Iluminare artificiala la semanaturi?

Alex

Iluminare artificiala la semanaturi?

Mesaj de Alex » Sâm, 10 Aug 2013 18:17

Salut,

Considerati utila iluminarea artificiala in cazul semanaturilor de cactusi ?
Am pus mana pe un MASTER GreenPower CG T 600W E40 1SL cu Flux luminos: 88000 Lm conform producatorului.
Ce ziceti .. merita folosit ? Credeti ca vor exista avantaje? Si daca da, cate ore de lumina artificiala pe zi recomandati ?

Multumesc

Melchior

Re: Iluminare artificiala la semanaturi?

Mesaj de Melchior » Joi, 26 Sep 2013 13:51

Salut Alex !

Problema este in felul urmator.Sa arda un bec de 600 de w numai pentru iluminat timp de 8-10 ore pe zi eu zic ca este mult.Este o lampa lunguiata de 10 cm care disipa o caldura si lumina destul de puternica pe care trebuie sa montam intr-o minisera suficient de mare si inalta,dar se poate incerca. Desi este bine sa incalzim tavitele cu semanaturi de jos,mai mult ca sigur in functie de dimensiunea miniserei lampa va da si caldura suficienta.Dar ramane problema termostatari,trebuie sa oprim si iluminatul daca depasim temperatura prereglata.
Mai nou pentru iluminat, noi folosim leduri de 3w cu diferite spectru de temperatura a luminii(leduri reci,calzi,natural) care consuma foarte putin si se pot aranja in functie de dimensiunea tavilor in care am semanat.

George

Re: Iluminare artificiala la semanaturi?

Mesaj de George » Joi, 26 Sep 2013 22:42

Salut. Intradevar, foarte buna ideea cu folosirea ledurilor. Consum mic, posibilitatea aranjarii in diverse forme in functie de ghivecele cu semanaturi. :cactus3:
O femeie frumoasă e o bijuterie, o femeie bună e o comoara întreagă.

Scrie răspuns

Înapoi la “Semanaturi, butasiri, altoiri, alte metode de inmultire”