Înrădăcinare Gymnocalycium mihanovichii friedrichii rubra

AlexandruDragomir

Înrădăcinare Gymnocalycium mihanovichii friedrichii rubra

Mesaj de AlexandruDragomir » Dum, 25 Sep 2016 11:25

A mai încercat cineva să înrădăcineze Gymnocalycium mihanovichii din comerţ?
Mă refer la mutanţii fără clorofilă. Eu am achiziţionat o plantă care sper că îşi poate produce singură hrana. Pigmentaţia mi-a servit drept indiciu. Ataşez mai multe poze concludente.
De asemenea, o să cresc şi Hylocereus-ul udatus pe care a fost grefat.
Pentru început am îndepărtat cu grijă planta grefată şi am curăţat resturile de ţesut cu ajutorul unui bisturiu, apoi am curăţat zona cu alcool şi am presărat cărbune de lemn pentru a împiedica o infecţie.
Acum plăntuţa stă pe un tifon, într-un loc aerat, până la vindecarea zonei de scindare, iar Hylocereusul a fost inspectat, curăţat şi plantat într-un amestec de turbă şi granule de argilă expandată.
Ataşez câteva poze. Opinii?
Fişiere ataşate
IMG_20160925_110026_480x640.jpg
IMG_20160925_110026_480x640.jpg (97.22 KiB) Vizualizat de 1150 ori
IMG_20160925_110044_480x640.jpg
IMG_20160925_110044_480x640.jpg (95.62 KiB) Vizualizat de 1151 ori
IMG_20160925_110127_480x640.jpg
IMG_20160925_110127_480x640.jpg (106.25 KiB) Vizualizat de 1151 ori

Melchior

Re: Înrădăcinare gymnocalycium mihanovichii friedrichii rubr

Mesaj de Melchior » Dum, 25 Sep 2016 12:30

Planta respectiva cel putin dupa poza,nu este cv. rubra. Cu cv. rubra nu are rost sa incercati inradacinarea pentru ca nu are deloc clorofila. Ce aveti dvs. intradevar are urme de clorofila si dupa parerea mea se poate inradacina. Singura problema este perioada care urmeaza care nu prea este in avantajul plantei fara radacina,numai daca aveti conditii mai speciale. Ar fi fost mult mai bine in primavara.

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Dum, 25 Sep 2016 12:46

Aveţi dreptate, m-am gândit şi eu la acest aspect, dar planta urma să fie aruncată; portaltoiul semăna mai degrabă cu turnul din Pisa şi probabil ar fi ajuns la coşul de gunoi (erau 2 plante rămase din fostul lot şi primiseră deja exemplare ''proaspete şi colorate''). O să îmi încerc norocul. Mi-a părut rău de ele şi, indiferent ce voi încerca, şanse sunt mai mari decât în tomberon.
În tot cazul, nu o voi lăsa în camera rece de iernat, ci voi alege o poziţie călduţă şi luminoasă şi să sperăm că încet-încet vor apărea şi rădăcinile.
Din câte ştiu, în Chaco Boreal, Paraguay, zona de provenienţă, nu există un sezon uscat, ci doar parţial mai rece şi cu precipitaţii mai puţine. Poate că dacă o să asigur o iluminare bună, va înrădăcina.

Gino

Mesaj de Gino » Dum, 25 Sep 2016 17:46

Buna seara

Conditiile din natura au prea putina relevanta in cazul de fata.
Planta in cauza este un cultivar, ori asa ceva nu se gaseste in natura.
Cea mai buna solutie, in opinia mea, ar fi o realtoire pe baza existenta, provizoriu pana in primavara, sau o altoire pe o baza mai puternica, de exemplu Harrisia, Trichocereus sau Echinopsis ori Opuntia.
Inradacinarea, daca se va produce, va fi de lunga durata si nu va salva planta pe termen lung, pentru ca sistemul radicular va fi slab.
Tot altoirea este cea mai buna solutie ....
Gino

AlexandruDragomir

Re: Înrădăcinare Gymnocalycium mihanovichii friedrichii rubr

Mesaj de AlexandruDragomir » Dum, 25 Sep 2016 18:53

Mulțumesc, domnule Gino. Voi lua în considerare informațiile primite de la dumneavoastră.

jinkou

Mesaj de jinkou » Lun, 26 Sep 2016 17:43

Doamne ajută!
Eu am reușit cu succes. Pentru a facilita înrădăcinarea puteți uda prima dată cu o soluție cu hormoni de înrădăcinare pentru plante ierboase.
Când îţi aminteşti de Dumnezeu roagă-te, ca atunci când Îl vei uita, El să Îşi aducă aminte de tine.
Sfântul Marcu Ascetul

https://jinkou.sunphoto.ro/Colectia_mea_de_cactusi

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Mar, 27 Sep 2016 11:11

Vă mulțumesc pentru sfat. O să folosesc o soluție de Atonik.
A fost un proces de durată? Planta s-a dezvoltat bine ulterior?
Cu respect, Alexandru.

