Ciudatenii si comportamente anormale la cactusi

Gino

Ciudatenii si comportamente anormale la cactusi

Mesaj de Gino » Mie, 22 Aug 2012 21:49

Buna seara

Observam cu uimire ca uneori cactusii nostri, fara motive aparente, se comporta ciudat.
Sigur, in cele mai multe cazuri exista explicatii ale unor astfel de comportamente, dar sunt si situatii in care nu stim de ce si cum se intampla.
Vom incerca impreuna sa vedem astfel de situatii si sa incercam anumite explicatii din care sa intelegem de ce apar astfel de anormalitati.

1 - Opuntia salmiana
Boboc floral aparut din fruct alaturi de noi articole caduce specifice pentru O. salmiana.

Desi am O. salmiana de multi ani, este pentru prima oara cand observ un astfel de fenomen.

2 - Gymnocalycium mihanovichii
Boboc floral aparut dintr-un lastar bazal initial.
Lastarirea la acest Gymno este destul de rara, iar transformarea lastarului in boboc floral, o ciudatenie...
A inflorit normal in anii trecuti ca si anul asta dealtfel.

3 - Echinocereus reichenbachii var. baileyi
Achizitionat de la Ortega in urma cu patru ani.
Nu a avut probleme de adaptare si s-a dezvoltat normal in primul an.
In timpul iernii, desi a avut conditii optime, si-a pierdut capul.
Si anul umator situatia sa repetat.
Acum este la cea de-a treia incercare.

Anul trecut i-am schimbat substratul si l-am plantat intr-un ghiveci mai mare.
N-a folosit la nimic.
Din cauza acestor situatii mai mult decat ciudate, evident ca nu a inflorit niciodata.
Habar nu am ce se intampla...
Gino

crysss

Re: Ciudatenii si comportamente anormale la cactusi

Mesaj de crysss » Vin, 24 Aug 2012 19:21

Buna,

Daca e vorba de ciudati... am si eu doi in ograda mea:

Un Echinopsis tubiflora Haku-yo care pur si simplu a crapat, de ce nu stiu
si o Mammillarie care a inceput sa creasca dintr-o data prin 2 parti , dar tin sa precizez ca nu am taiat-o si nu i-am facut absolut nimic, anul trecut era normala si anul acesta cand a intrat in vegetatie a inceput sa creasca asa
CEL MAI IMPORTANT LUCRU IN VIATA OMULUI ESTE ... SANATATEA
http://crysss.sunphoto.ro/

Gino

Mesaj de Gino » Sâm, 25 Aug 2012 19:25

Buna seara

Crapatura de la Echinopsis este datorata apei, mai mult ca sigur.
Este o situatie neplacuta cu care se confrunta in mod special cactusii in timpul verii, in perioada de vegetatie, mai mult cei crescuti in aer liber si expusi ploilor si mai putin cei din sere.
O udare abundenta sau o ploaie sanatoasa pot duce la astfel de situatii cu care si eu m-am confruntat in timp.
Cel mai rau a patit-o un Astrophytum myriostigma ce a crapat in doi ani la rand din acelasi loc, fara ca acest lucru sa duca la pierderea plantei ce acum se afla la Andreea.
Voi cauta fotografiile din 2010 si 2011 ca sa exemplific.
Mammillaria cine stie din ce cauze si-a pierdut varful de crestere, astfel ca planta a fost nevoita sa lastareasca.
Faptul ca au aparut doua capete de crestere se datoreaza in primul rand calitatii substratului, radacinilor probabil bine dezvoltate si ritmului optim al udarilor.
Si eu am avut astfel de situatii in timp.
O astfel de planta este vulnerabila in cazul in care vegeteaza in aer liber si este expusa ploilor.
Eu te-as sfatui sa o feresti de ploi si sa eviti pe cat posibil sa uzi planta, ci doar substratul.
Dupa un an - doi aceasta precautie nu mai este necesara.
Gino

Melchior

Mesaj de Melchior » Sâm, 25 Aug 2012 20:25

Buna seara !

