Ajutor!

Roxana

Ajutor!

Mesaj de Roxana » Dum, 16 Mar 2014 10:23

Am separat Gymno de portaltoi, problema e ca nu stiu daca am facut bine.Asa arata acum(pozele sunt facute cu telefonlu dar sper sa fie ok):
Imagine
screen shot on pc

Imagine
free image host

Trebuie sa mai tai din el, sau e ok sa il las asa?

Liviutz

Re: Ajutor!

Mesaj de Liviutz » Dum, 16 Mar 2014 12:08

Buna Roxana !

Iti inteleg dorinta sa-l dai jos de pe portaltoi (asa procedez si eu, cu riscul sa pierd planta), numai ca acesti clorofilo-deficitari nu inradacineaza decat in mod exceptional (fara clorofila, mecanismele fiziologice nu functioneaza normal).

Pentru a raspunde totusi la intrebare - da, mai trebuie taiat, ceea ce se vede acolo sunt vasele liberiene ale port-altoiului. Si din pacate, trebuie sa tai mult pana a elimina toate tesuturile portaltoiului (din acest punct de vedere, acesta este unul din cei mai "pacatosi" portaltoi).

In opinia mea, mai curand decat sa tai mult si sa incerci apoi o improbabila inradacinare, ai sanse ceva mai mari daca tai curat ce a mai ramas din portaltoi si pui la inradacinat (mai curand va inradacina portaltoiul !), ORI incerci o noua altoire pe un portaltoi mai gros.

Roxana

Re: Ajutor!

Mesaj de Roxana » Dum, 16 Mar 2014 13:37

Din pacate nu am un portaltoi suficient de bun...am mai taiat din cactus, sper ca am taiat suficient si acum o sa astept cateva saptamani sa se cicatrizeze si incerc sa il inradacinez.Altceva nu am ce face... Multumesc pentru sfat!

Scrie răspuns

Înapoi la “Semanaturi, butasiri, altoiri, alte metode de inmultire”