Lithops

Cristi

Lithops

Mesaj de Cristi » Sâm, 19 Mai 2012 12:12

Genul Lithops cuprinde plante suculente mimetice originare din partea sudica a Africii. Are cateva zeci bune de specii si varietati. Intinderea mare a arealului multor specii si variabilitatea in cadrul acaleiasi zone au facut sa existe in cultura un numar de peste 400 de forme de lithopsi, unele specii avand zeci de forme caracterizate prin diferente mai mari sau mai mici in ceea ce priveste aspectul plantei.
Sunt plante perene, unitatea structurala fiind reprezentata de o radacina oarecum pivotanta, un colet foarte scurt si o pereche de frunze suculente cu forma aproximativa a unei jumatati de cilindru fiecare si care privesc una spre alta cu fata plana a circumferintei, separate de o fisura mai mult sau mai putin larga in functie de specie si de perioada de vegetatie. In fisura se gaseste centrul de crestere al plantei de unde se vor forma frunze noi si flori, portiunea fiind vizibila doar la inceputul formarii bobocilor/frunzelor cand departeaza frunzele adulte.
Fiecare pereche de frunze are un ciclu de viata de 1 an dupa care planta le secatuieste de apa si nutrienti folosindu-le la cresterea noii perechi de frunze, perechea veche uscandu-se si transformandu-se intr-o coaja subtire care se rupe si se elimina.
Lithopsii formeaza in timp colonii mai mult sau mai putin abundente in functie de specie si de conditiile de cultura. Coloniile se formeaza prin aparitia a doua perechi de frunze intre 2 frunze vechi ceea ce va forma plante policefalice.
In conditii optime de cultura, lithopsii sunt plante longevive, traind multe zeci de ani!
Cultura:
Plantele in zona noastra au urmatorul ciclu de viata: prin octombrie-decembrie (in functie de specie si de conditii) fisura se largeste si apare o noua pereche de frunze dintre cele vechi. Noile frunze cresc lent luandu-si hrana din cele vechi, astfel incat prin aprilie-mai sunt complet dezvoltate si perechea veche e uscata. Urmeaza o perioada in care mai pot creste in volum, apoi peste vara cand e f cald plantele stau cuminti. Din august si pana in decembrie (depinde de specie, mai frecvent in septembrie-octombrie) fisura lasa sa apara bobocii florali si va avea loc inflorirea. Dupa trecerea florilor, daca au fost polenizate, se dezvolta fructul, urmand ca de o parte si de alta a fructului sa se dezvolte noua pereche de frunze (fructul apare in fisura noii perechi de frunze). Fructele sunt maturate in mai-iunie anul urmator, semnul maturarii fiind faptul ca daca se umezeste fructul acesta se deschide ca o stea expunand semintele.
Lithopsii se uda din momentul maturarii frunzelor noi (cele vechi sunt uscate) si pana la aparitia caniculei de iulie-august. In perioada cu temperatura ambientala de peste 35 de grade ziua lithopsii NU se uda. Udarea se reia spre toamna cand temperaturile diurna si nocturna scad. Toamna udarea se face pana in momentul aparitiei noii perechi de frunze, apoi se sisteaza. Plantele mici, daca ierneaza in locuri foarte ventilate si se vede ca au aspect deshidratat, sbarcit si sunt in locuri insorite si au macar 10-15 grade ziua, se pot uda usor odata/luna. In sezonul de udare, ritmul e in functie de temperatura, soare, ventilatie, sol, marimea ghiveciuliui...aproximativ o udare/7-10 zile, lasand solul sa se usuce intr udari. E preferabila apa de ploaie.
Temperatura optima pentru vegetatia lithopsilor este de 20-30 de grade ziua si 5-15 noaptea. Lithopsii rezista iarna si la temperaturi negative..posibil spre -8 grade.
Lumina-plantele vor locuri insorite pentru a-si pastra aspectul compact si culorile vii si a inflori abundent. Totusi, un soare direct, neprotejat, cu caldura mare ambientala (sere cu 40-50 de grade in ele) si cu plantele in ghivece mici, se poate dovedi fatala. Udarea in aceste conditii e echivalenta cu genocidul pt lithopsi. In natura, in timpul anotimpului calduros si secetos, lithopsii se retrag in pamant prin contractia radacinii si astfel plantele sunt protejate. In micile noastre ghivece acest lucru nu e posibil.
Solul trebuie sa fie nisipos, pietros, cu mici cantitati de argila (optim caramida arsa sau argila pietrificata), nu argila difuza in substrat, fara componenta organica sau cu o mica cantitate de pamant de frunze.
Plantele se transplanteaza odata la 2-3 ani cele tinere si odata la 5-8 ani cele adulte, in ghivece mai largi si nu foarte scunde.
In sezonul de crestere se pot fertiliza moderat cu fertilizante cu continut scazut de azot si cu adaos de microelemente.
O buna ventilatie e necesara pentru a avea plante sanatoase si fericite. A se evita curentii de aer reci, taiosi.
Astept lumea cu intrebari si comentarii. Sigur avem cu totii de invatat inca multe lucruri legate despre aceste superbe plante. Randurile d emai sus le-am scris in 10 minute, fara "surse externe" , asa ca daca s-au strecurat greseli, aveti ingaduinta :grin: !
cactus wizard

Dyxi

Re: Lithops

Mesaj de Dyxi » Sâm, 19 Mai 2012 12:23

Va multumesc frumos pentru raspunsul prompt pe care mi l-ati dat si va anunt ca v-am trimis si un email . Va urez o zi buna si doresc sa colaboram cu succes si pe viitor.

