Problema de cultivare

Anita

Problema de cultivare

Mesaj de Anita » Joi, 19 Ian 2017 10:42

Are cineva idee daca se pot prinde direct pe sol puiutii colorati/hibrizi altoiti pe cactusii din imagine? Nu imi place ideea cactusilor altoita in felul acesta , dar mi se par interesanti cei colorati. A incercat cineva sa ii prinda pe sol si sa fie viabili?
Fişiere ataşate
catus color.jpg
catus color.jpg (80.07 KiB) Vizualizat de 733 ori

Roxana

Re: Problema de cultivare

Mesaj de Roxana » Vin, 20 Ian 2017 15:46

Cei rosu, roz si galben nu, pentru ca nu pot produce clorofila(sunt clorofilo-deficitari). Cei doi mai inchisi de culoare(ultimul din randul din spate-dreapta si al doilea din randul din fata) au sanse mai bune, stiu ca unii membrii de aici au reusit sa inradacineze pentru ca portiunile alea inchise de culoare pot sintetiza ceva clorofila.

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Vin, 20 Ian 2017 16:36

Se poate pentru unele varietăți. Am eu unul din comerț pe care l-am separat de portaltoi și acum are rădăcini. Am încercat să îl mișc și este bine bine ancorat în sol.
Aici este discuția pe acestă temă:
inr-d-cinare-gymnocalycium-mihanovichii ... -t832.html

Roxana are dreptate:
Al doilea din față seamănă destul de mult cu al meu, deci merge, are clorofilă destulă.
Am văzut înrădăcinați și asemănători cu cel de poziția a treia, rândul din spate. Cel cu 2 culori.
Observ că unul galben are lăstari verzi, deci poți să îi lași să crescă mai mari, iar apoi prelevați, lăsați la formare de calus și plantați.

Totuși șanse mai mari cu cel mov verzui.
Ce trebuie să știi este că vor crește ceva mai lent.
Restul NU POT FI crescuți pe propriile rădăcini.

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Vin, 20 Ian 2017 16:37

Dau aici paste la ultima mea postare pe această temă :

"
Bună ziua.
Revin cu un update pentru acest Gymnocalycium mihanovichii pe care l-am achiziţionat din comerţ unde era vândut altoit pe un Hylocereus undatus.
Au trecut în jur de 3 luni de la înlăturarea portaltoiului. Planta a trecut printr-o perioadă rece la ţară, maxim 5-10 C şi fără apă pentru două luni.
Apoi l-am adus în apartament, în poziţie caldă (peste 25-26 C) ,luminoasă şi am început să îl ud, la început cu un stimulator de înrădăcinare. L-am ţinut mereu hidratat, fie prin udări uşoare, fie prin pulverizări fine dimineaţa.
Astăzi curiozitatea m-a învins şi l-am mişcat puţin, dar destul cât să văd mai bine de 3 rădăcini de 2-3 cm care se duceau în pământ. La bază se mai observă câteva scurte, dar care par hotărâte să le ajungă din urmă. L-am aşezat cu grijă la loc şi i-am făcut şi câteva poze. Se observă şi o tendinţă de pigmentare spre verde, semn că fotosinteza este mai mult decât posibilă.
Mă bucur mai ales că nu a dat niciun semn de deshidratare ca urmare a celor de mai bine de 2 luni în care nu a fost udat. "

Scrie răspuns

Înapoi la “Semanaturi, butasiri, altoiri, alte metode de inmultire”