Colectionar in devenire

RamonaR

Colectionar in devenire

Mesaj de RamonaR » Mie, 06 Iul 2016 15:15

Buna ziua,

Sunt foarte incantata sa fac parte din acest grup, va multumesc pe aceasta cale pentru acceptarea cererii de inscriere.
Despre mine pot spune ca sunt pasionata de flori, si 5 minute daca am libere la ele mi le petrec. Am o colectie micuta de Violete, Muscate si mai nou Cactusi.
Daca la violete si muscate il mostenesc pe tata, pasiunea pentru cactusi o am de la bunica sotului meu. Dansa a avut o colectie impresionanta de cactusi care dupa decesul dansei s-au prapadit unul dupa altul.

Deoarece apartamentul meu are un balcon descoperit unde bate soarele vara si din incercarea de a-i pastra vie amintirea am inceput sa "salvez" pui de la cactusii ramasi.
Nu sunt experta in ale cactusilor, dar ma straduiesc sa invat. Am si ucis cactusi din nestiinta sau din dorinta de a le face bine dar sper ca in timp voi reusi sa am cel putin pe sfertul colectiei bunicii.

Momentan colectia mea se rezuma la aceste specii : https://ramonar.sunphoto.ro/Cactusi_si_Suculente dar incet incet va creste, sper ca si cu ajutorul sfaturilor primite de la dumneavoastra.
Fişiere ataşate
106589425_SAWZWOB.jpg
106589425_SAWZWOB.jpg (47.23 KiB) Vizualizat de 615 ori

Cristi

Re: Colectionar in devenire

Mesaj de Cristi » Mie, 06 Iul 2016 15:20

Bun venit, Ramona!
Aici vei gasi informatii cu ajutorul carora iti vei putea creste corect plantele.
Cristi
cactus wizard

RamonaR

Mesaj de RamonaR » Mie, 06 Iul 2016 15:36

Cristi scrie:Bun venit, Ramona!
Aici vei gasi informatii cu ajutorul carora iti vei putea creste corect plantele.
Cristi
Multumesc Cristi :) Eu verific de mult forumul pentru informatii dar niciodata nu mi-a trecut prin cap ca as putea sa ma inregistrez.

dana rusu

Mesaj de dana rusu » Joi, 07 Iul 2016 06:07

Bun venit Ramona,daca citesti ,,din scoarta-n scoarta,, forumul ,imposibil sa mai omori cactusi.Dar nu-ti fa griji toti am patit-o. :floare3:

RamonaR

Mesaj de RamonaR » Joi, 07 Iul 2016 10:42

dana rusu scrie:Bun venit Ramona,daca citesti ,,din scoarta-n scoarta,, forumul ,imposibil sa mai omori cactusi.Dar nu-ti fa griji toti am patit-o. :floare3:
Multumesc :) Asa voi face !

Scrie răspuns

Înapoi la “Bine ati venit - sa ne prezentam”