Cristate, monstruozitati, himere

Cristi

Cristate, monstruozitati, himere

Mesaj de Cristi » Sâm, 11 Feb 2012 18:05

Cristatia este fenomenul natural sau indus artificial prin care punctul (varful) de crestere al unei plante se transforma in linie de crestere, planta capatand astfel aspect de creasta. Cauzele fenomenului pot fi multiple, de la excesul de nutrienti si apa la o planta fara posibilitati de lastarire suficient de abundenta incat sa poata produce suficiente capete care sa preia excesul de energie, pana la leziuni ale meristemului apical si consangvinizare.

Oreocereus crassiniveus f cristata

Mammillaria carmenae f cristata

Epithelantha greggii f cristata
Monstruozitatea este fenomenul natural sau artificial prin care apar multiple varfuri de crestere dezordonate (fara a avea caractere de lastari) insotite de aberatii de organizare a plantei (lipsa, modificarea numarului si aspectului coastelor, a spinilor etc.). Poate fi cauzata de infecti virale sau cu bacterii intracelulare, de distrugerea meristemului apical de consangvinizare.

Oreocereus trollii crassiniveus f monstruosa
Himera este un fenomen artificial, teoretic posibil si in natura, dar cu sanse infime prin care se realizeaza un amestec mecanic de celule apartinand a doua specii diferite. Ele vor forma tesuturi in plaje/ insule mai mult sau mai putin net delimitate in functie de gradul de intimitate si de omogenitate al amestecului. E un fenomen rar care poate aparea la altoiri prin presarea puternica a altoiului pe portaltoi si amestecul celulelor.
Variegatia este fenomenul natural sau indus artificial prin care unele portiuni ale plantei sunt lipsite de unul sau mai multi pigmenti care alcatuiesc clorofila dand cel mai frecvent aspectul de verde cu pete galbene al plantei. Portiunile verzi vor sintetiza glucoza, cele decolorate in functie de prezenta/absenta unora din pigmentii clorofilieni. Poate fi cauzata de infectii virale, de socuri calorice sau de iluminare sau de obtinerea plantelor din seminte produse prin incrucisarea de plante mama inrudite genetic (=inbreeding, consangvinizare).

Oreocereus celsianus f variegata
cactus wizard

Cristi

Re: Cristate, monstruozitati, himere

Mesaj de Cristi » Dum, 19 Feb 2012 14:28

Se pare ca se contureaza tot mai mult concluzia ca monstruozitatea si cristatia cactusilor sunt boli infectioase.
In exemplare monstruoase de Echinocactus grusonii si Mammlilaria bocasana (formele acelea total atipice) s-au descoperit paraziti intracelulari -bacterii din genul Chlamydia.
Un microbiolog din Mexic mi-a spus ca s-a descoperit o infectie virala in plantele cristate.
Consider aceste lucruri de o mare importanta. COnform lor, monstruozitatea si cristatia pot fi induse si deci transmisibile. Ramane de discutat calea de transmisie: ideea logica e ca se transmite prin inepaturile anumitor insecte si/sau rani. Aceste forme bizare exista si in natura, dar mai des in cultura;probabil ca endogamia, aglomerarea plantelor in cultura, grija si pastrarea exemplarelor cu aceste modificari..duc la un fel de selectie pozitiva a acestor aberatii.
Ar fi intersant de stiut si daca pentru aparitia manifestarilor fenotipice e necesar vreun trigger.probabil ca socurile de crestere, cresterea extrem de rapida a altoiurilor..tradusa printr-o rata inalta de replicare celulara favorizeaza inmultirea bacteriana si virala si cresc probabilitatile de manifestare.
Experimente din trecut arata ca transmisia prin seminte e redusa (nu inexistenta, dar redusa procentual);probabil ca plantele au dobandit in cursul evolutiei mecanisme prin care e limitat accesul parazitilor in zona de dezvoltare a gametilor, astfel incat tendinta naturala a plantelor, de la o generatie la alta, e sa scape de acesti paraziti.
cactus wizard

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 20 Mai 2012 15:49

Revin cu o planta monstruoasa crescuta din seminte. Are cam 6-7 ani acum.
Este un Echinofossulocactus lancifer f monstruosa cu parinti normali fenotipic.
cactus wizard

crysss

Mesaj de crysss » Dum, 20 Mai 2012 20:36

Buna,

Am si eu cativa mai "deosebiti" nu stiu denumirea lor, dar imi sunt tare dragi, asa ca iata vedetele mele :
1 Imagine
2Imagine
3 si cel mai ciudat dintre toti (banuiesc ca e Echinopsis, pe care l-am luat de la un colectionar care zicea ca il arunca ca nu are ce face cu el, asa ca l-am salvat)
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
CEL MAI IMPORTANT LUCRU IN VIATA OMULUI ESTE ... SANATATEA
http://crysss.sunphoto.ro/

Melchior

Mesaj de Melchior » Mar, 22 Mai 2012 13:07

Va salut !

