Salvare Echeverie vopsită din comerţ

AlexandruDragomir

Salvare Echeverie vopsită din comerţ

Mesaj de AlexandruDragomir » Sâm, 22 Oct 2016 17:26

Astăzi am descoperit într-un magazin Kaufland din Craiova un tablou înspăimântător pentru orice iubitor al plantelor şi, cu siguranţă, unul capabil de a trezi revolta multor împătimiţi ai naturii:
Echeverii vopsite în 3 culori : verde crud, mov şi galben... poate mai multe. Acestea 3 nuanţe au mai rămas.... Eu am fost total dezgustat de această tehnică de marketing. :cry:
Astfel că nu am putut trece mai departe şi, fiind împreună cu prietena mea, am ales două plante pentru a încerca să le curăţăm.
Operaţiunea a durat în jur de 2-3 ore şi a implicat utilizarea unei pile, foarfece, un cuţit fin, apă călduţă şi beţişoare de urechi. Pot spune că ele, înmuiate în apă, au fost cele mai eficiente.
Apoi le-am făcut un duş cu apă la temperatura camerei, am curăţat frunzele moarte, restul de vopsea, rădăcinile şi am pregătit un substrat adecvat pe bază de turbă, pietriş şi pământ nisipos.
Acum au fost puse într-un loc mai umbros şi nu vor fi udate 1-2 săptămâni.
Procesul a descurs bine, chiar dacă a fost de durată, dar îmi pare foarte rău de plantele care au ajuns pe mâna unor oameni nepăsători sau, mai rău, pe mâna unor oameni care consideră acest procedeu foarte atractiv, decorativ, estetic.
Aşa cum un individ cu arsuri nu poate rezista în lipsa unui transplant de piele, tot astfel nici aceste Echeveria agavoides superbe nu se pot descurca fiind complet îmbrăcate într-un strat opac de vopsea.
Ataşez poze mai jos.

Sabine

Re: Salvare echeverie vopsită din comerţ

Mesaj de Sabine » Dum, 23 Oct 2016 20:53

Este o incercare! M-ar bucura sa reusiti sa salvati plantele, insa, dupa mine, aceasta practica "comerciala" este o inselatorie si nu ar trebui trecuta cu vederea.

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Dum, 23 Oct 2016 21:44

Planta s-a ales cu unele vânătăi, dar pare în regulă acum. Îmi pare rău că nu am putut salva mai multe. Din păcate nu aveam nici bani la mine, nici loc destul pentru toate...

Magdolna

Mesaj de Magdolna » Lun, 24 Oct 2016 09:34

Bunas ziua!
Dupa mine nu ar trebui incurajat comertul cu asemenea plante, cumparandu-le. Cu cat se cumpara mai mult, cu atat in cateva zile va fi reumplut raftul cu asemenea plante, deoarece au 'priza' . Apreciez intentia de a le 'salva' , dar acest lucru are ca efect cresterea productiei de chiciuri care duce inevitabil la moartea lor. Oamenii -chiar si cei care nu stiu prea multe despre aceste plante - incep sa-si dea seama despre aceste practici condamnabile, si nu prea mai cumpara.

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Lun, 24 Oct 2016 10:01

Vă înțeleg perfect punctul de vedere, dar apare o mare problemă, cel puțin în cazul de față, aproape toate plantele fuseseră luate. Mai erau doar 4...
Ar trebui măcar la casa de marcat să fie informați clienții că planta trebuie curățată, dar mulți nu vor asta. Știm cu toții că există și acei oameni care cumpără plante, iar când florile se trec etc. le aruncă pur și simplu. Deci vor fi puțini cei care vor alege să le salveze. În concluzie, aveți dreptate, dar premisele sunt complicate.

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Lun, 24 Oct 2016 10:02

Eu îmi și doream specia, deci acesta a fost încă un motiv.

jinkou

Mesaj de jinkou » Mar, 25 Oct 2016 12:39

Doamne ajută!
Pe același principiu al comerțului cu orice preț, în Dedeman se găsesc cactuși cu flori artificiale lipite grosolan sau alții deghizați în mexicani, cu pălărioare și ochi lipiți pe aceștia. Sincer, deși evit în general să cumpăr "olandezi", pe aceștia îi evit. Sunt și mai scumpi și deteriorati. În loc să decoreze ghiveciul, omoară planta...
Când îţi aminteşti de Dumnezeu roagă-te, ca atunci când Îl vei uita, El să Îşi aducă aminte de tine.
Sfântul Marcu Ascetul

https://jinkou.sunphoto.ro/Colectia_mea_de_cactusi

Gino

Mesaj de Gino » Mar, 25 Oct 2016 18:32

Buna seara

În loc să decoreze ghiveciul, omoară planta...

