Experiment cu nisip de la Podari

demi

Experiment cu nisip de la Podari

Mesaj de demi » Dum, 03 Apr 2016 21:20

Buna seara

Anul trecut am ajuns si eu la un sacut de nisip de Podari de la Gicu Maiuru .
Am fost foarte multumit de textura lui si m-am gandit sa fac un experiment .
De cativa ani ma ocup de semanaturi , tot caut solul ideal , solul ideal pentu mine insemnand sa am cat mai putin de lucru cu el si sa dea rezultate bune .
Am facut un experiment cu nisipul de Podari , curat ne amestecat cu bici un fel de sol organic si bine inteles fara nici un fel de tratament termic pentru dezinfectare , doar la udarea semanaturilor am folosit solutie de permanganat de potasiu .
Semanatura a fost executata pe 14.02.2016 , primul rand de poze a fost facut in 23.02.2016 si al doilea rand de poze in 25.03.2016 . Nu am folosit nici un fel de iluminat artificial , doar lumina naturala cat a fost si cat a intrat prin 4 randuri de folie .

Va urma .

Cu stima Mihai

Cristi

Re: Experiment cu nisip de la Podari

Mesaj de Cristi » Lun, 04 Apr 2016 06:47

Felicitari!
Parerea mea este ca va trebui sa fertilizezi plantele. Sa le urmaresti indeaproape si daca ti se pare ca ceva nu e chiar cum ar trebui (culoare, ritm de crestere...), sa le dai fertilizant cu microelemente. Eu asa as face.
cactus wizard

demi

Re: Experiment cu nisip de la Podari

Mesaj de demi » Lun, 04 Apr 2016 20:36

Buna seara

La fertilizare m-am gandit si eu daca va fi cazul , dar deocamdata astept sa vad evolutia lor .
Sant un pic cam palide din cauza insuficientei de lumina , dar acuma au mai multa lumina si sant in stadiu de aclimatizare cu lumina puternica .
Iata si restul plantutelor :

Cu stima Mihai

Scrie răspuns

Înapoi la “Semanaturi, butasiri, altoiri, alte metode de inmultire”