Mammillaria laui cv inermis= Mammillaria laui 'Donna Calva'

Cristi

Mammillaria laui cv inermis= Mammillaria laui 'Donna Calva'

Mesaj de Cristi » Mar, 06 Mar 2012 17:05

Dupa 7 ani de munca, polenizari controlate si selectii am obtinut ceea ce pot considera primul meu cultivar: Mammillaria laui cv inermis. Detin un numar de 3 plante cu aceste caracteristici, crescute din seminte. Acum au boboci si vor fi polenizate intre ele.
cactus wizard

dani77

Re: Mammillaria laui cv inermis

Mesaj de dani77 » Dum, 06 Mai 2012 13:20

Salut ,este superba. Am si eu o nedumerire cum se determina care dintre genul Mammillaria este auto fertila sau auto sterila eventual daca ma poate ajuta cineva care este diferenta.

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 06 Mai 2012 20:28

Raspunsul e simplu si deriva din sensurile termenilor:
-autofertil inseamna ca avand o singura planta inflorita si polenizand-o cu ea insasi obtii seminte
-autosteril inseamna ca ai nevoie de cel putin 2 plante din aceeasi specie (si ele sa nu fie una clona celeilalte) inflorite si sa le polenizezi incrucisat pentru a obtine seminte
-partea putin mai dificila este ca uneori plantele au comportament atipic speciei, respectiv unele apartinand unor specii autosterile, in anumite conditii, pot face seminte si invers.
-majoritatea mammillariilor sunt autosterile
cactus wizard

dani77

Mesaj de dani77 » Mar, 08 Mai 2012 19:48

Salut ,multumesc pt. raspuns :aplauze1: .

Cristi

Mesaj de Cristi » Mar, 08 Mai 2012 20:52

Cu placere, oricand :-)
P.S. Polenizarea pare sa fi reusit: cultivarii mei formeaza fructe !
cactus wizard

Marcu Nicolae

Mesaj de Marcu Nicolae » Mie, 09 Mai 2012 21:09

Salut,
Ma uimesc acești cultivari: Mammillaria laui cv inermis, de unde vine inermis? Am Mammillaria laui ssp. dasyacantha care nu seamănă de loc.
ImagineMammillaria laui ssp. dasyacantha (D.R.Hunt) D.R.Hunt 1997
Cu stimă Marcu

Cristi

Mesaj de Cristi » Joi, 10 Mai 2012 12:42

Varietatile sau cultivarii inermis dau nume formelor lipsite de spinii tipici speciei. In locul lui 'inermis' se mai poate utiliza numele 'nuda'.
Plantele obtinute de mine sunt la a treia generatie de polenizare selectionata si controlata. Sunt foarte curios care va fi proportia formei fara spini la semanaturile de anul viitor din aceste fructe.Tot atunci voi si publica forma obtinuta.
cactus wizard

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 08 Apr 2013 18:11

Pentru a fi in concordanta cu Codul International de Nomanclatura a Plantelor Cultivate, numesc acest cultivar creat de mine Mammillaria laui 'Donna Calva'
Voi semana semintele recoltate de pe cele 3 plante (pe care anul trecut le-am polenizat incrucisat intre ele) si sper sa fie caractere transmisibile. Daca nu, le voi propaga vegetativ si ma voi stradui sa le fac disponibile pentru doritori.
Din cate stiu eu este primul cultivar de cactusi creat de un roman.
P.S. voi schimba numele topicului adaugand si numele "Donna Calva'
cactus wizard

Ovidiu

Re: Mammillaria laui cv inermis= Mammillaria laui 'Donna Cal

Mesaj de Ovidiu » Lun, 08 Apr 2013 19:47

Inermis ar fi lipsit de spini si nu cu spini aticpici. Cel putin asa cred.
Oricum e intersanta. Si si inflorirea.
Prin seminte frecvent nu se pastreaza carcaterul cultivarului. Cred ca ar trebui sa incerci si multiplicare vegetativa. Dar s-ar putea sa obtii din semnaturi si prin selectii si altele asemnatoare sau mai ciudate.
Cred ca multi au obtinut cultivaruri, prin polenizari, insamntari si inmultiri. Doar ca-s cultivaruri no-name.
Stii cumva unde se inregistreaza cultivarii de cactusi sau de mammillaria in special? Si care sunt cerintele. In mod sigur trebuie sa fii capabil sa-l inmultesti.
Fara a-l inregistra nu ai un nume de cultivar ci doar un nume.

