Leuchtenbergia - incercari neconventionale de inmultire

Gino

Leuchtenbergia - incercari neconventionale de inmultire

Mesaj de Gino » Lun, 31 Oct 2016 21:31

Buna seara

In decursul timpului multi colectionari au incercat sa inradacineze mamile de Leuchtenbergia principis ...
Si eu am incercat cu mamile rupte accidental.
Din cate stiu de la altii, dar si din experienta mea de pana acum, astfel de experiente au dus doar la inradacinarea mamilelor.
Cu cativa ani in urma am avut cateva mamile destul de bine inradacinate, care in timp sau uscat.
Am si acum o astfel de mamila inradacinata .
Sistemul radicular este destul de bine dezvoltat, iar mamila arata ca si cum inca ar mai fi pe planta mama .

Ghiveciul il am in balcon si imi pun tot felul de intrebari legate de modul de udare in perioada de iarna .
Mamila in cauza este inradacinata din vara .
In urma cu cateva zile, atunci cand am trecut plantele de la tara, la interior, am gasit o alta mamila rupta - probabil opera pisicilor in cautare de aventuri exotice printre cactusi
Ajuns la Bucuresti, am altoit mamila pe un Echinopsis

Desi perioada nu este tocmai optima pentru altoiri, se pare ca operatia a reusit.
Acum urmeaza o lunga, lunga asteptare pentru a vedea rezultatele.
Gino

jinkou

Re: Leuchtenbergia - incercari neconventionale de inmultire

Mesaj de jinkou » Lun, 31 Oct 2016 23:50

Doamne ajută!
Nu sunt deloc expert, dar bănuiesc că o să fie la fel ca la ficus. Când înrădăcinezi o ramură obții altă plantă, iar când înrădăcinezi doar frunza, deși cresc rădăcini, nu obții nimic. E foarte posibil ca la cactuși să nu se potrivească această teorie. Aveți cunoștința de astfel de practici cu rezultate pozitive sau doar faceți experimente, căci sunt tare curios?
Când îţi aminteşti de Dumnezeu roagă-te, ca atunci când Îl vei uita, El să Îşi aducă aminte de tine.
Sfântul Marcu Ascetul

https://jinkou.sunphoto.ro/Colectia_mea_de_cactusi

demi

Mesaj de demi » Mar, 01 Noi 2016 09:22

Buna ziua
La cactusi se practica aceasta metoda si cu rezultate bune .
Am vazut mamile de Ariocarpus altoite la angro si toate lastarite .
Si eu am altoit o mamila de Esco. abdita cu succes 100% .

Gino

Mesaj de Gino » Mar, 01 Noi 2016 18:53

Buna seara

N-am incercat niciodata sa inradacinez o frunza de ficus ca sa vad ce se intampla in continuare.
In schimb, frunzele de Crassula, violete de parma, Echeveria, Ceropegia, Sedum si multe alte suculente, produc noi plante dupa inradacinarea frunzelor.
Cu multa atentie si rabdare, mamile de Mammillaria se inradacineaza si produc plantule de la baza mamilei si in cazuri rare si din areole.
Mamile de Mammilaria altoite produc plantule fara probleme, daca altoirea este reusita.
Incercarea de fata este un experiment.
Este posibil sa mai fi incercat cineva inaintea mea, tocmai asta incercam sa aflu.
Daca nu, nu-mi ramane decat sa astept eventuale rezultate, si in ultima instanta sa repet operatia in primavara in plin sezon vegetativ.
Va voi tine la curent ...
Gino

demi

Mesaj de demi » Mar, 01 Noi 2016 19:39

Buna seara

Da intradevar cum spunea si Gino mamilele altoite si cred ca de la ori ce cactus produc lastari , doar ca trebue taiati cat mai de jos , portaltoiul il forteaza destul de tare ca sa lastareasca .
O mamila inradacinata nu cred ca are destula putere si sant aproape sigur pe mine sa spun ca nu are putere sa lastareasca , de oare produce radacini superficiali care au puterea doar sa mentina mamila in viata nici de cum sa -l forteze sa si lastareasca .
Si cu mamilele altoite trebue sa avem rabdare caci dureaza un "pic" pana lastaresc , la mine mamila de E. abdita a lastarit in al treilea an dupa altoire , dar la sfarsit de sezon am avut o planta de peste 3 cm diametru .
Cu bucata de planta treaba merge mult mai repede , lastareste deja in acelasi sezon cand a fost altoit .
Si acest lucru afirm di proprie experienta : am altoit cateva bucatele de pe o Pelecyphora asseliformis f.cristata si mia ramas o bucata de planta cu cateva mamile , mia fost cumva sa-l arunc si am altoito , la sfarsit de sezon am avut pe el trei lastari dintre care doua bucati in urmatorul sezon leam inradacinat cu succes .

Cu stima Mihai

Gino

Mesaj de Gino » Mar, 01 Noi 2016 20:12

Buna seara

Demi, foarte importante precizarile tale, dar ar fi important sa ne spui si pe ce ai altoit si in ce perioada.
In ceea ce priveste mamilele inradacinate, sa stii ca se poate.
Am vazut astfel de experimente facute cu mamile de Mammillaria ( Dolichothele ) longimamma.
Sute de mamile inradacinate care produceau plantule de la baza si unele din areole.
Mamilele erau inradacinate pe un substrat de turba si nisip, inclinate la 45 de grade.
In acest caz, trebuie avut in vedere un aspect foarte important.
Prelevarea mamilelor trebuie facata cu mare atentie, trebuiesc lasate o perioada pentru cicatrizare, plantate si udate cu mare atentie.
Este mai greu decat la inradacinarea unui butas, dar posibil !
Eu am experimentat altoiri de mamile de M. longimamma pe Pereskiopsis spatulata, prin infigerea mamilei in varful Pereskiopsisului
Mamilele respective au generat plantule de la baza, una singura si din areola.
Daca este sa vorbim despre altoiri de bucati de planta care contin una sau mai multe areole, lucrurile sunt clare : altoirile reusite produc noi plantule
Ce credeti totusi ca se va intampla in cazul mamilei de Leuchtenbergia altoita recent ?
Gino

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Mar, 01 Noi 2016 21:05

Buna seara !

Am mai spus-o si cu alte ocazii, Viul nu reprezinta niciun mister - e doar o chestiune de ... tehnica.

Imagine
http://www.shaman-australis.com/forum/i ... es/&page=4

Gino

Mesaj de Gino » Mar, 01 Noi 2016 21:23

Multumesc Liviutz !

Deci se poate !
Abia astept sa vad si la mine fenomenul ! ...
Gino

jinkou

Mesaj de jinkou » Mar, 01 Noi 2016 22:24

Super. O să încerc și eu dacă se va rupe vreo mamila. Spor la cactuși!
Când îţi aminteşti de Dumnezeu roagă-te, ca atunci când Îl vei uita, El să Îşi aducă aminte de tine.
Sfântul Marcu Ascetul

https://jinkou.sunphoto.ro/Colectia_mea_de_cactusi

demi

Mesaj de demi » Mar, 01 Noi 2016 23:40

Buna seara

E. abdita am altoito pe Echinocereus reichenbachii in Iulie , iar bucata de P. asseliformis pe un Echinopsis la inceputul lui Iunie .

Cu stima Mihai

Scrie răspuns

Înapoi la “Semanaturi, butasiri, altoiri, alte metode de inmultire”