Prezentare

Scrie răspuns
Cristi

Prezentare

Mesaj de Cristi » Vin, 10 Feb 2012 23:08

Buna ziua,
Sunt Cristian Neciu, locuiesc in Gilau, jud. Cluj. Colectionez primii cactusi din 1989, dar multi ani au fost 5-10 plante doar. De prin 1999 am inceput sa imi alcatuiesc o colectie si din 2000 am semanat sistematic an de an si am pastrat in colectie 3-5 exemplare din semanaturile mele. In perioada 2007-2011 am fost asociat la o pepiniera de cactusi. In prezent nu desfasor activitate comerciala in domeniu, dar am semanat un numar mare de seminte de cactusi si suculente si peste 2 ani e posibil sa pot prezenta o oferta de plante. Detin in colectie aproximativ 10 000 de plante. Nu stiu numarul de specii, varietatii si forme (sigur peste 2000) deoarece inca nu am facut un recensamant colectiei. Am colectia intr-o sera de polietilena pe suport de lemn in suprafata de 210m2.
O numarare aproximativa a exemplarelor din cateva genuri s-a soldat cu urmatoarele rezultate: Mammillaria: 1500 de plante, Echinocereus 1000 de plante, Ferocactus 400 de plante, Glandulicactus 90 de plante.
Am preferinte diverse in materie de cactusi si suculente: Ariocarpus, Copiapoa, Echinocactus, Espostoa, Ferocactus, Glandulicactus, Mammillaria, Matucana, Oreocereus, Rebutia, Sulcorebutia si multe altele. Dintre suculente imi plac in mod deosebit 'pietrele vii'.
Prefer sa cresc plantele pe radacina proprie, detest sa altoiesc si imi place sa am mai multe exemplare/specie.
Sunt membru al Asociatiei Colectionarilor de Cactusi Aztekium Romania.
cactus wizard

Mircea

Re: Prezentare

Mesaj de Mircea » Joi, 22 Mar 2012 08:52

Buna ziua,

Ma numesc Mircea Pop, locuiesc in Zalau, am inceput sa cladesc colectia mea in anul 1980. Am ajuns in prezent la aproximativ 2000 de specii de cactusi si plante suculente. Pana in anul 2011 plantele au fost in sera construita in Romanasi - Salaj. In 2011 toate plantele au fost mutate la o alta proprietate aflata in localitatea Chereusa, jud Satu-Mare. Acolo voi reconstrui sera, avand grija sa elimin neajunsurile constatate la vechea sera.
Membru al A.C.C. Aztekium din anul 2008.

Cristi

Mesaj de Cristi » Joi, 22 Mar 2012 09:00

Bun venit, Mircea!
Te rog sa te simti ca acasa!Spor la amenajarea noii sere! Abia astept sa o inauguram!
cactus wizard

Stelian

Mesaj de Stelian » Joi, 22 Mar 2012 09:26

Buna ziua ,

numele meu este Stelian Popa , locuiesc in Pitesti , "balconar" deocamdata , am inceput sa colectionez cactusi acum 6 ani si in momentul de fata am in colectie in jur de 450 de plante formata in marea majoritate din Turbinicarpusi , Epithelante , Astrophytum , Frailea , Thelocactusi dar sunt si reprezentanti ai genurilor Mammillaria , Copiapoa , Echinofossulocactus , etc.

Ma bucura aparitia unui nou forum dedicat acestor minunate plante si nu numai ! Bine v-am gasit !

Nick

Mesaj de Nick » Joi, 22 Mar 2012 09:36

Salut!
Sunt Nicusor Ajder din Galati si colectionez cactusi si suculente din mai 2008. Plantele le tin in balconul apartamentului unde locuiesc. Deocamdata :cry: . Am teren disponibil si sper ca intr-un viitor apropiat sa pot construi o sera.
Genurile preferate: Echinofossulocactus, Echinopsis, Echinocereus, Mammillaria. Imi plac foarte mult cactusii cu spini desi, albi si cei lanati.
Dintre suculente cel mai mult iubesc Stapeliadele, Aizoaceaele si plantele Genului Haworthia.
Am in jur de 300 de plante si o multime de plantule de cactusi si suculente in diferite stadii de dezvoltare, obtinute din seminte semanate de mine. Ador sa seman si sa observ dezvoltarea plantelor.
Imi doresc dezvoltarea unei nurserii specializata pe Stapeliade si Aizoaceae. Deocamdata e doar o dorinta, din lipsa de fonduri(teren ar fi, vreo 2 ha la mica distanta de oras :sar: :grin: ).
Numai bine si succes tuturor in activitatea cactusistica!