Un topic foarte interesant ,ceva asemenator am deschis si noi pe forumul celalalt. Daca cele intamplate la crysss sunt mai usor explicabile, cele prezentate de Gino sunt mai interesante.
In ordine inversa eu cred ca Echinocereus reichenbachii var. baileyi chiar ca a avut probleme de adaptare pentru ca altfel nu ar fi inghetat varful de crestere.Daca era plantata direct in sol intr-o stancarie nu ar fi avut nici o problema.Aceste plante nu se tin in ghivece daca dorim sa ierneze afara.Depinde si de originea plantei ,daca de mai multe generatii nu a vazut iarna adevarata si la noi a dat de un frig mai neobisnuit, trebuia adaptata treptat.
Cea ce priveste Gymnocaliciumul si noi am avut asemenea si diverse altfel de manifestari.Conditiile de cultura difera mult fata de cele in natura,in ghivece anumite specii din acest gen reactioneaza diferit daca se schimba conditiile brusc(caldura foarte mare,seceta,umiditatea aerului scazut etc.)
Intr-un articol mai vechi am explicat originea bobocului floral si a lastarului care este de fapt comuna si numai conditiile in perioada respectiva hotaresc sa fie lastar sau sa devina boboc floral.
Pe cand mai aveam si cativa Opuntii asemanatoare am observat daca floarea nu s-a polenizat, a inceput sa lastareasca din ce a mai ramas din inflorescenta,oricum eu cred ca la aceasta sp. deseori se intampla asemenea modificari.

Melchior

crysss

Mesaj de crysss » Dum, 26 Aug 2012 12:01

Buna,

Va multumesc pentru raspunsuri si sfaturi, dar cactusi mei toti sunt in sera si de o ploaie sanatoasa nici vorba pentru ca la noi nu a plouat de o luna si jumatate probabil am udat eu prea mult, orcum o sa tin cont de sfaturile voastre. Toate cele bune

Gino

Mesaj de Gino » Dum, 26 Aug 2012 19:26

Buna seara

Crapatura aparuta la Echinopsis in conditiile in care planta sta in sera, se datoreaza unui cumul de factori.
Probabil ca in sera se inregistreaza temperaturi diurne destul de mari, dar nu asta ar fi problema, ci temperaturile nocturne prea ridicate fata de nevoile plantelor.
Aceste temperaturi nocturne prea ridicate duc la oprirea din vegetatie a unor plante, fara ca sa ne dam seama de acest lucru.
In aceasta situatie ritmul udarilor ar trebui rarit.
Acel Echinopsis, sigur a fost oprit din vegetatie, apoi la prima udare a intrat puternic in vegetatie acumuland prea multa apa.
Aceasta situatie ma duce cu gandul ca serele ar trebui dotate pe langa sistemele de incalzire si cu sisteme de aer conditionat pentru a putea regla temperatura pe timp de noapte in situatii ca cele din vara asta mai mult decat torida.

Domnule Levai, Echinocereusul pomenit mai sus nu a iernat afara ci intr-o veranda inchisa cu un singur rand de geamuri unde temperatura nu a scazut sub zero.
Este posibil ca aceasta sa fie cauza anomaliilor, asa ca la prima ocazie il voi planta direct in sol.
La Gymnocalyciumul in discutie, uitandu-ma mai cu atentie la fotografia afisata, am observat ca de la baza lastarului transformat in boboc floral, se mai vad doi boboci florali in faza incipienta.
Acest lucru face ca situatia sa fie si mai anormala.
Sunt curios sa vad saptamana viitoare cand voi ajunge la tara, cum se prezinta.

Acesta este detaliul unde se pot vedea cei doi boboci florali.
Gino

elisav

Mesaj de elisav » Dum, 26 Aug 2012 20:04

Buna seara
Detin o frailea horstii ,care asta primavara am vazut-o uscata ,am pus-o deoparte ca sa o arunc ,am uitat de ea ,dupa un timp mi-am amintit de ea ,dar...a fatat:
Priviti-o

sanatate tuturor

Gino

Mesaj de Gino » Dum, 26 Aug 2012 20:53

Buna seara
Salut Vasile

Am mai vazut astfel de situatii, ceea ce mi-a intarit convingerea ca plante in astfel de situatii nu trebuiesc aruncate decat atunci cand exista convingerea ferma ca sunt moarte cu adevarat.
In situatia de fata planta are varful de crestere pierdut.
Cred ca cea mai buna varianta este sa desprinzi puiul si sa-l inradacinezi, planta baza nu se stie cat va mai rezista.
Gino

Gino

Mesaj de Gino » Mie, 29 Aug 2012 21:42

Buna seara

Promiteam ceva mai sus ca va voi arata ce a patit un Astrophytum myriostigma de la mine in urma unor ploi.
Plantele mele fiind sub cerul liber sunt expuse unor astfel de situatii, dealtfel tot asa stand lucrurile si in natura.
Astrophytum myriostigma in 2010

Crapatura destul de mare nu a afectat inflorirea plantei si treptat s-a cicatrizat.
In anul urmator, 2011, tot in urma unor ploi s-a produs o alta crapare in profunzimea precedentei, astfel ca deschiderea a ajuns la conul central de crestere, ceea ce in mod normal ar fi trebuit sa duca la pieirea plantei.
Si totusi acest lucru nu s-a intamplat.
Numai ca acum planta arata ...asa !

