Identificare accidentală Euphorbia

AlexandruDragomir

Identificare accidentală Euphorbia

Mesaj de AlexandruDragomir » Vin, 30 Sep 2016 20:26

Am din primăvară o plantă interesantă despre care credeam că este un Monadenium ritchiei ssp. nymbayense (Syn: Euphorbia ritchei ssp. nymbayense). Nu prea arăta el ca cele de pe internet, dar era asemănător şi mi-am zis că o fi vreun cultivar.
Abia în seara aceasta, accesând aleatoriu un blog legat de suculente, am zărit o plantă aproape identică cu cea pe care o deţin.
................................
Era o Euphorbia cv. Cocklebur (Euphorbia x japonica). O încrucişare între Euphorbia susannae şi Euphorbia bupleurifolia.
Şi eu care mă miram că Monadeniumul s-a descurcat bine la semiumbră şi cu ceva mai multă umezeală. :nebun:
Anul ăsta nu a avut flori, dar au fost frunze şi mulţi lăstari micuţi, dar care se vor face mari mari la anul.
Câteva poze :

Gino

Re: Identificare accidentală Euphorbia

Mesaj de Gino » Vin, 30 Sep 2016 20:33

Buna seara

Determinarea este corecta.
Plantele mele vegeteaza la interior pe substrat mineral total.
Atentie totusi la umezeala in exces ...
Gino

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Vin, 30 Sep 2016 21:09

Bună seara :jos-palaria:
Mulţumesc de informare. Eu îl am într-un amestec de pământ de frunze, pietriş de râu, scoarţă de pin şi perlin în proporţii aproximativ egale.
Eu le-am avut afară pe perioada verii, iar acum sunt într-o cameră răcoroasă.
Plantele dumneavoastră vegetează şi pe perioada iernii, iar dacă da, le udaţi ? (mă refer la Euphorbia x japonica)

@lexx

Mesaj de @lexx » Sâm, 01 Oct 2016 13:18

E superba planta! De unde ai achizitionat-o?

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Sâm, 01 Oct 2016 18:42

Salutare!
S-a inaugurat prin primăvară Leroy Merlin în Craiova, sau cel puțin atunci am mers eu pentru prima dată (poate era iunie, nu mai știu sigur).
Și aveau un stand mai generos de plante suculente și cactuși (cred că nu aflaseră încă cât de puțin sunt interesați majoritatea oamenilor de aceste plante sau voiau să etaleze și ei ce au mai bun).
Cam asta a fost. L-am văzut printre celelalte plante (suculent mix) și m-a atras forma. Mi-am dat seama că e o Euphorbie, dar nu am aflat până de curând ce specie.
Ps: chiar dacă era adusă din Olanda, s-a descurcat bine la mine și după 3-4 săptămâni era în plină vegetație. Harnice euphorbiile.
:jos-palaria:

Gino

Mesaj de Gino » Sâm, 01 Oct 2016 19:06

Buna seara

Asa cum am spus, plantele mele sunt intr-un balcon de bloc unde temperatura nu scade pe timp de iarna mai jos de plus 15 grade ... aproximativ !
In aceste conditii, plantele - in marea lor majoritate - nu mai cresc. Unele intra in repaus, altele doar au o aparenta de crestere.
Euphorbia bupleurifolia x E.suzannae nu mai creste in aceste conditii, sau o face foarte lent, asa cum se intampla dealtfel si vara.
Udarile pot fi doar superficiale si rare.
In cazul in care planta pierde total frunzele ( din cauza temperaturilor mai scazute ), nu se mai uda decat atunci cand temperatura este in jur de 20 de grade constant.
Aceasta este situatia de iarna.
Din experientele mele cu aceasta planta de-a lungul timpului, am constatat ca este destul de sensibila la la excesul de apa, in sensul ca drenarea trebuie sa fie foarte buna si evaporarea cat mai rapida.
Un substrat care nu se usuca prea repede, poate duce la pierderea plantei.
Asa am ajuns la folosirea substratului mineral total produs de Cristi, pentru E japonica, dar si pentru alte plante suculente sensibile la apa.
Eu vorbesc despre conditiile de la mine si despre experiente in timp.
Asta nu inseamna ca planta in cauza nu poate creste si pe alte tipuri de substrat in alte conditii de mediu.
Eu chiar mi-am propus ca in primavara sa trec una dintre plantele mele pe turba, ca sa vad daca exista adaptare si diferente de crestere.
In fond, noi colectionarii, asta facem toata viata : experimentam ! :razz:
Daca am avea conditiile olandezilor, ar fi simplu ! - le-am creste ca ei ! :roll:
Gino

Gino

Mesaj de Gino » Sâm, 01 Oct 2016 19:14

Euphorbia bupleurifolia -, unul dintre parinti pentru E. japonica.
Planta din colectia domnului Marius Dumbraian de la Braila
Gino

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Sâm, 01 Oct 2016 19:28

Apreciez datele pe care mi le-ați furnizat în baza vastei dumneavoastră experiențe în ceea ce privește creșterea suculentelor.
Probabil că o voi trece și eu pe un substrat bazat în principal pe piatră sfărâmată, bucăți de cărămidă, argilă nisipoasă și puțin pământ de frunze atunci când o să observ că scoarța începe să se mărunțească. Până atunci o voi uda cu grijă.
Foarte impresionant exemplarul din poză. Se observă într-adevăr unele caractere comune. Totuși este interesantă forma miniaturală a plantei, în comparație cel puțin cu acest părinte al său.
Multe bătăi de cap ne mai dă cultura asta forțată a olandezilor.
O seară plăcută :smile:

Avaratna

Mesaj de Avaratna » Sâm, 17 Dec 2016 16:15

Buna ziua, atentie mare la udari pentru ca nu i place prea multa apa si nici soare direct... Va lastari si cu timpul va deveni o instalatie frumoasa. Incercati sa o puneti pe Est si evitati soarele direct...
Cu prietenie,
Violeta

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Lun, 19 Dec 2016 21:33

Bună seara!
Mulțumesc pentru informații.
:jos-palaria:

dana rusu

Mesaj de dana rusu » Joi, 16 Mar 2017 09:55

imi este tare draga euphorbia asta dar am pierdut-o de fiecare data nestiind cat de densibila este ,daca mai am ocazia sa o gasesc la vanzare am sa stiu exact cum sta traba cu ea.
Multumim domnule Gino de informatii.

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Joi, 16 Mar 2017 20:33

Este o plantă foarte interesantă, într-adevăr.
A trecut iarna și Euphorbia aceasta s-a descurcat de minune pe balconul încălzit. A pierdut doar o parte din frunze și acum a intrat în vegetație.
Are o creștere mai lentă, dar se păstrează compactă ^ ^

dana rusu

Mesaj de dana rusu » Vin, 17 Mar 2017 13:22

atunci esti un norocos.

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Sâm, 18 Mar 2017 23:32

Mulțumesc. Dacă aveți vreodată drum prin Craiova, mă puteți contacta și ne întâlnim pentru a vă da un lăstar.

dana rusu

Mesaj de dana rusu » Joi, 23 Mar 2017 14:01

multumesc,as vrea eu sa am drum,poate mai scoate domnul Gino la vanzare in vara asta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Identificari suculente”