Buna Seara!

Vali

Buna Seara!

Mesaj de Vali » Lun, 01 Feb 2016 22:31

Sunt un incepator cu o mini colectie de cactusi si suculente , cand spun mine vreau sa spun exact 15 plante :) .
Am fost de mult timp fascinat de cactusi si cu cateva saptamani in urma mi-am luat inima in dinti si am cumparat cateva exemplare , cautand informatii pe net am dat peste acest website.
Cu siguranta voi stresa lumea cu tot felul de intrebari pe forum! :)

jinkou

Re: Buna Seara!

Mesaj de jinkou » Mar, 02 Feb 2016 01:35

Bine ai venit!
Cu toții am fost începători la un moment dat.
Citește despre soluri mai întâi de toate. Olandezii ( adică cactușii din supermarket) sunt crescuți în turba neagră.
Solul trebuie să fie mai mult mineral decât organic. Nisip, pietriș și de ai posibilitatea ceva rocă vulcanică. Eu personal folosesc combinație de mărgăritar , nisip de construcții( cred că de râu) si pământ de pădure. Spor la înmulţit colecția.
P.S. Desi nu e recomandat, nici eu nu mă pot abține să nu cumpăr din supermarket.
Când îţi aminteşti de Dumnezeu roagă-te, ca atunci când Îl vei uita, El să Îşi aducă aminte de tine.
Sfântul Marcu Ascetul

https://jinkou.sunphoto.ro/Colectia_mea_de_cactusi

gicu

Mesaj de gicu » Mar, 02 Feb 2016 18:38

Salut Vali ,

Si bine ai venit printre noi .
Cactusii in sine sunt o lume fascinanta dar deschid ferestre spre lumi si mai fascinante .

Daca vrei sa intrebi ceva fa-o fara retineri si iti garantez ca vei primi o groaza de raspunsuri .

Multa bafta !

gicu

Cristi

Mesaj de Cristi » Mar, 02 Feb 2016 19:54

Bun venit, Vali!
cactus wizard

George

Mesaj de George » Joi, 11 Feb 2016 10:58

Salut Vali. Bun venit printre noi! intrebarile tale vor fi mai putin stresante daca, in prealabil, te vei documenta de pe acest site (si nu numai) in legatura cu cresterea cactusilor. Spor la lectura si asteptam intrebari.
O femeie frumoasă e o bijuterie, o femeie bună e o comoara întreagă.

Scrie răspuns

Înapoi la “Bine ati venit - sa ne prezentam”