Cristi a facut o prezentare detaliata si bine documentata a plantelor cristate si monstruoase.Aceste plante foarte interesante au locul bine meritat si in colectia noastra,numarul lor crescand de la an la an.Am obtinut si noi destul de multe plante cristate si cateva clorofil deficitare (genul Gymnocalycium este destul de predispus pentru exemplare clorofildeficitare dar si cristate) si din semanaturi.Ramane de vazut daca teoria se adevereste in totalitate sau sunt si alte cauze pentru aparitia acestor plante ciudate.Oricum, daca tai o planta cristata de exemplu in urma altoirii si folosesc aceasi lama sau cutit la alte plante sigur nu se transmite virusul.Avem o singura planta,o Cylindroopuntia virusat (si avem grija ca virusul sa nu se transmita la alte plante) pe care este altoit un Puna clavaroides,care creste foarte interesant este de fapt o planta pitica a speciei normale.
Prezint in continuare o Lobivia cristata,care dupa ce a facut flori normale
una dintre ele a facut boboci cristate.

Melchior

Cristi

Mesaj de Cristi » Joi, 24 Mai 2012 19:07

Sunt plante aparte si pentru mine deosebit de interesante cand sunt obtinute din seminte.
cactus wizard

George

Mesaj de George » Vin, 05 Iul 2013 16:46

Va salut. Am si eu sa va arat ”ciudatii” mei... un Gymnocalycium mihanovichii ssp. rubra, pe care il am de 3 ani pe radacina proprie. Cand l-am cumparat,era altoit si avea culoarea rosu-aprins spre roz. Acum arata a cactus...
Fişiere ataşate
IMG_0013 (2).JPG
Aceasta este o Mammillaria elongata, iar cum nu-mi plac cei altoiti, dupa ce am cumparat-o, am inradacinat-o. Nu a inflorit si nici nu cred ca o va face... ea nu se lauda cu estetica, ea gandeste...parca ar fi ”creierul” vegetal al colectiei (gluma!) Din lateral, de la nivelul solului, au crescut 3 lastari ce au aspect de planta necristata. La primavara voi extrage un lastar si-l voi planta separat, pentru ai urmari evolutia ulterioara,... sunt curios daca isi va continua cresterea normala sau daca va ajunge chiar sa infloreasca, sa fructifice, sa-i reiau ciclul evolutiei din samanta...dar gata cu vorbaria.
IMG_0013 (2).JPG (144.08 KiB) Vizualizat de 2132 ori
IMG_0199.JPG
IMG_0199.JPG (115.56 KiB) Vizualizat de 2132 ori
IMG_0014.JPG
IMG_0014.JPG (152.24 KiB) Vizualizat de 2132 ori
O femeie frumoasă e o bijuterie, o femeie bună e o comoara întreagă.

George

Mesaj de George » Vin, 05 Iul 2013 16:59

Un Echinopsis chacoana, caruia i-a crescut un lastar cristat la nuvelul solului, de 2 ani, fara nici o internentie asupra lui. Inca stau in dubii daca il voi separa de planta-mama la primavara...
Fişiere ataşate
IMG_0016 (2).JPG
IMG_0016 (2).JPG (147.65 KiB) Vizualizat de 2132 ori
IMG_0015 (2).JPG
IMG_0015 (2).JPG (159.02 KiB) Vizualizat de 2132 ori
O femeie frumoasă e o bijuterie, o femeie bună e o comoara întreagă.

Cristi

Mesaj de Cristi » Vin, 05 Iul 2013 22:00

O frumusete!
cactus wizard

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 30 Aug 2014 13:25

Si un zambet cristat:
Mammillaria haageana f cristata San Jose Lecheguiri, Oax
cactus wizard

simi

Mesaj de simi » Sâm, 30 Aug 2014 17:09

:smile:

Melchior

Mesaj de Melchior » Mar, 02 Sep 2014 16:26

Va prezint o Mammillaria prolifera f. cristata interesanta.Planta este pe radacina proprie si pe langa ca este o planta cristata,interesant este ca lastarii sunt la inceput plante normale, pana la prima inflorire dupa care incet devin cristate.

si un Gymnocalycium michanovichii f. cristata

simi

Mesaj de simi » Mar, 02 Sep 2014 17:51

:aplauze2: :aplauze2:
Mai ales Mammillaria este incantatoare asa plina de fructe :aplauze1:

Cristi

Mesaj de Cristi » Mar, 02 Sep 2014 19:26

Ca sa nu mai pomenim ca fructele de M prolifera sunt comestibile...yummy!
cactus wizard

tenie

Mesaj de tenie » Mar, 02 Sep 2014 20:26

Asta ar putea fi un subiect interesant: care cactusi au fructe comestibile.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cristatiuni, monstruozitati, aberatii, himere”