ATar

Mesaj de ATar » Joi, 22 Mar 2012 11:01

Bună ziua,

Sun Alexandru Tar din Satu Mare unde m-am născut și locuiesc de mai bine o jumătate de secol. Cactușii mă înțeapă în palmă de câțiva ani buni și nu reușesc să scap de ei ( :ganditor: ...poate nici nu vreau). Nu am specii preferate pe toți îi găsesc la fel de atrăgători. Nu îmi plac plantele altoite, nici nu fac altoiri, și nici cele umflate cu îngrășăminte. Îmi place să fac însămânțări, să mă uit cum apare o plăntuță din nimic, cum crește.
Sunt unul din fondatorii Asociației Aztekuim.
ATar

Numai bine și mulți :cactus1: :cactus3: :cactus2: :cactus4:

Nick

Mesaj de Nick » Joi, 22 Mar 2012 12:30

Salut!
Cred ca majoritatea celor care s-au intepat cu cactusi, scapa greu sau deloc de tepi :joy: . Si mai sigur sunt ca cei mai multi nu vor sa mai scape de tepi si ii uita prin palme pentru totdeauna :wink: :lol:
Numai bine!

Cristi

Mesaj de Cristi » Joi, 22 Mar 2012 17:17

Bun venit tuturor!
cactus wizard

volmar

Mesaj de volmar » Joi, 22 Mar 2012 22:49

Buna seara tuturor.

Sunt Marius Volcovinschi , din Sighetu Marmatiei , adica de unde se agata harta in cui , si de aproximativ 7 ani adun teposi si nu ma mai opresc. Sa nu credeti ca am mii de plante , as vrea eu dar deocamdata nu am spatiu suficient. De primavara pana toamna plantele sunt in aer liber insa problema cea mai grea este pe timpul iernii cand intampin dificultati cu cazarea acestora intr-o incapere relativ mica. Singura solutie ar fi construirea unei sere dar , daca nu ati auzit de criza , va aduc aminte de ea ......, omul moare cu speranta.

O serar placuta si la multi teposi.

Marius

cipriansuta

Mesaj de cipriansuta » Vin, 23 Mar 2012 00:37

Salut

scuze, am inceput gresit, ar fi fost frumos sa trec pe aici intai si apoi sa postez alte mesaje :oops: ; am vazut doar nume cunoascute si deja ma simteam ca acasa :lol:

deci - sunt Ciprian Suta, timisorean nascut in Arad :grin: , crescut la Resita si stabilit dupa terminarea facultatii in Hunedoara; de 4 ani locuiesc in Bournemouth, UK, unde am reusit sa-mi construiesc si prim sera; de fapt aici am inceput serios sa colectionez cactusi; genuri preferate - nu prea am; adica daca vad o planta si imi place, o achizitionez, foarte rar am cautat o anume planta si asta doar vazand-o in alte colectii;

Membru al British Cactus and Succulent Society din 2009
Membru al Mesemb Study Group din 2009
Membru al International Asclepiad Society din 2010
Membru al A.C.C. Aztekium din anul 2012

Ciprian

Lucian

Mesaj de Lucian » Vin, 23 Mar 2012 19:18

Salutare,

Lucian Vlad este numele meu, sunt din Bucuresti si in mom de fata detin in jur de 40 plante, majoritatea din genul Astrophytum care este si genul meu preferat.
Momentan plantele mele locuiesc pe un balcon orientat Sud.
Sunt dependent din 2005, in 2006 am semanat cateva mii de seminte si am si vandut cateva sute de plante. In 2008 am fost nevoit sa renunt la colectia de cactusi din lipsa de spatiu si timp. In 2011, prin bunavointa doamnei Monica Calugaru am reusit sa iau inapoi cateva plante care acum reprezinta mica mea colectie.
Ma bucur sa fiu printre pasioanti, salut aceasta initiativa si nou forum.

Lucian.
Qui ne sait pas, n'y va pas!
http://mexicactus.blogspot.com/

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 25 Mar 2012 12:05

Bun venit!
cactus wizard

cristian

Mesaj de cristian » Dum, 25 Mar 2012 22:59

Salut Cristi

Felicitari pentru forum!
Ma numesc Cristian, sunt din Deva si colectionez aceste minunatii de plante din 1987.
Poza e facuta de bunicul meu, pe masa se vad doi cactusi, o Mamillaria bocasana primita de la
dl.Lungu si un Echinopsis primit de la o profesoara de la scoala.

Acum cresc plantele din seminte si uite cum le astept sa devina florifere:

Oricum ma pui tot cu ochii pe ele sunt.

Toate cele bune!
C

bcraiova

Mesaj de bcraiova » Mar, 27 Mar 2012 20:11

Salut,
Sper ca pseudonimul sa nu induca vibratii negative,macar pentru ......o vreme! :grin: Bogdan Naidin,Craiova,membru ACC AZTEKIUM,am cativa cactusi,cativa dusmani si multi ....prieteni!
Succes.

Cristi

Mesaj de Cristi » Mar, 27 Mar 2012 20:15

Bun venit Cristi! Bun venit Bogdan!
Dusmani? nu aici, cu siguranta!
cactus wizard

Scrie răspuns

Înapoi la “Bine ati venit - sa ne prezentam”