Inmultirea naturala a cactusilor

Cristi

Inmultirea naturala a cactusilor

Mesaj de Cristi » Sâm, 17 Iun 2017 16:03

De aproape 20 de ani, de cand am inceput sa studiez mai serios cactusii si am inceput sa fac insamantari, am fost mirat de dificultatea de a creste din seminte multe din speciile de cactusi. Pentru majoritatea, germinatia nu era o problema, dar, in saptamanile si lunile urmatoare, am realizat ca e nevoie de multa atentie si grija pentru a le asigura conditii bune astfel incat sa nu moara si sa se dezvolte intr-un ritm rezonabil.
Daca la genuriile viguroase de tipul Ferocactus s.a mai e cum e, treaba devine de-a dreptul impresionanta la genurile lente cum ar fi Ariocarpus, Aztekium, Blossfeldia, Pelecyphora, Strombocactus etc. Imi era clar ca aceste plante traiesc in natura si se inmultesc spontan acolo, dar, pe masura ce am capatat experienta cu crescutul lor din seminte, mi se parea aproape imposibil sa ma gandesc la faptul ca, in natura, sub soarele acela teribil, in arsita si seceta, in solul saracacios, plantulele reusesc sa supravietuiasca si sa creasca.
De-a lungul anilor, colectia mi-a crescut, multe specii au devenit florifere, unele producand cantitati foarte mari de seminte. Uneori reuseam sa recoltez semintele, alteori gaseam fructele crapate, uscate, cu semintele presarate pe planta sau in ghiveci.
Fiind foarte ocupat si avand multe plante, ritmul transplantarilor lasa de dorit, adesea trecand 5 si chiar 10 ani intre doua transplantari ale unei plante.
In acest context am avut ocazia sa vad natura la lucru si, spre uimirea mea, nu rar se intampla sa vad, pe solul plantelor netransplantate de macar 2-3 ani, plantute din specia respectiva sau uneori din speciile din ghivecele vecine. Daca la speciile mai harnice te mai poti astepta, surprizele mari au venit de la specii lente si foarte lente din genurile Ariocarpus, Epithelantha, Pelecyphora, Strombocactus, Turbinicarpus. E uluitor!
Ferocactus fordii, Gymnocalycium spegazzinii v punillense, Epithelantha micromeris, Turbinicarpus schwarzii, Ariocarpus kotschoubeyanus albiflorus, Pelecyphora strobiliformis, Pelecyphora asellliformis +detaliu, Strombocactus disciformis + detaliu

Am analizat putin fenomenul si am inteles ca este in principiu o chestie de matematica, de probabilitati. Pur si simplu, caderea pe sol a sute/mii de seminte duce la zeci/sute de germinari din care mare parte mor ca urmare a secetei, temperaturilor si luminii inadecvate etc., dar, cateva, mai rezistente, rasarind poate langa o gramajoara de sol organic, intre 2 pietricele, ferite de soarele direct, reusesc sa supravietuiasca si sa creasca.
M-am gandit sa impartasesc cu voi aceste exemple de lupta pentru existenta incheiata victorios de cactusii nostri fiindca mi se pare ceva deosebit si frumos.
cactus wizard

AlexandruDragomir

Re: Inmultirea naturala a cactusilor

Mesaj de AlexandruDragomir » Sâm, 17 Iun 2017 20:57

Mersi mult pentru poveste, Cristi!
Ca întotdeauna, bine formulată, conținând poze care grăiesc de la sine și multe informații interesante.
Felicitări pentru plantele superbe și mult succes în continuare.
Să ai o seară plăcută.

dana rusu

Re: Inmultirea naturala a cactusilor

Mesaj de dana rusu » Mie, 28 Iun 2017 06:08

emotionanta poveste Cristi si splendide exemplare,ma bucur ca impartasesti cu noi atatea impresii si tot ce ti se pare tie interesant in cresterea cactusilor si asta chiar e o poveste foarte importanta pentru noi toti. :love:

Scrie răspuns

Înapoi la “Semanaturi, butasiri, altoiri, alte metode de inmultire”