Titanopsis

Cristi

Titanopsis

Mesaj de Cristi » Joi, 28 Iun 2012 18:15

Genul Titanopsis cuprinde plante suculente mimetice perene originare din sudul Africii caracterizate printr-un port jos, frunze suculente grupate în rozete de aspect verucos şi flori mari având diferite nuanţe de galben. Fac parte din subfamilia Ruschioideae a familiei Aizoaceae.
Numǎrul de specii din gen este variabil în funcţie de clasificarea acceptatǎ, fiind situat între 3 şi 6. Specii: T calcarea, T fulleri, T hugo-schlechteri, T luederitzii, T primosii si T schwantesii.
Cultura plantelor nu este dificilǎ. Plantele vegeteazǎ mai intens primǎvara şi toamna cu înflorire la sfârşitul perioadelor de creştere ceea ce la mine în colecţie se întâmplǎ iarna.
Necesitǎ expunere însoritǎ pentru a-şi pǎstra aspectul compact, culorile mimetice şi pentru o înflorire adecvatǎ.
Rezistǎ pe timpul iernii la temperaturi nocturne negative (pana la -10 grade) cu condiţia ca ziua temperatura sǎ devinǎ pozitivǎ. Vara se recomandǎ evitarea temperaturilor extrem de ridicate în serǎ prin pǎstrarea plantelor în zone bine ventilate.
Amestecul de sol trebuie sǎ fie bine drenat, cu sau fǎrǎ adaos de calcar, mineral sau cu 10-20 % pǎmânt de frunze.
Udarea se face moderat în perioada primǎvarǎ-toamnǎ cu evitarea udǎrii în perioade de caniculǎ. Iarna se recomandǎ în mod tradiţional pǎstrarea neudatǎ a plantelor, dar experienţa mea spune altceva. Plantele mele au înflorit în perioada februarie-martie şi la plantele neudate am avut o ratǎ ridicatǎ de avortare a mugurilor florali. La plantele cǎrora le-am dat câte o udare la 3 sǎptǎmâni în aceasta perioadǎ (de la apariţia mugurilor florali pânǎ la sfârşitul înfloririi) am avut o înflorire abundentǎ şi plantele se simt foarte bine. Menţionez cǎ udǎrile au fost fǎcute numai pe vreme însoritǎ, cu peste 15-20 de grade ziua în serǎ şi cca 3-7 grade noaptea şi plantele sunt într-o zonǎ bine ventilatǎ a serei.
Fertilizantele se utilizeazǎ în sezonul de creştere cu moderaţie şi în doze de ¼ faţǎ de concentraţia recomandatǎ pe recipient, folosind produse cu microelemente destinate cactuşilor şi suculentelor.
Transplantarea se face la 3-4 ani, folosind vase largi şi cu adâncime moderatǎ.
Înmulţirea se face prin seminţe la temperaturi moderate (pânǎ la 25 de grade ziua) şi înmulţire vegetativǎ prin butaşi.
Titanopsis hugo-schlechteri SB1342 Vrede, Namibia

Titanopsis hugo-schlechteri SB1342 Vrede, Namibia fruct matur

Titanopsis primosii Gamoep ex Rawe

Titanopsis calcarea Kraanvogelfontein

Titanopsis primosii SB816 Platbakkies, Bushmanland

Titanopsis luederitzii Onverwacht, Grabwasser

Titanopsis fulleri Prieska
cactus wizard

Marcu Nicolae

Re: Titanopsis

Mesaj de Marcu Nicolae » Joi, 28 Iun 2012 21:27

Salut,
Îmi place genul.
Cu stimă Marcu

CRISTI MS

Mesaj de CRISTI MS » Mar, 10 Iul 2012 21:56

Salut Tuturor,

Are cineva titanopsis de vanzare, ma intereseaza cel putin 2-3 plante de acelasi fel, daca se poate sa nu fie butasi identici genetic.

Astept cu interes Raspunsurile voastre.

