Identificare cactusi olandezi

Alex

Re: Identificare cactusi olandezi

Mesaj de Alex » Sâm, 29 Aug 2015 15:31

Inutil pentru majortate... nu avem nevoie sa identificam ceva ce nu cumparam din start :lol:

Util totusi pentru inepatorii necaliti :grin:

dana rusu

Mesaj de dana rusu » Sâm, 29 Aug 2015 16:27

pt noi muritorii de rand ,care mai pacatuim uneorie foarte util.multumim

Sabine

Mesaj de Sabine » Sâm, 29 Aug 2015 17:57

L-am gasit si eu, traiasca google translate, insa nu-i grozav: pozele sunt de foarte slaba calitate... si e greu sa identifici dupa fotografiile acelea cactusi. Doar sa-ti faci o idee... Sunt foarte multe specii care seamana intre ele, particularitatile fiind foarte greu de identificat din acele fotografii.

Eu m-am convins ca-i prea mare bataia de cap cu plantutele astea olandeze. Poate din Olanda sosesc in stare buna (e greu de crezut ca sosesc gata infestate), insa viata in supermarket dauneaza grav: lumina artificiala, ingrijirea adecvata (lipsa ei, mai precis), faptul ca-s asezate de-a valma... Singurele olandeze care mi-au supravietuit au fost cele achizitionate dintr-o florarie de cartier in care erau tratate inainte de-a fi comercializate (le mai am si acum, dupa 5-6 ani), dar asta cred ca-i o situatie particulara.

O vreme am facut "experimente", dar am tras ponoasele ulterior: am pierdut plante pe care le aveam de foarte multi ani... ca idee: e greu ca o planta care a schimbat n medii sa se mai adapteze la inca o schimbare de mediu. Ganditi-va ca a plecat dintr-un mediu super-controlat (lumina, temperatura, umiditate samd), din conditii ideale, si a ajuns in haosul unui supermarket, unde se gasesc pe o suprafata mica plante diferite (ca specie, necesitati samd)... Sunt vandute printre oale, haine, materiale de constructii etc, plante. In supermarketuri sunt expuse plante care arata bine, e greu sa-ti dai seama ca este infestata la o simpla vedere... In plus, nu exista persoane calificate care sa mentina sanatatea acelor plante intr-un supermarket... Probabilitatea ca acele plante sa supravietuiasca in casele noastre este vecina cu sansele de-a castiga la loterie, insa probabilitatea ca ele sa fie suferinde, infestate este mult mai mare.

Parerea mea este ca nu merita pentru 5 lei sa risti sa-ti pierzi toate plantele (aici ma adresez in special celor ca mine, care-si cultiva plantele in apartament). Spatiul disponibil pentru cultivarea plantelor este redus, riscul de-a le pierde este foarte crescut. Sigur, spunem ca daca nu "se adapteaza" olandeza, nu pierd mare branza, cinci lei, insa, daca olandeza vine cu paraziti la pachet, posibilitatea de-a o izola intr-un spatiu si asa limitat este foarte redusa.

Sfatul meu ar fi sa renuntati la achizitii de genul asta: va irositi timpul si banii, este o loterie! Stiu ca va place ceea ce vedeti, insa e mai usor sa postati o cerere pe cactusi.net (in mod special pentru incepatori). Pentru mine este o garantie a faptului ca achizitionez o planta sanatoasa, adaptata deja conditiilor de mediu din tara noastra.

Tot pentru incepatori: depasiti acea sete de a aduna multe plante; cercetati cate ceva desprea ea inainte de-a o adauga colectiei!

Sabine

Mesaj de Sabine » Sâm, 29 Aug 2015 19:27

Spor si bafta, sa fie sanatosi, curati si sa te bucuri de ei! Eu doar am transmis parerea mea... Sigur, si eu am mai primit ceva cadouri de gen, insa nu pot spune ca ma bucur (gestul in sine face mult, dar... cam atat). Dupa experientele mele, mie imi cam vine sa-i arunc... dar nu prea ma indur sa-i adaug la colectia mea chiar atat de usor...

Sabine

Mesaj de Sabine » Sâm, 29 Aug 2015 20:35

Inca o data: bafta cu ei, identificarea lor sa-ti fie cea mai mica problema... Nu as recomanda nimanui achizitionarea de plante din supermarket, si imi mentin convingerea. Preturile de pe cactusi.net, cu tot cu costuri de livrare sunt mai mult decat rezonabile, iar pentru cei mai curajosi recomand cu tarie insamantarile (gasiti sprijin in Gicu si altii).
Eu sunt inca in stadiul de incepatoare (desi am in colectia mea cactusi de aprox. 10 ani, dar sa zicem ca providenta a avut rolul ei, avand in vedere faptul ca eu am fost si sunt o ageamie)... M-as dori sa am in colectie plante rare, plante spectaculoase, insa nu pierd din vedere conditiile pe care le pot oferi acelor plante.... Sigur, ele pot supravietui, insa inflorirea, fructificarea, sunt vise ale oricarui colectionar... De aceea eu recomand tuturor crescatorilor/ cultivatorilor de cactusi/ suculente (de apartament): evaluarea corecta a conditiilor de mediu pe care le puteti oferi plantelor! Estimati / evaluati corect conditiile pe care le puteti oferi, apoi alegeti plantele care se preteaza acestor conditii...

gazistu

Mesaj de gazistu » Dum, 30 Aug 2015 16:44

buna ziua
am si pierdut dar am salvat zeci de olandezi.Asa ca daca puteti luatii olandezi,macar le dati o sansa, plus experienta pt. voi.

Alex

Mesaj de Alex » Dum, 30 Aug 2015 19:26

Daca nici macar noi care itelegem fenomenul nu il boicotam atunci la ce ne mai miram

ATar

Mesaj de ATar » Mie, 02 Sep 2015 15:14

Referitor la plantele olandeze, găsiți pe site-ul asociației trei articole scrise de Liviutz despre acest subiect:

http://www.aztekium.ro/modules.php?name ... age&pid=57

Două articole care prezintă greșelile frecvente comise mai ales la început:

http://www.aztekium.ro/modules.php?name ... ge&pid=126

http://www.aztekium.ro/modules.php?name ... ge&pid=130

NU vreau să contrazic pe nimeni, eu sunt de acord cu gazistul
gazistu scrie:.... daca puteti luatii olandezi,macar le dati o sansa, plus experienta pt. voi.
ATar

Numai bine și mulți :cactus1: :cactus3: :cactus2: :cactus4:

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 02 Sep 2015 16:27

Si eu am cateva olandeze in colectie; le-am cumparat in primii ani de studentie. Unii au devenit niste plante foarte frumoase.
cactus wizard

Scrie răspuns

Înapoi la “Link-uri utile”