Lithops

Pyro

Re: Lithops

Mesaj de Pyro » Mie, 20 Apr 2016 23:12

Ziyang, I'd like to avoid peat if possible to be honest.

Would this particular mix be suitable for them? (see pic)
Should I add some finer sand or perlite or anything else? Not sure of the water retention properties of the lava rock..

PS: I cannot find any (small enough) granite nor any pumice in my area.

****************** RO Version ******************

Cum vi se pare amestecul, pare decent? Sa mai amestec ceva prin el? Cristi mentiona de argila/lut dar n-am vazut pe nicaieri asa ceva.

ziyang

Mesaj de ziyang » Joi, 21 Apr 2016 02:27

Hi Pyro, If you don't put the mire, President of Lithops is relatively slow. You can add the mire and vermiculite, they have water retaining function, you can also add perlite and sand. Soil particles in the image is too large, not suitable for root growth.

Pyro

Mesaj de Pyro » Joi, 21 Apr 2016 08:04

Thanks for the advice ziyang, guess I need a lot more fine particles.

Pyro

Mesaj de Pyro » Joi, 21 Apr 2016 10:23

Unde se găsește la noi argila pentru plante?

Pyro

Mesaj de Pyro » Mie, 04 Mai 2016 09:09

Mi-au iesit primii lithopsi! Foarte mici sunt abia i-am vazut :)
Cum procedez cu udatul acum?
Initial am udat pamantul, pus folie, iar o data pe zi dadeam folia jos si dadeam cu fas-fas (scuze de exprimare, misting in engleza).
Acum ca au iesit tinand cont de temperaturi (destul de frig), pot sa le dau jos folia permanent?
Le fac fas-fas tot zilnic?

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 04 Mai 2016 10:05

Folia se poate pastra cam 30 de zile. Daca se pastreaza, solul ar trebui sa ramana umed. Dupa indepartarea foliei, se poate uda de jos in sus prin imersie sau prin pulverizare foarte fina.
cactus wizard

Pyro

Mesaj de Pyro » Mie, 04 Mai 2016 10:48

Mulțumesc Cristi! :)

Pyro

Mesaj de Pyro » Sâm, 16 Iul 2016 22:29

Lithopsii astia, ii am afara din folie de cand am postat ultima oara, i-am tot pulverizat si udat de jos.
Acum cu caldurile astea, tot la fel ii ud? Deocamdata par sa o duca bine dar am zis sa intreb.

Cam cand trebuie sa consider ca-s maturi, implicit sa le dau mult mai putina apa?

PS: Ar trebui sa fie fullergreen si rubra sau hammeruby. N-am avut inspiratia sa scriu pe vas, iar din unul din vase n-a iesit nimic (am avut 3 in total).

Pyro

Mesaj de Pyro » Mie, 27 Iul 2016 12:15

RamonaR

Mesaj de RamonaR » Mie, 27 Iul 2016 13:15

Lithopsii chiar nu se uda deloc vara ? Am si eu unul supravietuitor, nu l-am udat de cand a venit caldura dar acum da semne de deshidratare ... chiar nu stiu ce sa ii fac, o fi bine o fi rau ? Sa il bag mai la racoare ?

Pyro

Mesaj de Pyro » Mie, 27 Iul 2016 13:34

Mie un nene pe o pagina de facebook mi-a zis asa (traduc cu google translate ca-s oarecum pe graba):

I try to keep my youngsters a lot cooler 23-24°C because I want to avoid that their growth stall due to the high temperatures. I think that the trick is to keep them growing for at least the first 1.5 years. In this period they can cope with more water than the adult plants but a lot depends on your local climate and the substrate you use ... I have learnt to keep them in "filtered sunlight" not in bright sunshine.

Always remember that this works for me in my climate :-) you may need to make "adjustments" to make it work in yours ! .. but it may provide an, albeit vague, guideline.

am încerca să păstreze tinerii mei mult mai rece 23-24 ° C, pentru că vreau să evite ca standul lor de creștere din cauza temperaturilor ridicate. Cred că truc este de a le menține în creștere pentru cel puțin primii 1,5 ani. În această perioadă se pot face fata cu mai multa apa decat plantele adulte, dar mult depinde de climatul local și substratul utilizați ... am învățat să le păstreze în "lumina soarelui filtrate" nu în lumina puternică a soarelui.

Întotdeauna amintiți-vă că acest lucru funcționează pentru mine în climatul meu :-) ar putea fi necesar pentru a face "ajustări" pentru a face să funcționeze în a ta! .. Dar poate oferi o, deși vag, linia directoare.

Din ce am mai citit si prin alte surse pe afara, se cam uda atunci cand se zbarcesc cand sunt adulti.
Poti sa incerci niste misting (puf puf cu spray, nu stiu cum sa-i zic). Sper sa nu dau sfaturi gresite dar pe aici nu prea mai e activitate din pacate, si ma rezum la ce gasesc pe afara.

RamonaR

Mesaj de RamonaR » Mie, 27 Iul 2016 14:33

Multumesc :) si eu stiam ca se stropesc putin si vara dar am incercat sa respect regulile de aici. Totusi, avand in vedere ca am reusit sa omor 2 pana acum as fi vrut sa fiu sigura ca nu il las sa moara de sete :))

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 27 Iul 2016 19:46

Pe timpul verii eu ud lithopsii rar, la cca 3 saptamani si numai cand vine un val de vreme mai rece si mai ploioasa.
cactus wizard

Pyro

Mesaj de Pyro » Sâm, 27 Aug 2016 14:33

Vin si eu cu un mic progres cu cei ce ii cresc din seminte.

Aparent mi-au supravietuit 2 fullergreen si 2 hammerruby sau rubra.
Unul din ei deja isi schimba primul set de frunze, in timp ce cel de al doilea pare sa se usuce :(
Nu imi explic de ce, sunt toti in acelasi vad deci conditiile sunt identice. :ganditor:

Imagine
Imagine

Imagine Imagine

Melchior

Mesaj de Melchior » Sâm, 27 Aug 2016 19:56

Sunt pierderi inevitabile dar se pot reduce daca semanarea se face putin mai devreme,luna mai este deja prea tarziu. Incep caldurile si plantele sunt inca prea mici pentru o vegetatie continua pe timpul verii. Semanarea la Lithops se face la noi in conditii optime la sfarsitul lui februarie sau toamna la inceputul lunii septembrie (iarna trebuie introduse plantutele in minisera ).Este bine sa avem numele complect a speciilor pentru ca avem de a face cu un L. meyeri/hookeri si un julii chiar daca sunt cultivari ,ele initial provin din locuri mult diferite.Solul mi se pare prea mineral pentru semanatura mai ales daca nu sunt folosite fertilizatori.

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”