Un salut din Sighisoara.

Titus

Un salut din Sighisoara.

Mesaj de Titus » Lun, 23 Iul 2012 22:43

Buna tuturor !

Cu toate ca bantui acest forum inca de la inceput, am scris intr-un post doar o data ... Consider acum ca este frumos si politicos sa ma si prezint.
Multi dintre voi ma cunosc (personal.telefonic,virtual) , dar sunt si membrii noi ,care ,poate vor sa stie cu cine discuta.

Ma numesc Simen Titus si :
-Locuiesc in Sighisoara
-Prima mea planta a fost un Echinopsis( 1993...cred...), a urmat al doilea si ...
-In anul 2000 aveam deja cca 30 de cactusi . In acest an ,consider ,ca a fost punctul de la care am plecat spre formarea colectiei actuale. Am cumparat (in data de 8 martie ) de la Marcel Campean din Medias .In acea vreme , Marcel avea multe semanaturi ; plantulele erau majoritatea cat un bob de porumb mai mare. Nu cunoasteam ce cumpar , stiam ca imi plac si atat (multi au fost alesi de sotia mea, care m-a insotit; ii cunoaste si acum -nu dupa denumire- ,si imi spune din cand in cand : - Vezi daca nu eram eu cu tine atunci ...).
-Nu stiam despre cactusi la acea vreme mai nimic , cum nu am stiut si multi ani dupa aceea ...Stiam doar ce mi-a zis Marcel : - sterilizeaza solul si uda doar cand se usuca pamantul .Carti pentru documentare nu aveam ...Prima carte si ultima pe care o am in domeniu este Monografia lui Sorin Copacescu , carte pe care am achzitionat-o in 2005 , cred...Desii o aveam ,nu am studiat-o, concursurile cu porumbei rapindu-mi tot timpul liber pe care il aveam .Amestecul de sol il faceam dupa cum imi venea ...Amestecam pamant de frunze cu pamant de gradina, adaugam nisip rosu luat dintr-o rapa,puneam si pietris de rau, zdrobeam carbune de lemn si apoi totul era pus intr-oala de 15 litri si bagat in cuptorul de la aragaz...Asa am facut din ziua 0 in care am adus micutele plantule...Anii au trecut ,piticii cresteau destul de frumos (cresteau si "piticii mei" >>>din cap , spun asta deoarece din 2003 am reinceput concursurile cu porumbei voiajori si grija mea era pentru ei ,mai mare decat pentru teposi) si incepeau sa se evidentieze tot mai mult caracteristicile micutelor cactee si aratau -prin explozia de flori- ca ma vor inapoi ! Era greu acest lucru ....Spiritul meu competitiv nu imi dadea pace ...In anii 2007 si 2008 am avut reusite notabile in concursurile columbofile dar ... incepeau sa imi displaca tot mai mult certurile care apareau intre competitori si mai ales tirurile verbale la care se supuneau. atfel ca dupa sezonul de zbor am vandut ceasul electronic care constata porumbeii la sosirea din concurs si am abandonat acest sport (cu mare regret , dar am considerat ca linistea mea este mai importanta decat orice ambitie) si cred ca teposii au fost cei mai bucurosi(si sotia, bineanteles :lol:) de aceasta intorsatura .
-In iarna lui 2008 am cumparat computerul pe care il am si acum si am inceput sa caut date despre cactusi pe internet - Asa am ajuns pe sunphoto, unde mi-am facut albumul in care prezentam ( prezint si astazi) poze cu cactusii, porumbeii s multe altele. Asa am ajuns sa cunosc (virtual ,mai apoi si telefonic) ,persoane si colectii frumoase , unele frumos aranjate si etichetate si am inceput sa dau importanta denumirii cactusilor , dar...era greu cu cei pe care ii aveam ...Nu stiam cum se numesc ...Nu m-a interesat in trecut acest aspect (ar fi fost usor ...cand i-am luat erau cu denumirea pe pliculet), imi placeau pentru ca imi placeau si atat. Vroiam sa stiu tot mai multe despre cactusi si am incercat sa stabilesc legaturi de prietenie cu primii doi colectionari intalniti pe sunphoto >>>Andreea si Gino. Astfel am ajuns , la indrumarea lor , pe egradini, apoi pe cactusi.com si asa incet, incet am intrat in lumea colectionarilor de cactusi stabilind in continuare legaturi de prietenie si colaborare cu oameni deosebiti ,care iubesc aceste plante si ce este cel mai important >>> sunt dispusi sa impartaseasca si cu altii din cunostintele acumulate in decursul anilor.