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 29 Iun 2013 18:58

Va prezint o parte din semanaturile mele de lithops din 2013. Acum le obisnuiesc cu soarele. M-a cam luat valul si am semanat cam multe. Sper sa va placa :-)
cactus wizard

adite

Mesaj de adite » Dum, 30 Iun 2013 18:56

:eek: Chiar ca sunt multi , dar imi plac! :aplauze2: Mi-am adus aminte ca am si eu un plic cu seminte, de incercare.

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 30 Iun 2013 20:29

Poti sa ii semeni oricand, dar NU pe canicula! Nu germineaza bine la temperaturi ridicate; sau astepti cateva zile mai racoroase sau ii semeni si ii tii la umbra undeva.
cactus wizard

adite

Mesaj de adite » Dum, 30 Iun 2013 21:32

Multumesc, Cristi! Acum sunt cateva zile racoroase, numai bine de semanat.

adite

Mesaj de adite » Lun, 01 Iul 2013 19:15

Am semanat lithopsii. Semintele erau atat de mici incat am reusit sa golesc pliculetul doar cu apa. Altfel n-au vrut sa iasa. Sper ca n-au ajuns toate in acelasi loc. Am acoperit vasul cu un capac transparent. la ce interval de timp trebuie sa aerisesc?

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 01 Iul 2013 21:02

Sunt mici semintele? :lol: :lol: e clar: nu ai semanat Strombocactus jarmilae si pulcherrimus :lol: :lol:
Aerisesti dupa ce rasar plantutele; adica peste cca 2 saptamani daca totul e ok. Nu au voie sa stea la temperaturi de peste 30 de grade, ideal cca 20-25 de grade ziua si cca 10-15 noaptea.
cactus wizard

adite

Mesaj de adite » Lun, 01 Iul 2013 22:27

Multumesc,Cristi! Pe plic scrie Lithops sp. Ce o iesi, daca va iesi ceva, ramane de vazut. Daca pana pe 15 nu iese nimic, asta este, mai astept, poate vad un punct verde.

Melchior

Mesaj de Melchior » Mar, 02 Iul 2013 11:16

Va salut !
Buna Cristi !

Este o prezentare completa pe nerasuflate a genului Lithops si cultura lui. Poate un mic detaliu ce se mai poate adauga, este ca semanaturile tinere de pana la 1 an (ca si in cazul Conophytumurilor) este indicat sa-i mentinem in vegetatie tot timpul anului. In acest caz plantele mici de Lithops in aceasta perioada pot sa naparleasca de mai multe ori deci cu alte cuvinte plantele mici obtinute din seminte isi schimba de mai multe ori frunzele pe parcursul primului an. Insa atentie mare la caldura excesiva cand sistam complect udarea, oricum semanaturile tinere se pastreaza in locuri semiumbrite. Sunt cateva specii mai rare ca L. herrei, L.optica si L. ruschiorum care primesc umiditate si in timpul iernii in Africa de Sud (deci si la noi iarna) dar mai mult din condensarea cetii. Culorile florilor pot varia in functie de specie de la alb, galben si portocalie. Cu trecerea timpului dimensiunea florilor cresc de pe o zi pe alta. Toate florile au un parfum placut,insa cele albe au un miros mai persistent.

Numai bine

Melchior

Melchior

Mesaj de Melchior » Mar, 02 Iul 2013 20:10

Buna seara !

Acum vad ca a trecut mai mult de un an decand a fost postat mesajul cu Lithops :lol: Dar cred ca nu este nici o problema.
Este bine ca sa semanam semintele de Lithops cat mai devreme ,in februarie cel tarziu in martie.Se intra in anotimpul rece cu plante suficiente de mari. Noi in scurt timp dupa ce rasar plantutele descoperim recipientele in care am semanat ,astfel plantele devin mai rezistente.Daca sunt acoperite si creste prea mult temperatura foarte repede se pot pierde toate plantutele .

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 20 Iul 2014 13:13

Va prezint cateva imagini cu lithops in varsta de 1 an din gradinita personala.
Nu-i asa ca sunt draguti?

In ordinea imaginilor:
Lithops dorotheae
Lithops bromfieldii v insularis Keimoes
Lithops bromfieldii v mennellii C44 25 km SSW Upington cu un intrus in mijloc :-)
Lithops fulviceps C170 40km N Karasburg, Namibia
Lithops geyeri `hillii` C232 65km NE Port Nolloth
Lithops julii ssp fulleri v rouxii C217 70km WSW Warmbad, Namibia
Lithops karasmontana `lateritia
Lithops karasmontana ssp bella C295 115km SSE Aus, Namibia
Lithops lesliei C352 45km E Pietersburg
Lithops lesliei cv Albinica C36A
Lithops otzeniana C128 + 2 intrusi
Lithops otzeniana SH531 e Brakfontein
Lithops pseudotruncatella C70 30km S Windhoek, Namibia
Lithops pseudotruncatella `pallid` sw Windhoek
Lithops ruschiorum C242 65km ENE Swakopmund, Namibia
Lithops salicola C37 40km SE Hopetown
Lithops salicola C49
Lithops werneri C188 25km NNE Usakos, Namibia
cactus wizard

simi

Mesaj de simi » Dum, 20 Iul 2014 14:00

:sar: ce draguti suuunt :aplauze2:

kindwill

Mesaj de kindwill » Mar, 22 Iul 2014 05:50

Nu sunt draguti, sunt de-a dreptul fantastici!
Vlad Rosu

simi

Mesaj de simi » Sâm, 30 Aug 2014 21:22

Se poate incepe udarea plantelor (incepe toamna calendaristic de luni) :?:

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”