Prezentare

Scrie răspuns
anytta

Re: Prezentare

Mesaj de anytta » Mar, 31 Iul 2012 08:06

Buna tuturor,

Ca sa-i raspund D-nului Gino, eu sunt din Buzau...acolo am "colectia", dar lucrez in Bucuresti.

O zi placuta tuturor!

Ovidiu
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Mesaj de Ovidiu » Mar, 31 Iul 2012 08:48

Buna Anytta - Ana-Maria

Si bine ai venit!

anytta scrie:... Ca sa-i raspund D-nului Gino, eu sunt din Buzau...
Te rog nu te supara si da-mi voie sa rad

Am sa-ti explic de ce rad

1. Ai sa vezi reactia lui Gino cand e urcat la domnie :laugh:

2. Cred ca si el s-a gandit intai, ca si mine, ca s-a inscris Ana-Maria din Buzau.
Si, acum vazand raspunsul tau, de fapt chiar s-a inscris. Cum sa nu rad? :laugh:
Explicatia: Sunteti doua Ana-Maria din Buzau care, vorba ta, au fost lovite de frumusetea cactusilor.
Cred ca se va inscrie si a doua doar ca acum este foarte prinsa cu treburi mai urgente care nu sufera amanare.

Ai spus foarte frumos "lovita de frumusetea cactusilor" . Cred ca asta insemna ca iti place si frumusetea formelor teposilor si nu doar florile lor.
Din 2003? Asta e ceva. Pai cel mai bun inventar il faci punandu-i in galeria forumului si prezentandu-i.
Am si eu o curiozitate: Ai opuntii? Pentru ca daca da in curand (sper saptamna asta) o sa deschid un topic dedicat lor si o sa ai unde le inventaria.(Sigur daca vrei sa o faci acolo, e absolut liber unde).
Iar daca nu ai, nu-i nici un bai, ca nu-i tarziu sa ai.

Am o presimtire ca se vor deschide mai multe topicuri dedicate genurilor. Repet, daca vei vrea sa-i inventariezi asa.
De fapt genul mamilaria s-a si deschis. Presimt ca in curand va fi mai flexibil si nu va mai fi limitarea alfabetica. :grin:
De altfel esti libera sa deschizi orice topic cu numele "Genul cutare" daca nu e deschis deja.
Doar Echinopsisul are un nume aparte, fiindca e cactusul inceputului la mai multi dintre noi. Si la capitolul Echinopsis devenim sentimentali.

Inca o data bine ai venit si nu te supara ca am ras.

Numai bine, Ovidiu.

punkeru
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Mesaj de punkeru » Mar, 31 Iul 2012 10:38

Va salut!

anytta daca esti din Bz si vrei sa vi in vizita undeva in afara buzaului este o mica sera de cactusi,dai un semn pe flocaionut@yahoo.com,...vei fi placut surprinsa :cactus1:

Ionut

Lacy

Mesaj de Lacy » Mar, 31 Iul 2012 12:22

Buna ziua Anytta
bine ai venit , se pare ca Buzaul urca in clasament ! :aplauze2: !

anytta

Mesaj de anytta » Mar, 31 Iul 2012 18:12

Ovidiu scrie:Buna Anytta - Ana-Maria

Si bine ai venit!

anytta scrie:... Ca sa-i raspund D-nului Gino, eu sunt din Buzau...
Te rog nu te supara si da-mi voie sa rad

Am sa-ti explic de ce rad

1. Ai sa vezi reactia lui Gino cand e urcat la domnie :laugh:

2. Cred ca si el s-a gandit intai, ca si mine, ca s-a inscris Ana-Maria din Buzau.
Si, acum vazand raspunsul tau, de fapt chiar s-a inscris. Cum sa nu rad? :laugh:
Explicatia: Sunteti doua Ana-Maria din Buzau care, vorba ta, au fost lovite de frumusetea cactusilor.
Cred ca se va inscrie si a doua doar ca acum este foarte prinsa cu treburi mai urgente care nu sufera amanare.

Ai spus foarte frumos "lovita de frumusetea cactusilor" . Cred ca asta insemna ca iti place si frumusetea formelor teposilor si nu doar florile lor.
Din 2003? Asta e ceva. Pai cel mai bun inventar il faci punandu-i in galeria forumului si prezentandu-i.
Am si eu o curiozitate: Ai opuntii? Pentru ca daca da in curand (sper saptamna asta) o sa deschid un topic dedicat lor si o sa ai unde le inventaria.(Sigur daca vrei sa o faci acolo, e absolut liber unde).
Iar daca nu ai, nu-i nici un bai, ca nu-i tarziu sa ai.

Am o presimtire ca se vor deschide mai multe topicuri dedicate genurilor. Repet, daca vei vrea sa-i inventariezi asa.
De fapt genul mamilaria s-a si deschis. Presimt ca in curand va fi mai flexibil si nu va mai fi limitarea alfabetica. :grin:
De altfel esti libera sa deschizi orice topic cu numele "Genul cutare" daca nu e deschis deja.
Doar Echinopsisul are un nume aparte, fiindca e cactusul inceputului la mai multi dintre noi. Si la capitolul Echinopsis devenim sentimentali.