-In 2010 am cumparat primele (sute)de plante de la Cristi(am avut grija ca la acestea sa nu le lipseasca etichetele) , au urmat apoi altele , in prezent detin peste 1000 de plante (cat peste...nu stiu) .Genuri preferate sunt >>> Astrophitumii, Gymnocalyciumii, Ferocactusii, Phelecyphorele, Ariocarpusii, Epithelanthele, Echinocactusii, Lobiviile , etc...
-Deoarece am relatii foarte bune cu o parte din membrii asociatiei Aztekium, in special cu dl Savu Mircea care este si columbofil, am hotarat ca incepand cu 1 Ianarie 2012 sa devin membru al acestei asociatii, asta deoarece intotdeauna mi-a placut sa fac parte dintr-o organizatie in cadrul pasiunii sau hobby-ului pe care il practic si in plus ,ma simt ca in familie cand vorbesc despre ea.

In mare, cam acesta este istoria cactusistica al vietii mele . Restul , il stiu cei care ma cunosc mai bine .

Va doresc numai bine si sa va bucurati de plante frumoase si sanatoase !!!

Cu prietenie, Titus.

gazistu

Re: Un salut din Sighisoara.

Mesaj de gazistu » Mar, 24 Iul 2012 11:13

daca nu ar fi fost echionopsis oare cit dintre noi nu am fi ajuns cactusisti.

cactusi citi mai multi

Cristi

Mesaj de Cristi » Mar, 24 Iul 2012 13:18

Bun venit, Titus!
Ai o colectie foarte frumoasa cu plante crescute ireprosabil!
Bravo!
cactus wizard

CRISTI MS

Mesaj de CRISTI MS » Mar, 24 Iul 2012 21:23

Bun venit Titus, te saluta un reghinean.

Cristi(MS)

cristian

Mesaj de cristian » Vin, 27 Iul 2012 16:00

Bine ai venit Titus!
Ce le faci la plante de arata asa bine?
Maxim respect!
Cristian

lorena333

Mesaj de lorena333 » Vin, 27 Iul 2012 22:48

Bine ati venit!

Titus

Mesaj de Titus » Dum, 29 Iul 2012 16:55

Buna !

Va multumesc tuturor celor care m-ati intampinat . Sper ,ca in masura posibilitatilor sa am timpul si dspozitia necesara sa pot activa si eu in cadrul acestui forum, intalnind astfel si pe ceilalti membrii care nu au reusit sa dea de mine in cadrul acestui topic.

Va doresc numai bine !
Cu prietenie , Titus.

Lacy

Mesaj de Lacy » Mar, 31 Iul 2012 12:24

Buna ziua Titus ,
bine ai venit , astept sa ne uimesti cu plantele tale !

Titus

Mesaj de Titus » Mie, 01 Aug 2012 21:44

Buna !

Salut Lacy ;iti ultumesc si tie pentru mesajul de intampinare !
Ma bucur pentru faptul ca te gasesc si aici si vreau sa iti spun ca in ce priveste >>>uimirea , ai facut-o tu deja cu Mammillariile pe cate le-ai prezentat . Plantele mele nu sunt mai cu mot decat ale voastre .... Vizitand galeria am remarcat exemplare absolut specatculoase !
In rest , nimic deosebit ... As vrea sa pot tine pasul cu voi in ce priveste prezentarea plantelor dar nu cred ca o sa pot . Cu mici exceptii ,anul acesta am fost lenes in aceasta privinta ,m-am axat pe constructia si amenajarea spatiului destinat cactusilor , pe semanaturi si transplantari; am preferat mai bine sa admir si sa ma bucur impreuna cu cei care au facut acest lucru !

Numai bine si plante frumoase tuturor !
Cu apreciere , Titus.

Scrie răspuns

Înapoi la “Bine ati venit - sa ne prezentam”