Experimente de germinare Frailea

veterinar

Re: Experimente de germinare Frailea

Mesaj de veterinar » Joi, 04 Ian 2018 09:49

Buna dimineata
Un sol mai organic,daca incepe sa se deshidrateze,formeaza scoarta la suprafata,Exista riscul sa dezradacineze plantutele daca nu se intervine la timp cu hidratarea.

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Vin, 16 Feb 2018 00:36

Bună seara.
Văd din nou acum ultima postare din acest topic. Dumnezeu să îl odihnească pe domnul Marișescu..

Am fost mai ocupat în ultimul timp cu facultatea și nu am apucat să fac ședințe foto cu cactușii, dar mi-am făcut niște timp pentru ei astă-seară.
Plantele au acum aproximativ 80-90 de zile:

Frailea buenekeri ssp. densispina

Frailea pulcherrima

Frailea tupambae

Frailea perbella

Frailea phaeodisca

Pozele sunt urcate în galerie. Pentru vizitatorii site-ului care nu cunosc acest aspect, dând click pe una dintre ele, veți putea vedea imaginea la dimensiunea reală.

Numai de bine și zile cât mai calde.

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Joi, 17 Mai 2018 15:07

Salutare tuturor!
Revin cu poze ale plantelor la aproape 6 luni de la semănare.
Plantele sunt acum pe un pervaz sudic, dar lumina este filtrată.

Frailea buenekeri v. densispina

Frailea moseriana

Frailea phaeodisca

Frailea pulcherrima

Frailea pygmaea v. tupambae

Gino

Mesaj de Gino » Joi, 17 Mai 2018 19:41

Buna seara

Plantutele arata foarte, foarte bine.
Desi nu este tocmai recomadata repicarea in acest stadiu, eu cred ca unele plantule pot fi scoase si plantate individual .
Astfel se poate degreva aglomeratia cum este cazul la Frailea phaeodisca, dar si urmarirea evolutiei plantulelor separate in raport cu cele ramase in vasele unde au fost semanate.
O alta obtiune o reprezinta altoirea unor plantule care prezinta caracteristici iesite din comun, sau pur si simplu pentru a face diferenta intre evolutia pe radacina proprie in raport cu altoirea.
Succes !
Gino

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Joi, 17 Mai 2018 23:48

Bună seara, Gino.

Mersi pentru sfaturi și interes. Știu că ar cam trebui plantate individual, dar am tot amânat. Nu prea am spațiul necesar aici și cred că voi păstra câte 2-3 plantule robuste pentru mine, iar pe restul o să le dau la schimb pentru alte plante pe care mi le doresc. Probabil o să găsesc eu ceva la George care să merite. Eventual specii de Frailea pe care nu le am, deși găsesc tot mai greu ceva care să merite adăugat la colecție, în principiu și datorită faptului că nu vreau să depășesc un număr de 200 de plante și sunt mai select. Am tot căutat Frailea larae și Frailea atrobella. Sunt adevărate bijuterii, dar încă foarte foarte greu de găsit.
Am noroc să fiu ''vecin'' cu George fiindcă avem amândoi cam aceleași gusturi (pentru genuri ca Gymno, Lobivia, Frailea, Parodia, în special sud-americane) și ne întâlnim să discutăm despre ele.
Dacă tot m-am apucat să povestesc, pot să spun că sunt bucuros acum fiindcă am făcut un schimb cu el, semințe de Gymno în schimbul unui lăstar care deja începuse să facă rădăcini de Discocactus zehntneri ssp. buenekeri, o plantă pe care mi-o doream de ceva timp și care era promisă prin Cehia (parcă așa spunea), dar pe care am obținut-o într-un final.
Lăstarul este plantat într-un ghiveci 5x5, sol pur mineral, în principiu roci sedimentare, gresii, micașist. Poate o să fac un topic separat cu el tot la capitolul legat de înrădăcinări, însămânțări etc.

Numai de bine. :jos-palaria:

Scrie răspuns

Înapoi la “Semanaturi, butasiri, altoiri, alte metode de inmultire”