Realtoire Gymono mihainovichii

AdrianMar

Realtoire Gymono mihainovichii

Mesaj de AdrianMar » Dum, 02 Oct 2016 18:18

Salutari! O sa trec si pe la prezentare,dar acum vreau sa stiu ce sa-i fac cactusului acesta.Am un cactus luat de 4 zile, in magazin nu stiau nimic de el, am cautat pe net si este hibotan Gymno mihainovichii altoit pe hylocereus. Din informatii am vazut ca hylocereus este slab si nu are viata lunga cu un altoi, as vrea sa il tai cu tot cu pui de pe el si sa il realtoiesc pe alta specie de cactus.Ce variante am cu reusita de 100 la suta (evident daca procedura merge bine)? Vazusem pe echinopsis si informatii ca el rezista mai bine. Desi este cumparat recent, l-am replantat si baza a prins o custa lemnoasa cam de la radacina plus inca 5-6 cm. Nu vreau sa astept pana il ultimul moment.Nu stiu daca am facut bine dar am amestecat substratul lui cu akadama (cresc creveti in acvariu si am akadama), are granulatie mare si am zis ca dreneaza mai bine, am pus cam 1 pumn de akadama si restul substratul de turba cred ca este turba olandeza.Am facut bine ca l-am pus in akadama? Cat de rapid trebuie sa schimb portaltoiul din poze pe o scara de 1 la 10 :) ? Stiu ca nu trebuia sa il ud la replantare, insa l-am udat in ziua urmatoare pentru ca solul era foarte uscat cand l-am luat, a zis ca nu l-a udat de 1-2 luni.
Fişiere ataşate
14568924_1742873802631764_33304375_n.jpg
14568924_1742873802631764_33304375_n.jpg (43.55 KiB) Vizualizat de 740 ori
14543530_1742873829298428_1352059176_n.jpg
14543530_1742873829298428_1352059176_n.jpg (43.69 KiB) Vizualizat de 740 ori

AlexandruDragomir

Re: Realtoire Gymono mihainovichii

Mesaj de AlexandruDragomir » Dum, 02 Oct 2016 20:11

Bună seara şi bine v-am găsit pe forum. :jos-palaria:
Când aveţi puţin timp liber, am fi încântaţi să aflăm mai multe despre dumneavoastră.
Legat de cactusul altoit, cred că în jur de un an rezistă conexiunea, depinde de cât timp a fost făcută. Echinopsisul este un portaltoi bun, dar cel mai bine ar fi să aşteptaţi până când vremea se încălzeşte.
Hylocereusul este un cactus epifit şi trebuie să aibă mult mai mult de o udare la 1-2 luni. Primăvara se menţine umed, vara la răcoare şi ceva mai umbrit, iar iarna ceva mai rar cu udatul, cam o dată la 1-2 săptămâni sau când pământul se usucă. Pare să fie în stare bună, deci mai poate aştepta realtoirea.
Nu este pretenţios în privinţa solului. Să fie drenabil şi bogat în nutrienţi. Crusta aceea este probabil un proces de lemnificare natural.
Sunt aici membrii cu mult mai multă experienţă în ceea ce priveşte altoirea cactuşilor, aflaţi şi părerea domniilor lor.
Cu respect, Alexandru.

AdrianMar

Mesaj de AdrianMar » Lun, 03 Oct 2016 21:03

Multumesc frumos pentru raspuns! Oare de ce in magazin nu ii altoiesc direct pe echinopsis? Nu am de gand sa il altoiesc acum,mai ales daca pare ok starea cat de cat, vreau sa am sanse maxime in iunie-iulie.Intai voi altoi un pui din el, apoi in functie de reusita il altoiesc si pe cel mare cu lastari.In camera, iarna am 18-25 grade, oare este bine sa il tin pe timp de iarna la o temperatura atat de mare? Il pot tine pana ninge pe o sala unde teperatura in noiembrie noaptea este cam 10 grade celsius. Lui hylocereus ii plac mutarile din loc in loc? Ar fi mai ok sa il pun undeva si sa ramana acolo nemiscat ? Ati mai incercat sa ii realtoiti? Am vazut cateva postari,dar din ce am observat detinatorii lor nu au mai postat si rezultatul :( .Doamna care ii vindea a spus ca sunt altoiti de 2 ani majoritatea.

Alex

Mesaj de Alex » Lun, 03 Oct 2016 22:48

Salut,

Nu cred ca planta are mai mult de 1 ani de cand a fost altoita. Cresc foarte accelerat.

