Probleme Aeonium

@lexx

Probleme Aeonium

Mesaj de @lexx » Mar, 04 Oct 2016 10:31

Salutare tuturor,

Am o problema cu un Aeonium si nu stiu de unde sa o apuc.

Am plantat in iunie un Aeonium olandez si l-am pus afara, in aer liber, soare direct jumatate de zi.

Usor usor a inceput sa piarda din frunze. Am crezut ca se adapteaza la soarele puternic. Apoi, spre toamna a dezvoltat un fel de uscare, mai intai a ramurilor, incepand de la baza catre varf. Acum observ ca si una dintre laturile trunchiului incepe sa se deshidrateze.

Oare ce nu e bine? O mai pot salva?

E plantata pe substrat Mineral Marvel cu adaos organic in proportie de aprox 30%, a primit udari regulate, aprox 1 data pe saptamana, a primit Confidor si Milbeknock in iunie-iulie si Ferticare S la inceputul lui septembrie.

Multumesc mult.
Fişiere ataşate
20161004_075830.jpg
20161004_075830.jpg (789.19 KiB) Vizualizat de 562 ori
20161004_075541.jpg
20161004_075541.jpg (808.52 KiB) Vizualizat de 562 ori
20161004_075729.jpg
20161004_075729.jpg (422.25 KiB) Vizualizat de 562 ori

Liviutz

Re: Probleme Aeonium

Mesaj de Liviutz » Mar, 04 Oct 2016 19:40

Salut Alex !

Pare ca planta a suferit de uscaciune.
Trebuie sa ai in vedere ca sunt plante africane (Canare, etc), deci solul trebuie sa fie drenat dar mai organic, ceva gen 2/3 organic. Si nu trebuie sa lasi solul sa se deshidrateze total ca la cactusi, trebuie sa ramana mereu ceva umiditate.
Nici pozitionarea in plin soare nu e o idee prea buna, in general suculentele africane nu prea se bucura de soare arzator.

Vestea buna este ca inradacineaza facil. Taie tulpinile astfel incat sa ramana numai tesut sanatos, hidratat. Apoi lasa la cicatrizat cateva zile, apoi plaseaza-le intr-un ghiveci cu sol adecvat (mai bine mai mare, ca sa tina mai bine umiditatea, contrar cazului cactusilor). Ghiveciul sa stea pe sol (sau intr-un alt ghiveci mai mare care va fi udat si el), intr-o zona usor umbrita. Buni ar fi si niste hormoni de inradacinare.

Uite si un articol "bunicel" : http://www.plantsrescue.com/aeonium-arboreum/

Gino

Mesaj de Gino » Mar, 04 Oct 2016 19:52

Buna seara

De acord cu ceea ce spune Liviutz.
Poti incerca inradacinarea si pe turba simpla sau turba cu ceva nisip.
Gino

@lexx

Mesaj de @lexx » Joi, 06 Oct 2016 11:50

Va multumesc mult pentru raspunsuri.

Am urmat sfaturile dumneavoastra si am taiat cele 4 portiuni de planta sanatoasa. Sper sa reusesc inradacinarea.

Cu toate astea, citind si articolul indicat, am facut niste notite care imi cam confirma ca am ingrijit corect planta. Iata:

"Aeonium arboreum plants appreciate summer sun outdoors.
[...]
Care should be taken with these plants to avoid overwatering.
[...]
To keep their form, Aeonium arboreum need full sunlight, even during rest periods when they are not actively growing.
[...]
Water Aeonium arboreum plants deeply but infrequently. Allow them to dry thoroughly in-between waterings. In the wild, these succulents go dormant in summer, so water sparingly during the hotter months, allowing the soil to dry out between waterings. Watering during the summer is require only in very dry conditions.
[...]
During the winter months restrict water to about once a month or just enough to keep the foliage from shriveling. In extreme heat, their leaves will curl."

Eu am vazut planta in nenumarate balcoane si gradini din Spania, uneori plantata direct in pamant. In aceste locuri plantele pareau mai degraba lasate sa se descurce singure decat sa fie ingrijite. Am vazut pamant impietrit de uscaciune iar plantele proliferau. De aceea am procedat la crestere similara cu a cactusilor.

Ce hormoni de ingrasare imi recomandati?

Multumesc mult.

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Joi, 06 Oct 2016 11:59

Eu folosesc Atonik pentru plantele mele.
Indiferent de specie. Mi-a fost mereu de ajutor.
Este un stimulator de creștere, foarte bun mai ales când vrei să salvezi plante fără rădăcini, dar îl folosesc și pentru plantele sănătoase deoarece mărește rezistența acestora.
Este doar o părere. Mai multe poți afla aici:
http://www.horticultorul.ro/insecte-bol ... de/atonik/

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”