Genul Haworthia, pur si simplu adorabil

monicaprobst

Re: Genul Haworthia, pur si simplu adorabil

Mesaj de monicaprobst » Dum, 01 Mai 2016 08:08

Haworthia truncata. In 2015 a avut 7 lujeri de floare, anul acesta nu pare sa infloreasca.
Support bacteria, they are the only culture some people have.

Nick

Mesaj de Nick » Dum, 01 Mai 2016 10:37

Si truncata mea a inflorit acum vreo doi ani abundent apoi a inceput sa lastareasca si s-a oprit din inflorit. Ma bucur insa ca e sanatoasa si are pofta de viata. Am mutat-o deja intr-un vas mai mare ca nu mai incapea in cel vechi. Un sol mai bogat in compost cu ceva nisip ca sa absoarba bine apa dar sa nu o retina si sper ca sa inceapa sa infloreasca din nou. La mine infloresc de obicei iarna si se prelungeste perioada si primavara ba chiar si vara. In toamna sunt mai cuminti.

monicaprobst

Mesaj de monicaprobst » Dum, 01 Mai 2016 11:08

Folosesc pamant special ptr cactusi/ suculente de la Compo Sana.
Stiu ca multi dintre colectionari folosesc amestecuri proprii dar nestiind sa prepar un asemenea amestec, folosesc ceea ce gasesc in comert, avand grija ca amestecul sa fie de calitate.
Support bacteria, they are the only culture some people have.

Pyro

Mesaj de Pyro » Mie, 27 Iul 2016 11:59

Una noua :)
Cam cum le udati pe ale voastra pe caldurile astea?

Nick

Mesaj de Nick » Mie, 27 Iul 2016 14:53

Buna ziua,
Indiferent de anotimp eu le ud odata pe saptamana, bineinteles vara cu apa mai multa iar iarna cu mai putina. Si cresc bine, infloresc abundent, lastaresc.
Numai bine!

Pyro

Mesaj de Pyro » Mie, 27 Iul 2016 15:18

Inteleg ca nu le udati pana se scurge apa? Incerc sa imi dau seama de diferenta intre mai multa si mai putina :)

Nick

Mesaj de Nick » Mie, 27 Iul 2016 16:53

Nu ud pana se scurge apa, imi dau seama cand sa ma opresc considerand ca solul are destula apa, pentru ca nu trebuie sa baltesca. Haworthiile sunt destul de sensibile daca le ineci cu apa. Putin inseamna ca ud doar cat sa umezesc suprafata solului. Toamna si iarna fiind mai rece si umezeala mai mare in atmosfera nu este nevoie de prea multa apa. Din toamna Haworthiile incep sa infloresca. La mine n-au facut pauza pana acum. Inca au tije cu flori.

Pyro

Mesaj de Pyro » Mie, 27 Iul 2016 17:33

Am inteles acum. La mine n-am deloc pamant si iese apa instant, de asta ma miram.
Mersi frumos pentru detalii.

Nick

Mesaj de Nick » Mie, 27 Iul 2016 19:35

Cum sa nu ai pamant? dar in ce le tii? In piatra? Pune si un pamant bun fara teama, mai bine de 50% ca altfel te uiti la ele cum stagneaza fara sa miste un milimetru. In natura Haworthia traieste in vecinatea si la umbra altor plante care ingrasa solul dupa ce mor. Deci solul nu e tot o piatra. Nici cactusii nu traiesc toti numai in zone cu piatra seaca.

Pyro

Mesaj de Pyro » Mie, 27 Iul 2016 19:40

Pumice / zeolit / lava rock. Nu au nici un stres, multi pe afara cresc asa sau doar în pumice (piatra ponce).

Gino

Mesaj de Gino » Joi, 28 Iul 2016 19:31

Buna seara tuturor
Salut Nicusor

In Romania nu mai exista pamant !!! L-au luat strainii !
Din cauza asta nu mai avem in ce sa cultivam Haworthiile :lol:
Iar aia de afara ... vai de mama lor !
Pumice ! - ce fi asta ? Lava rock ? - de la Sepultura ? - Zeolit ? - asta suna deja S.F. !!! :lol:
Oameni buni - de pamantul stramosesc de musuroi de cartita ati auzit ?
Aaaaa , tineretul trebuie sa caute pe nea "Gogu" ca sa afle ce este aia cartita si abia dupa aia se dumiresc ca nu este bine ....
Tot lava rock, pumice si celebrul zeolit sunt mai bune ... :lol:
Caldura mare mon cher ...
Gino

Pyro

Mesaj de Pyro » Joi, 28 Iul 2016 20:07

Nu sunt sigur ca apreciez ironia. Dar ce sa spun, romanul tot timpul știe mai bine ca orice alta nație, și mai ales nu e deschis la alte moduri de a obține ceva decât cum știe el. Iar luarea în derâdere e sport național se pare.

Ca sa închei totuși într-o nota constructiva, un forum se presupune ca e un mediu de discutii și schimb de experiență, haideți sa nu ne dam cu presupusul fără sa ne documentam.