Sfaturi din pacate nu pot sa iti dau.. nu am experimentat cu asa ceva.. sa vedem ce te sfatuiesc ceilalti

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Mar, 04 Oct 2016 06:40

Salut!
Îţi pot răspunde la câteva dintre întrebări:
1. Să faci rost de un portaltoi Hylocereus este uşor; pur şi simplu fac butaşi şi după înrădăcinare altoiesc pe ei. Cactusul este unul epifit şi ajunge şi la 10m lungime, poate mai mult. De aceea se pot face o mulţime de butaşi. Totodată, fiind o plantă tropicală, tot anul.
Echinopsis sunt cactuşi foarte rezistenţi, dar au o creştere mai lentă, iar iarna o perioadă de odihnă. Un portaltoi pe o astfel de specie este mult mai sigur şi eficient, dar nu la fel de rapid pentru producător. Probabil îţi dai seama că nu vor să plătească mai mult pentru Echinopsis, ei vor ca tu să mai cumperi cactuşi (altoirea pe Hylocereus este puţin probabil să ţină mai mult de 1, maxim 2 ani deoarece specia tropicală are o creştere mult mai viguroasă).
Astăzi totul trebuie să se facă repede astfel încât să vândă mult (vezi cum procedează olandezii).
2. În ceea ce priveşte altoirea propriu-zisă, sunt aici alţi membrii specializaţi, dar îţi pot spune că un cactus altoit ar trebui să aibă temperaturi mai ridicate, iar cum al tău are ca portaltoi un Hylocereus, cu atât mai mult. Eu zic că 13-15 C ar fi de ajuns. Şi ai grijă cu udările dacă îl ţii la răcoare.
3. Niciunei plante nu îi plac mutările din loc în loc. Acolo unde trăiesc, fiecare îşi creează un microclimat şi dacă le muţi, vor avea o creştere mai grea.
În ceea ce priveşte cactuşii, ei tind să se orienteze spre lumină (cei care au nevoie de ea făcând fotosinteza), deci dacă sunt mutaţi, rotiţi, vor începe un proces foarte greoi de întoarcere spre ea. Cred că îţi dai seama cât va dura asta şi că planta va fi încetinită.
4. Eu îţi dau date teoretice despre altoire. Prefer cultivarea speciilor care au clorofilă, chiar dacă unele cresc mai greu nealtoite. Ştiu cum se face, am studiat subiectul, dar ar fi mai bine să îţi spună cineva cu experienţă în acest procedeu. Oricum, pentru un Hylocereus, 2 ani este destul de mult.
Să te uiţi şi la alte postări de pe forum, sunt foarte utile.
Cu respect, Alexandru.

monicaprobst

Mesaj de monicaprobst » Mar, 04 Oct 2016 08:38

Buna dimineața,

Eu am vreo șase Hylocalycium cumpărați din comerț, de diferite culori, de peste 4 ani, și pare să le meargă destul de bine, nu am făcut decât să le schimb substratul, pe care l-am înlocuit cu substrat mai degrabă pentru cactuși decât pentru plante epifite. La una dintre plante portaltoiul a început să lăstarească, fenomen care mi s-a mai întamplat și la un Astrophytum myriostigma cv. spiral ribs_altoit pe echinopsis. Am pierdut în schimb, după destui ani, un myrtillocalycium de care mi-a părut foarte rău (nu mi-am dat seama din ce cauză).

Vi s-a întamplat să vă lăstărească portaltoii? Și dacă da, îndepărtați lăstarii sau nu?
Support bacteria, they are the only culture some people have.

Gino

Mesaj de Gino » Mar, 04 Oct 2016 20:00

Buna seara

Hylocalycium .... Myrtillocalycium ??? - astea par sa fie himere dupa nume !
Ceva fotografii ?
Gino

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Mar, 04 Oct 2016 20:03

La asta mă gândeam şi eu. Denumirile aparţin unor himere.
Şi nu cred să fie mulţi oameni cu experienţă în creşterea lor, tocmai fiindcă sunt fenomene fascinante, dar rare.
În plus, am fost uimit de precizarea conform căreia sunt plante din comerţ (Hylocalycium).

AdrianMar

Mesaj de AdrianMar » Mie, 05 Oct 2016 10:20

Foarte folositoare raspunsurile! O sa il las intr-un loc, de udat,ii pun apa mai rar.Sincer,de cand l-am pus in akadama pare ca devinde verde inchis la baza si verde deschis spre altoi. La mine altoiul este destul de maricel,nu cred ca portaltoiul o sa mai faca lastari laterali, mai ales ca mihainovichii este total deficitar, adica este roz cu galben... De aia incerc sa invat mai multe,din timp, sa maximizez sansele de reusita.Eu cred ca cei mai multi dau gres la altoire pentru ca o fac in ultimul moment,cand ambele plante sunt destul de afectate,nu stiu daca este corect ce gandesc eu,dar in minte mea daca si altoiul este in forma maxima si noul portaltoi, sansele cresc sa se "prinda" iar pe baza.Si dl AlexandruDragomir are dreptate cu Olanda, nu am specificat,dar din Olanda provine cactusul, asa mi-a spus vanzatoarea,ca tot ce stie despre el este ca-i altoit,se uda rar,si vine din Olanda :))! Avea si Echinopsis chamaecereus (cel galben lung),dar era altoit pe echinopsis, si avea aceeasi specie galbena pusa si pe hylocereus, diferenta de marime la altoi era aproape dubla pe hylocereus fata de echinopsis.Dar nestiind extrem de multe despre cactusi,dar mai ales despre altoiti ... am luat un gymno, gymno toti aveau baze pe hylocereus.

Scrie răspuns

Înapoi la “Semanaturi, butasiri, altoiri, alte metode de inmultire”