@lexx

Mesaj de @lexx » Joi, 29 Sep 2016 20:35

Eu incerc de vreo 5 luni sa inradacinez un Melocactus olandez cu cefalium pe care nu l-am verificat bine cand l-am cumparat iar la transplantare am observat ca avea radacinile putrezite. Am incercat initial in nisip si udari rare. Dupa vreo 2 luni nu a facut nici un varf de radacina. Apoi l-am lasat in apa si tot nimic. Acum e deja foarte deshidratat dar nu cred ca mai are nici o sansa. Oare nu se pot inradacina melocactusii?

Alex

Mesaj de Alex » Joi, 29 Sep 2016 21:10

Eu am stat 2 ani si jumatate la un ferocactus.. rabdare.

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Joi, 29 Sep 2016 21:59

Să înţeleg că este un proces de durată. Oricum nu mă aşteptam să dureze mai puţin de 3-4 luni.
Vă mulţumesc pentru impresiile şi informaţiile deduse din încercările voastre.
Vă salut.

jinkou

Mesaj de jinkou » Joi, 29 Sep 2016 22:48

Eu personal l-am cumpărat din Dedeman și fiindcă nu îmi plac cei altoiți și am constatat că are clorofila, l-am desprins de pe port altoi. Am umplut un ghiveci cu substratul pentru cactuși și am pus un cm de nisip. Am umezit solul cu soluție și am înfipt bine gymnocalyciumul și l-am lăsat la fereastră toată iarna. În primăvara l-am scos și avea primele mustăți. A mers foarte bine dar l-am dat.
Când îţi aminteşti de Dumnezeu roagă-te, ca atunci când Îl vei uita, El să Îşi aducă aminte de tine.
Sfântul Marcu Ascetul

https://jinkou.sunphoto.ro/Colectia_mea_de_cactusi

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Vin, 30 Sep 2016 06:24

Mulţumesc pentru datele acestea, Jinkou.
Şi eu l-am achiziţionat din Dedeman; cum spuneam, am un stimulator de creştere şi înrădăcinare sub forma lichidă, Atonik. O să îl folosesc pentru a pulveriza din când în când planta. De asemenea, nu voi lăsa Gymno-ul la răcoare, cu ceilalţi, ci îl voi ţine la căldură şi lumină. Sper să am aceleaşi rezultate ca şi tine.
Cu respect, Alexandru.

Alex

Mesaj de Alex » Vin, 30 Sep 2016 08:57

Racoare si umbra. daca tinem o planta un an de zile in soare fara posibilitate de hidratare (lipsa radacini) evident ca se va usca. In niciun caz nu va rezista 2 ani :smile:

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Vin, 30 Sep 2016 09:37

Într-adevăr, ai dreptate Alex. Şi exprimarea mea a fost oarecum improprie. Voiam să spun că nu îl voi pune în locul de iernat. Acolo nu am mai mult de 1-2 C noaptea şi ştiam că varietăţile colorate sunt mai sensibile la frig. O să stea departe de sursele de căldură, dar într-un loc mai cald.
O să folosesc un transperant pentru a obţine o lumină indirectă. Cred că va fi okay. Vom vedea.
:bere-noroc:

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Dum, 11 Dec 2016 11:27

Bună ziua.
Revin cu un update pentru acest Gymnocalycium mihanovichii pe care l-am achiziţionat din comerţ unde era vândut altoit pe un Hylocereus undatus.
Au trecut în jur de 3 luni de la înlăturarea portaltoiului. Planta a trecut printr-o perioadă rece la ţară, maxim 5-10 C şi fără apă pentru două luni.
Apoi l-am adus în apartament, în poziţie caldă (peste 25-26 C) ,luminoasă şi am început să îl ud, la început cu un stimulator de înrădăcinare. L-am ţinut mereu hidratat, fie prin udări uşoare, fie prin pulverizări fine dimineaţa.
Astăzi curiozitatea m-a învins şi l-am mişcat puţin, dar destul cât să văd mai bine de 3 rădăcini de 2-3 cm care se duceau în pământ. La bază se mai observă câteva scurte, dar care par hotărâte să le ajungă din urmă. L-am aşezat cu grijă la loc şi i-am făcut şi câteva poze. Se observă şi o tendinţă de pigmentare spre verde, semn că fotosinteza este mai mult decât posibilă.
Mă bucur mai ales că nu a dat niciun semn de deshidratare ca urmare a celor de mai bine de 2 luni în care nu a fost udat.

Scrie răspuns

Înapoi la “Semanaturi, butasiri, altoiri, alte metode de inmultire”