Buna tuturor!

simi

Buna tuturor!

Mesaj de simi » Mar, 01 Iul 2014 21:50

Ma bucur sa intalnesc pasionati de cactusi si suculente!
Eu sunt intr-o continua descoperire a plantelor (ca un copil in fata unei cutii imense cu bomboane!), iar anul acesta m-am indragostit si de cactusi (m-am molipsit de la crysss :buchet:
Deocamdata atata, pana ma mai dumiresc ce topic-uri sunt, si am de citit o multime de informatii utile!

Liviutz

Re: Buna tuturor!

Mesaj de Liviutz » Mie, 02 Iul 2014 11:57

Bine ai venit !

Poate ne spui cateva vorbe despre tine si plantele tale, sa stim cum putem sa te ajutam ... :smile:

simi

Mesaj de simi » Mie, 02 Iul 2014 14:14

Cateva cuvinete: primul cactus care m-a vrajit (asta acum "o mie de ani" cand nu exista nici ideea de Net, deci nici informatii prea multe daca nu stii cui sa le ceri) a fost o Schlumbergera despre care am fost informata ca se numeste "Craciunita" atunci cand mi-a fost pusa in brate de o prietena care dorea sa scape de ea :smile:. Eu nu prea am stiut decat sa o pun undeva la soare (cat aveam in camera cu expunere vestica) si s-o ud cum udam si celelalte plante (hoya carnosa, muscate, etc.). Shedea frumos Craciunita mea, vietuia si ea. La un moment dat m-am mutat si ea cu mine, dar acum avea lumina mai multa (de, era cu vedere sudica!) si spre marea mea surprindere a inflorit :veselie1:
Nu am o poza de atunci, dar cam asa infloreste http://s1mona.sunphoto.ro/cactusi/81836172.
Dar primul cactus adevarat pe care mi l-am cumparat a fost unul pe care scria Gymno Brasil?
http://s1mona.sunphoto.ro/cactusi/81836193
dar l-am botezat eu Ochisori galbeni.

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Mie, 02 Iul 2014 16:48

Ochisorii sunt ai lui Notocactus uebelmannianus - dar ce o sa te faci cand o devina un mutant cu 3 sau mai multi ochisori ? :grin:

Ce sa zic, ai inceput bine, si o sa fie si mai bine cand o sa arunci alelalte buruieni ca sa ai loc de mai multi cactusi :grin: !
Ca sa ai si tu ceva de genu' :

Imagine

Alex

Mesaj de Alex » Mie, 02 Iul 2014 17:10

Buna simi,

bine ai venit!

simi

Mesaj de simi » Mie, 02 Iul 2014 18:13

:razz: superba poza Liviutz! Eu n-am nicio sansa la asa ceva decat daca imi schimb apartamentul ca singura mea fereastra spre sud este asta:
DSC04396.JPG
DSC04396.JPG (419.05 KiB) Vizualizat de 1046 ori
..restul ferestrelor sunt pe est sau vest. Asa ca este preferabil sa ma consolez cu suculente si alte plante mai putin "infometate de soare"

simi

Mesaj de simi » Mie, 02 Iul 2014 18:17

Multumesc tare mult ca m-am dumirit si eu ce minunatie am avut! deci Notocactus a avut si trei ochi :lol:
http://s1mona.sunphoto.ro/cactusi/81836201

kindwill

Mesaj de kindwill » Mie, 02 Iul 2014 18:18

Buna simi,
Bine ai venit!
Sunt curios daca nu cumva poti creste si cactusi in regim de lumina artificiala (neon, leduri, habar nu am) cu putin efort?
Vlad Rosu

simi

Mesaj de simi » Mie, 02 Iul 2014 18:21

:lol: Mai mult ca sigur ca la cat de adaptabili sunt cactusii s-ar descurca si la lumina artificiala, intrebarea ar fi: ma descurc eu cu factura de ENEL :nebun:

kindwill

Mesaj de kindwill » Mie, 02 Iul 2014 18:25

Daca neonul produce lumina cu un spectru cat de cat folositor pentru cactus nici nu vei simti factura iti garantez (3-4 Watt). Dar acum nu stiu cat de folositoare e lumina de neon, am avut orhidei care cereau fie lumina naturala fie bec incandescent destul de puternic.. Dupa planta acum :)
Vlad Rosu

simi

Mesaj de simi » Mie, 02 Iul 2014 18:32

Ma faci sa incerc. Intrebarea cam cate ore de lumina are nevoie cel mai nepretentios dintre cactusi ...de fapt care este cel mai nepretentios ca asta n-am apucat sa citesc :oops:

kindwill

Mesaj de kindwill » Mie, 02 Iul 2014 18:43

La aceasta intrebare si eu sunt curios sa aflu raspunsul, pentru cunostintele mele generale (am fereastra la sud :D, ce fereastra! tot balconul)
Vlad Rosu

Sabine

Mesaj de Sabine » Mie, 02 Iul 2014 19:32

simi scrie:Cateva cuvinete: primul cactus care m-a vrajit (asta acum "o mie de ani" cand nu exista nici ideea de Net, deci nici informatii prea multe daca nu stii cui sa le ceri) a fost o Schlumbergera despre care am fost informata ca se numeste "Craciunita" atunci cand mi-a fost pusa in brate de o prietena care dorea sa scape de ea :smile:. Eu nu prea am stiut decat sa o pun undeva la soare (cat aveam in camera cu expunere vestica) si s-o ud cum udam si celelalte plante (hoya carnosa, muscate, etc.). Shedea frumos Craciunita mea, vietuia si ea. La un moment dat m-am mutat si ea cu mine, dar acum avea lumina mai multa (de, era cu vedere sudica!) si spre marea mea surprindere a inflorit :veselie1:
Nu am o poza de atunci, dar cam asa infloreste http://s1mona.sunphoto.ro/cactusi/81836172.
Dar primul cactus adevarat pe care mi l-am cumparat a fost unul pe care scria Gymno Brasil?
http://s1mona.sunphoto.ro/cactusi/81836193
dar l-am botezat eu Ochisori galbeni.
Superbe flori ai! Unde ai loc sa le tii pe toate?

simi

Mesaj de simi » Mie, 02 Iul 2014 20:06

Multumesc frumos pentru primirea calduroasa!
Sabine sa stii ca intrebarea asta (Unde le mai tin??) mi-o pun in fiecare zi :grin: ...si tot mai ochisem pe la topicul de Licitatii vreo doua-trei...

Vlad ai tot balconul spre sud!!! :jos-palaria: inseamna ca in curand o sa fie o adevarata expozitie la tine!

kindwill

Mesaj de kindwill » Mie, 02 Iul 2014 20:15

Am impresia ca m-am grabit. Nu vreau sa umplu balconul cu cactusi bolnavi de la supermarketuri sau florarii de cartier. Pot spune ca mi-am invatat lectia si ca va dura o viata de om sa o termin :wink: poate chiar mai mult. Oricum sunt constient ca balconul nu este un spatiu corespunzator pentru o colectie. In 2 ani cu putin noroc sper sa ma mut la casa, cum se imbina toate nu? Cu putin noroc
Vlad Rosu

Scrie răspuns

Înapoi la “Bine ati venit - sa ne prezentam”