Anul acesta in primavara planta a ajuns la Andreea si se incapataneaza sa traiasca.
Si cea de-a doua crapatura s-a cicatrizat cum necum si cred ca a avut noroc pana acum pentru ca in vara asta nu prea a mai plouat...
Probabil ca Andreea ne va arata poze recente ale acestei ... victime a apei in exces...

Interesant este ca la vizita facuta in aceasta vara la Braila, am avut o surpriza de proportii in sera domnului Petre Dobrota.
Un Astrophytum myriostigma aproximativ de aceeasi marime cu cel al Andreei ( ca acum nu mai este al meu ...), aflat in sera, patise acelasi lucru .
Am ramas pur si simplu perplex...

... De unde se poate trage o oarecare concluzie.
Astrophytum myriostigma cu cinci coaste pare sa fie predispus la astfel de ... explozii din cauza apei in exces.
Gino

Gino

Mesaj de Gino » Mie, 19 Sep 2012 19:54

Buna seara

Noutati in ceea ce priveste evolutia bobocului floral aparut dintr-un lastar bazal transformat.
Bobocul a evoluat normal in tandem cu unul apical si florile s-au deschis in acelasi timp.

In schimb bobocii incipienti aparuti in jurul aceluias lastar transformat si-au stopat evolutia fara insa sa dispara.

Urmeaza sa vad ce se va mai intampla in situatia in care este posibil ca floarea bazala sa fi fost polenizata accidental, in jurul acestui Gymno inflorit se mai aflau si alte flori deschise.
In cazul in care floarea nu va fi polenizata, dupa desprinderea ei este posibil ca lastarul sa-si continue evolutia si la fel de posibil este ca bobocii micuti acum sa inceapa sa se dezvolte la randul lor.
Oricum ar fi, va voi tine la curent.
Gino

Cristi

Mesaj de Cristi » Joi, 20 Sep 2012 15:04

Uneori plantele noastre sunt cam nehotarite. Arata foarte interesant Gymnocalyciumul cu flori situate la 2 nivele diferite pe corpul plantei.
cactus wizard

crysss

Mesaj de crysss » Lun, 10 Feb 2014 10:51

Buna ziua,
Daca tot va era dor de mine am revenit sa va stresez, asa ca in ograda mea am ceva ce eu nu inteleg din ce cauza isi pierde coastele si spini si arata cam asa:

Asa face de vreo 3 ani, se dezvolta normal o perioada, apoi o ia razna

crysss

Mesaj de crysss » Mar, 18 Feb 2014 18:16

Buna ziua,
Aseara am primit un mail prin care eram avertizata cu privire la planta mea de mai sus care spune cam asa "Parerea mea este ca planta ta este afectata de o viroza...Este cred o forma incipienta de crestere monstruoasa.
Parerea mea este ca - daca vrei sa o pastrezi - sa o tii mai izolat de alte plante si sa nu refolosesti pamantul sau ghiveciul si nici sa nu folosesti pe alte plante ustensilele folosite pe ea, mai bine prudenta excesiva decat sa-ti para rau. La primul semn ca se intinde, mai bine arunci tot ce ti se pare infestat."
Ce parere aveti?

Cristi

Mesaj de Cristi » Mar, 18 Feb 2014 21:22

Exista situatii cand cresterea monstruoasa e cauzata de infectii cu bacterii intracelulare (de tipul ricketsiilor, chlamidiilor) sau cu virusuri. Eu as pastra planta, si as pune-o mai deoparte putin.
Nu poti sti cu certitudine cauza cresterii monstruoase; poti fi mutatii, pot fi infectii, pot fi alte efecte ale unor factori fizici si cine stie ce altele?
cactus wizard

crysss

Mesaj de crysss » Mar, 18 Feb 2014 21:44

Planta este asa de aproximativ 3-4 ani, se dezvolta cat se dezvolta normal apoi mai pierede iara coastele si spinii,iar anul trecut a inflorit.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cristatiuni, monstruozitati, aberatii, himere”