Nick

Mesaj de Nick » Joi, 28 Iul 2016 21:42

Nu cred ca trebuie sa te superi pe glumele lui Gino :lol: mai invatam si glumind. Toate cele enumerate de tine sunt ele bune nu zic nu dar nu vad cum hranesc plantele de Haworthia. Sunt pietre pur si simplu iar Haworthiile nu sunt cactusi sa ne intelegem, caci numai cactusii mananca pietre, se stie.
Daca ai vazut pe net la diversi colectionari de afara ca tin Hawortiile in pumice si lava rock, apoi sa stii ca alea sunt umflate cu tot felul de ingrasaminte ca sa arate bestial. Am vazut astfel de Haworthii pe FB care aveau cred 30-40 cm diametru, niste monstri. Ale mele spre exemplu au crescut destul de putin in diametru, dar au facut lastari, au inflorit. Le-am creat conditii de Africa (in balcon la mine vara temperatura sare de 40 C) si traiesc ca atare. Citeste aici http://haworthia-gasteria.blogspot.ro/2 ... ecies.html si vei vedea ca majoritatea speciilor sunt de mici dimensiuni in mediul lor natural.
Tu le vei mentine la mici dimensiuni pentru ca nu se hranesc deloc doar apa le tine in viata probabil. Nu stiu ce sa spun, nu am folosit niciodata pietrele de care spui si nu cunosc rezultatele finale. Sper sa le poti creste asa dar mai bine pune-le in sol normal daca vrei sa ai plante frumoase. Parerea mea...

Pyro

Mesaj de Pyro » Joi, 28 Iul 2016 22:27

Eu sunt tot timpul deschis la sfaturi, mai ales ca cei de pe afara au alte conditii climatice.
M-am "burzuluit" putin pentru ca informatiile locale sunt destul de rare, iar pe site-urile de afara am citit zile intregi, nu neaparat de haworthii, de suculente in general, diferite amestecuri de soluri organice si anorganice etc. Si nu mi-a picat bine sa vina cineva sa faca misto fara nici cea mai mica documentare. Oricum, m-am linistit intre timp :)

Asa ca oricand prefer un sfat "local" adecvat climatului de la noi. Cu mare placere voi citi linkul de la tine.

Despre hranit, nu sunt chiar pietre (cum ar fi pietrisul de rau sau nisipul), au capacitati CEC (schimb cationic) destul de bune, doar ca exact cum spui, sunt inerte, se bazeaza pe ingrasamantul pe care il adaug eu, il retin impreuna cu umezeala, apoi il ofera plantelor.
"Pamantul" (in ghilimele pentru ca tot ce gasesc e turba) pe care il cumpar din Dedeman sau alte magazine de bricolaj vine pre-fertilizat, si tine deobicei cateva luni bune, apoi tot trebuie adaugat ingrasamant; avantajul la amestecul mineral e ca in timp nu se descompune si nu isi pierde proprietatile la fel ca turba.

Tu ce pamant folosesti, cel uzual care se gaseste in magazinele de bricolaj? Amestecat cu ceva? Nisip/perlit sau ceva de genul? Intreb pentru ca nu am gasit pe nicaieri pamant chior, fara turba.

Ca tot vorbim de Galati (ca de acolo ma trag, pana sa ajung acum ceva ani in Bucuresti), sincere salutari :)

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Vin, 29 Iul 2016 11:11

Salut !

Adaug si eu cate ceva din experienta proprie:

- lumina: stralucitoare (predominant din directia sud), dar "strecurata", stiind ca ele cresc adapostite de ierburi. Deci mai "ferite" de soare direct decat cactusii - de pilda merg la o fereastra pe sud dar nu in plin soare direct de amiaza, etc.
Plantele tinute in soare plin rezista, dar se dezvolta mai incet si sunt mai compacte - chestie si de gust. Cele mai umbrite se dezvolta mai rapid, lastaresc mai abundent, dar arata mai putin compact. Regim umbros prefera si plantele tinere, cele proaspat transplantate, segmentele vegetale puse la prins, etc.

Imagine
Habitat Haworthia standeri - Foto: haworthia-everywhere.blogspot.com

- solul: considerabil mai organic decat la cactusi, cu adaos de ceva nisip pentru retentie mai indelungata a apei. Eu folosesc ce am la indemana = un amestec de sfaramaturi marunte de roci, pamant negru de gradina si nisip de cariera. Banuiesc ca merg adaugate si ceva soluri pe baza de turba.

- udarea: ca si la majoritatea cactusilor, in sensul ca se uda abundent si relativ rar - asteptand ca solul sa se usuce complet, NU putin si des ! Ca si la cactusi, in miezul verii exista vreo 3 saptamani de repaos. Sezoanele de vegetatie sunt primavara si toamna, dar daca este necesar (plante foarte deshidratate) se poate uda putin si in zile calde si insorite de iarna (+ventilatie). Pot fi folosite doze slabe de fertilizanti de calitate - dupa gust sau dupa cum cere planta.
Atentie sa nu fierbeti planta udand pe fierbinteala sau sa o "stricati" udand iarna pe frig, intuneric si umezeala atmosferica.

PS: Sa remarcam ca generalizarile nu sunt bune - ca si in cazul cactusilor, haworthiile provin din areale diverse si pot avea cerinte speciale. Exista specii complet nepretentioase, care cresc bine si in sol organic 100%, udate abundent, etc - dar exista si specii mai dificile, cu care trebuie sa fii mult mai prudent - deci este necesara o informare preliminara.

Ceva referinte privind cultura:

http://haworthia-gasteria.blogspot.ro/2 ... ation.html
http://www.karacactus.com/growinghaworthias01.htm
http://www.haworthia.info/

Iar aici gasiti niste Liste cu clasificari Haworthia : http://www.kambroo.com/succulent_plant_ ... th-13.html

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”