Lumea stapeliadelor

Gino

Lumea stapeliadelor

Mesaj de Gino » Dum, 01 Oct 2017 18:38

Buna seara

Mai putin cunoscute in Romania, stapeliadele incanta si uimesc pe cei care le vad pentru prima oara florile...
Pentru acei putini colectionari care iubesc aceste plante, prezint o planta in premiera.
In urma cu patru ani primeam cateva seminte de Orbea variegata de la prietenul Mircea Pop.
Semintele proveneau de la aceasta Orbea variegata :

Celalalt parinte fiind :

Semintele au fost semanate in 2014, au germinat foarte bine si acum apare primul rezultat,
Una dintre plante a inflorit si arata asa :

Avem un nou hibrid de Orbea variegata ce se adauga la o lunga, lunga lista .
De comun acord cu Mircea Pop, cel care a obtinut semintele, am hotarat ca noul hibrid sa se numeasca :

Orbea variegata hb. Viru MP

Denumirea nu este si nu va fi omologata, deci este o denumire neoficiala, asa cum sunt multe in lumea stapeliadelor, dar va circula sub aceasta denumire daca noul hibrid se va dovedi stabil in urmatorii ani.
Gino

AlexandruDragomir

Re: Lumea stapeliadelor

Mesaj de AlexandruDragomir » Dum, 01 Oct 2017 19:13

Foarte interesantă nuanța.
Nu vreau să jignesc părinții, dar rezultatul întrece plantele implicate în creearea sa.
Felicitări și mult succes cu omologarea. :jos-palaria:

Alexandru Dragomir

Roxana

Mesaj de Roxana » Lun, 02 Oct 2017 09:01

Felicitari! Nu ma pricep deloc la stapeliade insa planta obtinuta are o floare foarte frumoasa (la fel ca si parintii) !

Gino

Mesaj de Gino » Mie, 04 Oct 2017 19:41

Buna seara

Chiar daca sunt putini colectionari impatimiti de magia stapeliadelor in Romania, m-am hotarat ca din cand in cand sa va prezint cate ceva in domeniu ...
Poate cine stie, vom fi mai multi in viitor !...
O planta cu flori deosebite, achizitionata acum mai multi ani, fara nume si gasita pe net drept Orbea sp. - infloreste in fiecare an in colectia mea, dar si in alte cateva colectii ( putine ) din Romania, incepe sa circule prin lume ( gratie schimburilor ) sub denumirea de Orbea hb. Gino !
Am spus in mai multe randuri la nivel international, o spun si aici : meritul nu este al meu !
Colectionarii de pe mapamond care au primit planta de la mine, i-au dat acest nume...

Este un hibrid cu parinti doar presupusi ...
Nimeni nu a omologat aceasta planta din cate stiu ...
Asa ca numele sub care circula prin lume, imi face cinste, doar pentru ca o propag ...
Gino

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Joi, 05 Oct 2017 22:04

Bună seara.
Este o plantă superbă și, deși nu are origini clare, meritul că a ajuns cunoscută și se află acum în mai multe colecții este al tău, deci jos pălăria.
Cine știe, poate că într-o zi o să o vedem într-un catalog. Până la urmă multe plante deosebite au început astfel în drumul spre recunoaștere.

Numai bine.
Alexandru Dragomir

Gino

Mesaj de Gino » Sâm, 28 Oct 2017 18:26

Buna seara

Stapelia flavopurpurea

O planta ceva mai speciala ... din mai multe motive.
Are o crestere ceva mai lenta decat celelalte stapelii, adora soarele direct, lastareste putin crescuta vara in aer liber.
Infloreste incepand din august si pana spre sfarsit de octombrie.

Un alt motiv pentru care este speciala il reprezinta faptul ca florile au un parfum agreabil.
Din cate stiu este singura !
Din acest motiv, mustele nu se apropie de flori !
Florile stau deschise 2 - 3 zile atunci cand este cald si 3 - 5 zile cand este mai racoare.

In acest moment Stapelia flavopurpurea se afla in colectia mea - de mai multi ani, - Andreea Niculescu si Ana Maria Vigaru.
M-as bucura sa mai fie si in alte colectii din Romania ...
Gino

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”