Exact asta este ideea !
Ca plantele sa moara cat mai repede ... dar dupa cumparare !
Olandezii detin monopolul productiei de plante la scara ... sistemului solar !
Credeti ca au interes ca plantele pe care le vand, sa traiasca mai multi ani ?
Nici vorba ! - ar da faliment astfel.
Asa ca se straduiesc sa vanda plante ... obeze, colorate, intepate, parazitate - vizand segmentul de piata novice, majoritar dealtfel ...
Laudabila initiativa de salvare, dar banii au plecat in tara lalelelor ...

Altfel ... incercati sa expediati de aici plante catre Olanda si o sa vedeti daca reusiti ...
Gino

AlexandruDragomir

Re: Salvare Echeverie vopsită din comerţ

Mesaj de AlexandruDragomir » Mar, 25 Oct 2016 21:21

Aici am avut și eu o surpriză: plantele nu erau olandeze, ci aduse fix din cea mai serioasă țară a continentului, Germania. Totuși se pare că afacerea este afacere, indiferent de ceea ce presupune spre a atrage clienți. E păcat că cei care cresc aceste plante pentru 1, poate 2 sau mai mulți ani, aleg să le lase pe mâna acestor comercianți...
Știu și eu de cactușii cu pălărioare și flori artificiale lipite grosolan. Este un tablou cu adevărat trivial. :confused: :confused:

Din păcate, din cauza insistențelor din timpul procesului de îndepărtare a vopselei, multe frunze au fost grav rănite și am fost nevoit să tai mai multe zone sau întregi frunze.
În pozele inițiale nu se observă. Necroza țesutului s-a instalat ulterior. Arătau exact ca niște vânătăi mari.
Forma finală este una neplăcută, dar au rămas în jur de 5-6 frunze perfect sănătoase, deci cred că planta va fi bine. :floare2:

Roxana

Mesaj de Roxana » Sâm, 29 Oct 2016 14:22

Am si eu niste olandezi, unii cumparati de mine acum 7-8 ani cand eram la inceput si unii primiti cadou. Majoritatea nu au facut fata socului(veniti din conditiile alea perfecte de sera, indopati cu ingrasaminte) dar cei cativa care inca traiesc nu o duc prea minunat. O Mammillaria elongata creste cu incetinitorul, nu a inflorit niciodata. Sunt si eu de parere ca solutia e sa nu cumparam, la fel cum nu trebuie sa cumparam catei si pisici din petshop. Sigur, aparent facem un bine, salvam catelul/planta, in realitate insa, locul lui va fi luat imediat de un altul, nu facem decat sa sustinem industria. Unde mai pui ca si planta si catelul, de cele mai multe ori mor la scurt timp dupa cumparare si ar fi murit si fara sa dam noi banii pe ei.

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Sâm, 29 Oct 2016 17:25

Din păcate așa stau lucrurile și îți voi da dreptate întru totul.
Deja m-am hotărât să nu mai cumpăr plante aduse din Olanda.
Este imposibil să le acomodăm... :nu:

jinkou

Mesaj de jinkou » Sâm, 29 Oct 2016 18:00

Eu am avut (și cred că mai am vreo doi) cactuși cumpărati din Lidl și Dedeman. Nu au înflorit (în afară de chamaecereus silvestrii, care încă îl am ) și, deși tentația e mare nu mai cumpăr așa ceva.
Posibil să iau niște schlumbergera cu mai multe variante de culori la flori și hatiora. În rest mai bine nu.
Sunt crescuți forțat și plini de boli. Un echinocactus grusonii pur și simplu a putrezit la interior.
Când îţi aminteşti de Dumnezeu roagă-te, ca atunci când Îl vei uita, El să Îşi aducă aminte de tine.
Sfântul Marcu Ascetul

https://jinkou.sunphoto.ro/Colectia_mea_de_cactusi

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”