Mammillaria duwei fm cristata

gicu

Mammillaria duwei fm cristata

Mesaj de gicu » Lun, 11 Mai 2015 21:49

Salut ,
Buna seara la toata lumea ,

Doresc sa va povestesc istoria unei plante care a trecut prin mai multe peripetii , a plecat de la mine din sera si peste ani a revenit de unde plecase .

Doresc totusi mai intai sa le multumesc prietenilor Mel Levai si Laci Szantosz fara ajutorul carora ar mai fi curs multa apa pe Jiu pana sa va pot povesti cele ce urmeaza .

Cred ca acum 10 , 15 ani , poate si mai mult , o ,, noutate ,, facea furori printre cactusisti , la fel cum a facut Digitostygma atunci cand a aparut pentru intaia oara . Am reusit sa cumpar seminte , daca imi aduc bine aminte de la Doug & Vivi Rowland din Anglia .
Noutatea se numea Mammillaria duwei . Eram foarte fericit sa vad cum cresc micile plantule , dar si mai fericit am fost cand au devenit mature si au inflorit si legat fructe .

In acea perioada , BB , Dumnezeu sa-l odihneasca , mi-a facut cunostinta cu familia Corneanu profesori de Genetica la Facultatea de Agronomie din Craiova .
Atunci cand i-am cunoscut erau foarte interesati de cultura de tesuturi meristemice in vitro .
Doamna Mihaela Corneanu isi dadea doctoratul din cultura in vitro a cactusilor .
Intr-o buna zi i-am avut musafiri in sera mea , iar atunci cand mi-au spus ca ar avea nevoie de ceva material genetic le-am raspuns ,, Dom' profesor sera mea va sta la dispozitie ,, .
Le-m spus ca ultima ,, vedeta ,, se numeste Mammillaria duwei si au fost de acord sa o inmulteasca in vitro .
Tot ce va pot spune este faptul ca la vremea aia m-am considerat un norocos . Asistam la inoculari de tesuturi pe medii de cultura , care practic erau niste geluri ce contineau nutrienti plus ...altele .
Se introducea o bucata de tesut dintr-o planta sterilizat mai inainte , intr-un pahar Erlenmayer , pe mediu si apoi era pus sub lumina neonului . In cateva saptamani aparea o spuma vegetala de o frumusete ireala dupa care incepeau sa apara pe ea si sa se diferentieze ,, muguri ,, care ulterior se transformau in plantule . Unele aveau radacini altele trebuiau inradacinate . Sarcina mea era sa le inradacinez acolo unde era cazul iar ulterior sa le aclimatizez trecandu-le pe sol normal pentru cactusi .
Regret dar nu am poze din acea perioada cu culturile in vitro de M. duwei .
Am obtinut o tava plina cu plante aclimatizate care dupa ce au fost fotografiate si puse la teza de doctorat mi-au fost oferite .

Cam de aici incepe Odisea plantei despre care va voi vorbi in continuare .
Plantele nou obtinute se numesc somaclone , soma = corp , deci ar cam insemna clone-obtinute-din-corpul-plantei .
Am adus tava cu plante acasa si m-am bucurat foarte mult atunci cand ai inflorit . Prima ciudatenie : desi proveneau din plante diferite , deci cu zestre genetica diferita , somaclonele erau sterile .
Deziluzia a fost destul de mare , si cum eu aveam M . duwei in colectie plante fertile , am oferit somaclonele unui amic care avea la seviciu o jardiniera si voia sa o umple de plante .
Au trecut ceva ani , amicul a demisionat si primesc un telefon de la el ...,, Vezi ca eu am demisionat , sa vii sa iei ce a mai ramas din plante ,, . Nu mica mi-a fost surpriza sa gasesc o singura somaclona cu doua siameze .

Siameze care m-au rasplatit cu flori dar nu si cu fructe cu seminte .
Dar surpriza cea mare a venit in momentul in care una dintre plante a inceput sa se cristeze .
Au inflorit amandoua .

Aceasta este fotografia de anul asta

Sincer , nu sant un fan al cristatiilor dar aparitia cristatiei pe planta mi se pare un lucru interesant . Eu cred ca responsabil pentru aparitia ei este stresul la care a fost supusa planta . Taierea ei in bucati , dezinfectia in solutie de hipoclorit , aclimatizarea , ei bine toate au concurat la aspectul de azi . Unul dintre efectele stresului este si infertilitatea . Este iarasi interesant ca doar una din cele doua s-a cristat si nu amandoua .

Va multumesc celor care ati avut rabdare sa cititi randurile mele , si va urez
Multa bafta !

gicu
Fişiere ataşate
P1.jpg
P1.jpg (324.32 KiB) Vizualizat de 520 ori
IMG_1039-p3.jpg
IMG_1039-p3.jpg (231.23 KiB) Vizualizat de 520 ori
P6100134-p4.jpg
P6100134-p4.jpg (330.94 KiB) Vizualizat de 520 ori

simi

Re: Mammillaria duwei fm cristata

Mesaj de simi » Lun, 11 Mai 2015 22:19

:aplauze2: superbe!

dana rusu

Mesaj de dana rusu » Joi, 14 Mai 2015 19:01

mi-a placut povestea plantutelor tale,felicitari si sa-ti traiasca multi multi ani. :cactus2:

Nick

Mesaj de Nick » Joi, 14 Mai 2015 20:31

Salut Gicu,
Superba planta si povestea pe masura...Ce sa mai zic? Sa-ti traiasca multi ani de acum incolo!
Numai bine!

Melchior

Mesaj de Melchior » Vin, 15 Mai 2015 13:52

Buna Gicu !

Este o planta cristata foarte frumoasa, se pare ca Mammillaria cristata si infloreste mai usor. Vorba lui Nick,ce sa mai zic ? Poate ca ar trebui inmultita dar pacat sa tai o astfel de planta, poate odata cand nu va mai avea loc in ghiveci.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cristatiuni, monstruozitati, aberatii, himere”