Multumesc

Cristi(MS)

simi

Mesaj de simi » Dum, 13 Iul 2014 13:31

Ajutooor! Nici n-am apucat bine sa ma bucur de noile achizitii, ca acum am observat ceva extrem de suparator:
Fişiere ataşate
DSC04579.JPG
DSC04579.JPG (185.69 KiB) Vizualizat de 1011 ori
DSC04578.JPG
DSC04578.JPG (192.52 KiB) Vizualizat de 1011 ori

simi

Mesaj de simi » Dum, 13 Iul 2014 13:36

Precizez ca planta era in perfecta stare cand am primit-o la inceputul lunii. Ce am putut gresi in 10 zile :oops: am udat-o prea mult? Practic le ud acum ca e cald la 3-5 zile.

demi

Mesaj de demi » Dum, 13 Iul 2014 13:59

Salut
Nu stiu ce vezi suparator la aceasta planta ?
Ca se usuca frunzele batrane ? la multe plante suculente acest fenomen este normal .
Cum se vede planta pare etiolata un pic , atentie cu insolatia . Multe plante suculente in perioada aceasta sant in repaos , trebue avut mare grja la udat , deoare ce nu are nevoe de atata apa ca si cand este in plina vegetatie .
Frecventa udatului nu se regleaza dupa temperatura de afara ci dupa necesitatea plantei , dupa permeabilitatea solului . Normal plantele suculente se uda cand solul este uscat .
Sant plante la care le place sa aibe solul permanent umed (atentie ca intre ud si umend este o diferenta mare ) la altele nu , din aceasta cauza trebue sa ne cunoastem plantele si necesitatile lor , solul pe care leo preperam cat este de permeabil , daca este foarte cald nu este bine sa uzi , daca se anunta vreme ploioasa pe o perioada mai lunga udatul se amana si sirul se mai poate continua .

Cu stima Mihai

simi

Mesaj de simi » Dum, 13 Iul 2014 14:34

Multumesc Mihai! Ce m-a alarmat teribil a fost mijlocul mai "gelatinos" al plantei (scuze de calitatea pozelor, nu reusesc mai bine de atat :oops: ).
Cred ca eu inca nu am invatat sa folosesc metoda "batzului de chibrit" ca sa verific daca ud prea mult suculentele si cactusii... oricum ma bucur daca nu-s daunatori (gen lanosi sau paienjenii rosii) pentru ca este pozitionat ghiveciul in apropierea unui hibiscus!

vali_m

Mesaj de vali_m » Dum, 13 Iul 2014 15:01

Buan ziua,
Cred ca e innceputul unui atac bacterial sau fungic, din experienta mea, planta nu supravietuieste. Cauza e sigur umezeala si lipsa de ventilatie si lumina. Se intimpla si dupa transplantari sau udari la temperaturi prea scazute sau prea ridicate. Eu am pierdut doi titanopsisi in apartament fara sa imi dau seama de ce, si pe al treilea il tin in aer liber, ferit de ploaie dar in plin soare sub policarbonat si curent de aer, udat cu mai putina apa decit majoritatea cactusilor, pe la marginea ghiveciului.
Puteti incerca sa scoateti palnta din ghiveci, sa indepartati partea atacata, eventual u tratament cu fungicid si sa il tineti un timp 2-4 saptamini in sol uscat foarte bine drenat, la lumina si in curent de aer, dar nu in caldura torida.
Parea mea ca suculentele sud africane sint mai dificile decit multi cactusi si foarte usor putrezesc la cea mai mica neatentie, mai ales la lipsa de lumina si excesul de umezeala.
vali m

simi

Mesaj de simi » Dum, 13 Iul 2014 15:09

Multumesc Vali! Din pacate fungicid nu am acum, dar am sa incerc sa scot planta poate o mai salvez

demi

Mesaj de demi » Dum, 13 Iul 2014 15:39

Salut

Daca mijlocul plantei e gelatinos , inseamna ca este atacat de ceva putregai si salvarea lui inposibila , dar totusi incearca ce a spus si Vali .
Alta data atentie la udare . Suculentele de obicei le omoara apa si nu lipsa lui .

Cu stima Mihai

simi

Mesaj de simi » Dum, 13 Iul 2014 16:05

Mi-e un necaz de nu pot sa va spun! Am inecat frumusete de planta :cry:
Incercand sa scot partea cea mai afectata se rupeau frunzele ca niste mici rezervoare cu apa!! Tot ce-am putut face a fost sa pudrez zona cu niste scortisoara (pudra mai absoarbe din umezeala) -altceva nu am acum. Scortisoara are si efect fungicid printre altele... Ma duc sa jelesc!

RamonaR

Mesaj de RamonaR » Mie, 27 Iul 2016 13:37

Dragii mei Titanopsis calcarea
Fişiere ataşate
13631529_1373651052664543_426260502394765692_n.jpg
13631529_1373651052664543_426260502394765692_n.jpg (103.31 KiB) Vizualizat de 664 ori

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”