Inca o data bine ai venit si nu te supara ca am ras.

Numai bine, Ovidiu.

Nu ma supar..stai linistit...am mai multe opuntii...aici am eu o problema..nu am avut timp niciodata sa le gasesc denumirea si sa-i etichetez sa stiu genul si ramurile...

O seara placuta!

anytta

Mesaj de anytta » Mar, 31 Iul 2012 18:14

punkeru scrie:Va salut!

anytta daca esti din Bz si vrei sa vi in vizita undeva in afara buzaului este o mica sera de cactusi,dai un semn pe flocaionut@yahoo.com,...vei fi placut surprinsa :cactus1:

Ionut
Buna,

Unde mai exact in afara Buzaului?

Gino

Mesaj de Gino » Mar, 31 Iul 2012 18:24

Buna seara

Domnul Gino, taran din Teleorman, pote fi injurat in toate felurile, dar nu facut domn !!! :lol:
Asta este o insulta ! :lol:
Sigur, Anytta nu avea de unde sa stie, asa ca are circumstante atenuante. :lol:
Probabil ca ne vom vedea cand va trece pe la mine pe la Obor sa-si ridice plantele si atunci va sesiza cu adevarat greseala. :lol:
Asteptam sa ne arati plantele tale. :buchet:
Gino

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Mar, 31 Iul 2012 19:15

anytta scrie: ... Nu ma supar..stai linistit...am mai multe opuntii...aici am eu o problema..nu am avut timp niciodata sa le gasesc denumirea si sa-i etichetez sa stiu genul si ramurile...
Stai si tu linistita ca nici eu nu stiu sa le identific. In fine cu exceptia catorva, care le poate identifica oricine.
Asta desi am vazut mii de opuntii. Problema e ca nu erau etichetate :laugh:
Asta desi am destule carti despre ele. Problema e ca una e teoria si alta e practica. :laugh:
Acum vorbind mai serios nu doar lipsa de timp e problema. Genul e complicat.
Desi in timp am captat o dexteritate la a identifica multe plante din flora spontana, chiar daca le vad numai in poza, cu opuntiile inca nu am reusit. Nu m-am obosit nici prea tare deoarece m-am bazat pe prieteni si am ramas la baza :laugh:
Asta e una din ratiunile intentiei de a le aduna pe toate intr-un singur topic. Sa ne familiarizam cu ele vazand cat mai multe poze.
Din pacate eu nu am vazut pe viu opuntii identificate. In fine vazut ar vrea sa zica ceva mai mult decat a trece pe langa unele.

Nu stiu unde a ascuns Gino zambetul ala icon care ofera flori. Cred ca il tine numai pentru el.

Asa ca in semn de bun venit si ca nu te-ai suparat am sa ma descurc pe cont propriu oferindu-ti si eu o floare. Am fotografiat-o acum vreo patru zile. De regula infloresc masiv primavara. Acum doar izolat si rar. Dar cand am vazut-o ...

Castilleja indivisa

punkeru

Mesaj de punkeru » Mie, 01 Aug 2012 08:46

Buna anytta!

Pai ca reper ,,orasu,, ca numa oras nu este :) Pogoanele, oricum vb si daca e,eu in w-end sunt liber si vn cu masina la bz ca am putina treaba si te pot luat sa vezi sera, oricum daca e cva ma anunti pe mail(este si de mess) si vorbim.

Pana atunci cateva fotografii:

http://www.youtube.com/watch?v=7V1omOYcC9o

...cu sonor :)

p.s: Cand te hotarasti dai un semn

Ionut

punkeru

Mesaj de punkeru » Mie, 01 Aug 2012 16:06

Va salut!

Revin...anytta sper sa nu fi facut vre-o gafa referitor la invitatie, daca da...scuze

Ionut

dani77

Mesaj de dani77 » Mie, 01 Aug 2012 19:04

Buna seara bun venit Anytta

anytta

Mesaj de anytta » Mie, 01 Aug 2012 22:24

[quote="punkeru"]Va salut!

Revin...anytta sper sa nu fi facut vre-o gafa referitor la invitatie, daca da...scuze

Ionut[/q

Stai linistit.....

demi

Mesaj de demi » Mie, 08 Aug 2012 14:20

Buna ziua

Ma numesc Demeter Zsolt Mihail si sant din Turda .
Aproximativ de 26 de ani colectionez cactusi daca 5-6 plante constitue o colectie , an timp a urcat numarul lor la 100 , dar de 12 ani pot sa zic ca ma ocup de ei mai intens . An momentul de fata detin an jur de 600 de plante .

Cu stima Mihai

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Mie, 08 Aug 2012 15:23

Bine ai venit Mihai!

anytta

Mesaj de anytta » Joi, 09 Aug 2012 10:00

Buna venit Mihail!

Scrie răspuns

Înapoi la “Bine ati venit - sa ne prezentam”