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 08 Apr 2013 19:59

Una din regulile actuale e ca nu se admit nume latine ale cultivarilor, asa ca inermis nu era bun de utilizat.
Sincer nu ma intereseaza sa o inregistrez...sau poate nu inca. Pot afla foarte simplu cum se procedeaza, de pe internet.Pt mine e suficient sa o am eu si , daca e posibil, sa o pun intr-o oferta de plante. Cei care o vor dori o vor primi cu aceast nume pe eticheta. Nu doresc sa am exclusivitatea producerii si desfacerii ei, mi-as dori sa fie in toate colectiile.
cactus wizard

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Lun, 08 Apr 2013 20:27

Ca sa ai exclusivitate trebuie sa-l patentezi.
Inregistrarea e pentru a-l introduce in circulatie cu un nume dat pe calea oficiala altfel va avea valoarea unui produs cu nume comercial.
Adica la un moment dat nu se va sti prea bine ce e acel nume si de fapt care si cum e acel cactus.
No offense :laugh:
E bine sa fie inregistrate. Dar nu stiu cine administreaza registrul in cazul acesta.
In general e nevoie a fi propagat cativa ani pentru a se vedea daca e stabil.
E o problema interesanta. Poate ar fi util ca asociatia Aztekium sa se documenteze si sa aiba un articol in aceasta privinta pe pagina asociatiei. Ar ajuta cactusisti romani in cazul in care ar produce cultivaruri sa intre in randul producatorilor de cultivaruri la nivel international.
Mai ales ca a obtine un cultivar nu e o munca usoara si uneori poate dura destul de multi ani.
Stiam ceva despre inregistrarea cultivarurilor de Epiphyllum dar ar trebui sa revad unele ca sa pot scrie mai precis.

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Mar, 09 Apr 2013 18:48

Salut Cristi

Sper ca nu te-ai descurajat. Daca da, te reneg din marele trib al motzilor. Oricum esti mai la vale de epicentru :laugh:
Nu am timp de scris acum. Mai sus am scris intr-un anume fel ca sa te provoc. Ai si pricepere si pasiune. Dovada sunt cactusii tai crescuti din seminte. Nu oricine poate asta. Decat eventual teoretic. :grin:
Deci .... cum stai cu registrele de insamnatari, hibridari etc.? Sunt completate la zi?
De orice te apuci nu merge cu entuziasm-isme si heirup-isme de sorginte nocturnala. Dar cred ca stii asta.
Ce ai sa te faci daca colectionarii nu vor aprecia "Doamna Cheala"? O sa dai vina pe ei? :lol:
Daca chiar vrei sa duci la un alt nivel cactusismul romanesc asta implica mai mult.
Indiferent daca vei reusi sau nu sa obtii un cultivar recunoscut, eu zic sa mergi mai departe.

Cristi

Mesaj de Cristi » Mar, 09 Apr 2013 20:27

Salut Ovidiu,
Stai linistit ca nu ma descurajez eu asa! :lol: :lol:
Eu am facut acest cultivar pentru placerea mea. Daca va placea si altora e foarte bine, daca nu-nu-i bai, mie tot imi va fi drag. Va mai trece o vreme pana voi putea sa am plante disponibile. Am tot timpul sa ma hotarasc daca vreau sa fac totul ca la carte sau nu.
Registrele recente sunt la zi. Cele de acum 10-12 ani exista si ele sub forma unui teanc de foi de diferite tipuri scrise de mana sau la calculator. Cateodata le mai rasfoiesc si imi amintesc de comenzile de seminte de 10-20 de dolari economisiti din bursa de student :grin: , seminte devenite intre timp plante florifere in colectia mea. Aveam la un moment dat stranse zeci de plicuri goale dintr-o gramada de tari de la cei cu care facusem schimb de seminte sau de la care cumparasem de-a lungul anilor; le-am aruncat....
Am crescut si cresc aceste plante fiindca imi sunt dragi si imi place sa lucrez cu ele, asa ca indiferent cine ce spune, merg inainte atata timp cat imi cade bine si mai ales "I do it my way" :smile: :smile:.
cactus wizard

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 06 Sep 2014 06:38

Ieri am verificat primul set de semanaturi de M laui 'Donna Calva'. Din 16 plante, 11 sunt tipice cultivarului. Nu e rau deloc!
cactus wizard

Scrie răspuns

Înapoi la “Cristatiuni, monstruozitati, aberatii, himere”