Semanaturi

Scrie răspuns
adriancean

Re: Semanaturi

Mesaj de adriancean » Dum, 24 Noi 2013 19:50

Salutare.Am o nelamurire...semanaturile din august ( si septembrie) as putea sa le transplantez individual in givece de 5,5 cm diametru undeva prin luna februarie-martie? Conteaza cat de mari sunt sau nu? Majoritatea au formate cateva areole mici...

demi

Mesaj de demi » Lun, 25 Noi 2013 10:16

Salut Adrian

Le poti repica cate una in ghivece de 5,5 , dar pentru economie de loc le poti pune cate doua sau trei .
Dupa observatiile mele daca sant mai multi laolalta parca s-ar dezvolta mai bine .

Cu stima MIhai

adriancean

Mesaj de adriancean » Lun, 25 Noi 2013 19:22

Salutare.Spatiul nu ar fi o problema...cel mai important e sa le mearga bine plantutelor....Deci ar merge repicate la 5-6 luni?

ATar

Mesaj de ATar » Lun, 25 Noi 2013 23:11

Nu este o ”regulă” care să trebuiască aplicată la repicare. Regula ți-o faci tu, cu timpul. Eu repicam abia după un an. Stăteau îngrâmădite, și aici confirm afirmația lui Demi
demi scrie: Dupa observatiile mele daca sant mai multi laolalta parca s-ar dezvolta mai bine .
Am cosiderat de fiecare dată că atâta timp cât stau nerepicate, înghesuite, luptă între ele pentru supraviețuire. Rezistă doar cei puternici, este o selecție naturală. Pierderi oricum sunt după repicare dar cu cât sunt plantulele mai mari și repicarea merge mai ușor.
ATar

Numai bine și mulți :cactus1: :cactus3: :cactus2: :cactus4:

Magdolna

Mesaj de Magdolna » Mar, 26 Noi 2013 14:52

Buna ziua, Adrian

Bineinteles ca poti sa le repici cand vrei, dar trebuie sa iei in considerare urmatoarele aspecte:
1. cu cat plantele sunt mai mari rezista mai bine la socul transplantarii si inradacineaza mai repede
2. plantele micute - in general sub un an - nu au resursele necesare pentru a rezista pana se prind, deci pierderea va fi mai mare.
3. epiderma plantelor sub un an sunt f. sensibile, la orice ranire cat de mica sunt expusi la atacul diferitelor fungi

Asa ca eu iti recomand sa mai astepti - asta in cazul in care nu au probleme - pana plantele au loc sa se dezvolte.
Daca sunt putine plante, nu sunt f. desi, poti astepta chiar mai mult de un an.
Eu de obiceile repic dupa 1 an si pierderile sunt minime, sau nu sunt deloc, in functie de planta.
Bineinteles ca depinde si de ce fel de plante ai semanat: cele cu crestere f. lenta se pot repica chiar si dupa 3 -4 ani.

Magdolna

adriancean

Mesaj de adriancean » Mie, 27 Noi 2013 11:56

Buna .
Binenteles ca o sa mai astept pana in primavara,atunci plantutele o sa aiba in jur 8-9 luni.Nu am semanat specii foarte pretentioase( cel putin asa cred eu):Echinocereus viridiflorus,Copiapoa coquimbana,Copiapoa bridgesii,Copiapoa fiedleriana,Mammillaria parkinsonii,Astrophytum capricorne,Astrophytum senile v. aureum,Echinofossulocactus multicostatus,Copiapoa lembkei,Copiapoa cinerea,Parodia sotomayorensis,Copiapoa calderana. Urmatoarea transa de semanaturi as vrea sa o fac in Decembrie.

tenie

Mesaj de tenie » Joi, 19 Dec 2013 21:41

Buna seara,
A incercat cineva varianta de germinare a semintelor dificile in servetele umezite, tinute in germinator?
http://cactiguide.com/forum/viewtopic.php?f=16&t=20291

Cristi

Mesaj de Cristi » Vin, 20 Dec 2013 13:54

Salut,
Stiu de metoda, nu am incercat-o fiindca nu m-a interesat; poate fi utila in cazul in care se urmareste altoirea precoce a plantelor.
cactus wizard

tenie

Mesaj de tenie » Vin, 20 Dec 2013 21:21

Eu nu intentionez sa altoiesc rasadurile, mi s-a parut doar ca metoda a dat rezultate bune. Cand eram copil faceam ceva asemanator, cu seminte de fasole :)

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 21 Dec 2013 10:31

Eu-care seaman multe seminte- nu are rost sa imi fac de lucru cu asa ceva. Daca ai seminte putine poti practica metoda; e frumoasa, igienica, dar ai mai mult de lucru cu ele fiindca trebuie plantate dupa germinare.
Ratele de germinare nu ar trebui sa fie diferite fata de semanarea direct in ghiveci in aceleasi conditii de mediu (temperatura, umiditate, lumina).
cactus wizard

tenie

Mesaj de tenie » Sâm, 21 Dec 2013 21:40

Desigur ca eu "lucrez" la un nivel mult mai mic. Am obtinut cateva seminte ale unor specii pe care le indragesc (dar sunt considerate dificile) si vreau sa merg pe varianta cea mai buna. De regula se spune ca metoda cunoscuta e cea mai buna... :)

tenie

Mesaj de tenie » Joi, 09 Ian 2014 12:21

Dupa unele peripetii, au aparut primele "semne": Mammillaria luethyi. Din seminte "de floare", nu de bostan :)
Fişiere ataşate
Mammillaria luethyi.jpg
Mammillaria luethyi.jpg (25.28 KiB) Vizualizat de 605 ori

Cristi

Mesaj de Cristi » Vin, 10 Ian 2014 13:57

Salut Laurentiu,
In primul rand te felicit pt ca ai obtintut germinatie la M luethyi! La ce temperatura ai tinut semanaturile?
Sfatul meu ar fi sa le altoiesti cat de curand posibil (daca ai posibilitatea).
cactus wizard

tenie

Mesaj de tenie » Vin, 10 Ian 2014 17:23

Multumesc pentru sfat, Cristi. Am incercat sa pastrez o temperatura de 24-25 grade (termostatul meu are un histerezis cam de 1 grad). La inceput am avut unele probleme cu mucegaiul, dar am rezolvat cu putin clor. Acum semintele / plantutele sunt curate.
Banuiesc ca sfatul tau (sa altoiesc plantutele) are drept scop reducerea pierderilor la transferul pe sol. In primul rand am lipsit la lectia cu altoitul (n-am altoit niciodata), in al doilea as prefera plante pe radacina proprie. Provocarea (dar si riscul, desigur) e mai mare. Sper ca si satisfactiile sa fie pe masura.

tenie

Mesaj de tenie » Dum, 12 Ian 2014 13:22

Azi am schimbat din nou pampersii...
Fişiere ataşate
M perezdelarosae andersoniana.jpg
M perezdelarosae andersoniana.jpg (108.4 KiB) Vizualizat de 532 ori
M herrerae albiflora.jpg
M herrerae albiflora.jpg (39.61 KiB) Vizualizat de 532 ori
M luethyi.jpg
M luethyi.jpg (83.23 KiB) Vizualizat de 532 ori

Scrie răspuns