Lapidaria margaretae

simi

Lapidaria margaretae

Mesaj de simi » Lun, 29 Sep 2014 09:18

In primul rand rog din suflet pe cei cu mai multa experienta cu aceasta frumoasa sa ofere si necunoscatorilor (ca mine :oops: ) mai multe informatii, evident in masura in care timpul le permite.
Eu am acum o plantuta (multumesc domnului Marcu!) si eram linistita ca o grupasem cu Lithops pentru ca pe Net asta am gasit: face parte din aceeasi familie de plante suculente Aizoaceae, dar spre deosebire de Lithops (care ar avea doar o pereche de frunze), "Trandafirul Karoo" -cum mai este numita Lapidaria- are doua sau patru perechi de frunze. Fiecare frunza are lungimea de 1.5–2 cm si 1 cm latime. Cu timpul se pot forma aglomerari de "rosete".
Ca si Lithops, planta este "activa" primavara si toamna, dar cand este foarte cald sau frig sunt "in asteptarea vremurilor prielnice :wink: " (cam ca romanul!).
Revenind la planta noastra este deseori intalnita in locuri cu mult soare ca Namibia, Warmbad sau Africa de Sud si creste uneori impreuna cu alte "pietre naturale" ca diversele specii de Lithops.
Cam atat am gasit eu, iar poza nu pun decat in momentul in care isi va reveni. De frica sa nu omor prin inecare, am lasat-o cam neudata si s-a zbarcit :oops: . Noroc cu domnul Cristi :jos-palaria:

Melchior

Re: Lapidaria margaretae

Mesaj de Melchior » Lun, 29 Sep 2014 15:50

Lapidaria margaretae mai demult s-a denumit Argyroderma m. considerat un gen mai sensibil printre multele genuri sudafricane ca Pleiospilos, Lithops, Dintheranthus, Conophytum, Tanquana, Trichodiadema, Fenestraria, Aloinopsis etc. Impreuna cu Lithops se pot cultiva Pleiospilos si Faucaria pentru ca se ingrijesc si se uda asemanator. Lapidaria este mai bine daca este in ghiveci separat intr-un sol asemanator cu cea a lithopsilor dar cu un adaos de 40 % de nisip si piatra marunta de quartz. Sunt sensibile la umiditate in anumite conditii, in rest ati descris in mare corect cultura lor.

simi

Mesaj de simi » Lun, 29 Sep 2014 16:21

Valoroasa precizare :aplauze2:
Eu nu ma pricep sa fac amestecuri de pamant, dar am avut la dispozitie putin mineral Marvel pe care l-am amestecat cu Florimo pentru cactusi cam 1:2 (am "lungit" cat am putut de mineral :wink: ). Repet: asta am avut la dispozitie. Pe masura ce o sa supravietuiasca o sa fac rost si de amestecul adecvat.
Inca o intrebare si nu va suparati ca insist (mai bine nu-mi raspundeti decat sa va supar!) dar ati scis Sunt sensibile la umiditate in anumite conditii cam care ar fi conditiile care le fac si mai sensibile decat alte suculente?

Melchior

Mesaj de Melchior » Lun, 29 Sep 2014 17:11

Sunt unele plante care tolereaza mai bine diferitele greseli de cultura, altele ca Argyroderma (Lapidaria) nu, si se duce relativ repede. Dar tot asa si printre familia cactusilor, la lithopsi si conophytumi ca sa amintim cateva genuri, gasim sp. mai rezistente dar tot asa si sp. foarte sensibile si pretentioase. "Sunt sensibile la umiditate in anumite conditii " se poate interpreta si asa, in functie de conditiile fiecaruia si care difera de la colectionar la colectionar, si anume: clima, solul, udarea. De exemplu o udare intr-un moment nefericit poate sa duca rapid la pierderea plantei ( temperatura prea mare sau prea mica, un sol mai compact care se usuca mai greu ). Cateodata chiar daca respectam toate conditiile stiute, mai avem pierderi, din motive pe care inca nu le stim. Important este ca aceste pierderi sa fie cat mai putine. De aceea este greu sa dai sfaturi cand, cum si cat trebuie udata o planta fara sa cunosti conditiile fiecaruia.

simi

Mesaj de simi » Lun, 29 Sep 2014 18:24

Si uite asa ne-ati mai dat un indiciu important: faptul ca este mai sensibila la elementele de mediu (clima, sol, udare) decat majoritatea Lithops-ilor.
Este deci o planta cu care nu este bine sa "te joci" daca tii la ea, solicita atentie si instinc capatat prin experienta. Multumim frumos!

Pyro

Mesaj de Pyro » Mie, 09 Mar 2016 07:51

Salutare, unde pot gasi de cumparat la noi in tara? Am luat ieri la rand Dedeman-urile si Hornbach-urile din Bucuresti dar n-am gasit pe nicaieri lapidaria.
Daca nu se gasesc la noi ar avea rost sa ma complic sa cresc din seminte luate de afara?

Mersi frumos.

vali_m

Mesaj de vali_m » Vin, 01 Apr 2016 17:07

Acum este una de vinzare la licitatii.
vali_m

Pyro

Mesaj de Pyro » Vin, 01 Apr 2016 17:52

Mersi Vali, am postat acolo o intrebare, sa vad ce iese.

Pyro

Mesaj de Pyro » Sâm, 27 Aug 2016 14:36

Vin si eu cu ale mele (multumesc Magdolna!)
La primire cea mai mica inca nu era deschisa, intre timp insa si-a dat drumul si ea :hug:

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”