzirea pe timpul iernii in sera, cat si pe colectionarii de cactusi pentru care numarul maxim de ore cu soare este vital pentru o dezvoltare cat mai armonioasa (asemanatoare cu cea din natura) este si mai important; sa-mi explic ideea:
Se va sapa pentru forma si marimea fundatiei in pamant pana la o adancime de 80 - 120 centimetri (dupa preferintele de inaltime a viitoarelor mese din sera) astfel incat la final, dupa turnarea placii de fundatie, cactusii asezati pe mese in sera sa se afle la inaltimea nivelului de sol din exteriorul serei, (ca si cum,daca nu ar fi sera,s-ar afla in aer liber pe sol) astfel vor beneficia si de primele raze de soare(deci iluminare maxima posibila) iar noi vom plati mai putin la incalzire pentru ca baza serei(inaltimea de sub mese) se afla sub nivelul solului.
Acest tip de sera necesita o investitie initiala(la construire) putin mai mare decat o sera clasica (cu fundatia la nivelul solului exterior), insa ulterior, dupa 5 -10 ani investitia este amortizata(recuperata) din reducerile la costul cu incalzirea ei, iar dupa acest interval putem spune ca avem numai de castigat. Deci... ce spuneti de ideea mea :?: :roll:
Din experienta ar fi bine sa va mai dau un pont mai...uscat :razz: pentru aceia dintre voi care stiti ca aveti panza de apa freatica in apropierea solului, sau tipul de sol ingreuneaza scurgerea rapida a apelor din ploi, ar fi util sa luati in calcul urmatoarele doua detalii de constructie:
1 - preventiv, e mai sigur sa preveniti eventualele scurgeri de apa prin tratarea peretilor si podelei cu materiale izolatoare( bitum, zmoala,lacuri,etc);
2 - daca prima masura de siguranta(izolarea cu zmoala) nu se executa, ar fi bine ca apele din ploi care se scurg de pe acoperisul serei sa fie colectate prin stesini si burlane si evacuate la o distanta de minim 10 metri de sera, pentru a preveni infiltratiile printr-un zid al serei neizolat; eu unul, daca as construi o astfel de sera, nu as risca si mi-as izola peretii si fundatia serei, pentru viitoare somnuri cat mai linistite :grin: doar stiti bine ca apa nu e buna nici in cizme... :laugh: :mrgreen:
Dupa cele expuse mai sus, voi ce varianta ati alege(sau ati ales) si de ce?
Cu speranta ca v-am dat o idee buna va doresc plante frumoase si multe bucurii mici :razz:

Sus

MesajScris: Mar, 26 Feb 2013 19:07 

Foarte buna ideea!
Mai vin si eu: pentru cei care au spatiu suficient, pot folosi o astfel de sera pentru perioada de iarna, urmand ca odata cu venirea caldurii sa mute plantele afara sau intr-un solar cu lumina multa.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2

{ RELATED_TOPICS }
 Subiecte   Autor   Răspunsuri   Vizualizări   Ultimul mesaj 
Nu sunt mesaje necitite noi în acest subiect. Fişier(e) ataşat(e) Construire sera

adriancean

14

721

Dum, 13 Oct 2013 18:18

Melchior Vezi ultimul mesaj

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: