...Sfaturi pt amenajarea unei rocarii...

chiuzbbi

...Sfaturi pt amenajarea unei rocarii...

Mesaj de chiuzbbi » Joi, 21 Mar 2013 17:10

.... Buna seara...

Imi cer scuze pt lipsa mea de pe forum o buna parte de timp,dar am avut motive bine intemeiate,dar incet am sa revin si eu :grin: ....acum sa revenim la ceea ce vreau sa fac......Doresc sa-mi fac o rocarie ,am cautat pe net dar nu am gasit,daca cineva ma poate ajuta cu niste poze,doresc sa precizez ca vreau sa o fac in panta,caci este deal,si nu prea am idee cum sa o fac,am eu ceva idei,dar as vrea sa vad si imaginatia altora......
.. multumesc.... si inca o data salutari tuturor "'bolnavilor"' de teposi :lol: de pe forum,daca imi este permisa o gluma,,,,,,,uite cine si-a gasit sa comenteaza,vorba aia..... :aplauze1: :aplauze1: ,,,,,

Stanila Mihai C-tin

Re: ...Sfaturi pt amenajarea unei rocarii...

Mesaj de Stanila Mihai C-tin » Dum, 24 Mar 2013 20:45

Buna seara!
In legatura cu rocaria,in primul rand trebuie sa stim ce cactusi vom avea in ea; daca sunt rezistenti la ger si raman afara peste iarna sau nu sunt rezistenti si toamna vor fi dusi in sera.Daca raman afara peste iarna se pot planta direct in pamant (se face groapa mai mare se aseaza planta si in jurul ei se pune amestec de pamant pentru cactusi).Dupa ce s-au plantat cactusii ,se aseaza printre ei pietrele pe care le dorim(nu calcar)astfel incat sa realizam contraste de culoare,intre cactusi si pietre ,sa nu acoperim plantele etc. Pietrele din stancarie nu trebuie sa atraga atentia prin nimic(pentru plante o facem doar).
Daca cactusii nu rezista ,acestia se vor ingropa cu ghiveci cu tot asezandu-se apoi pietrele.
Atentie daca ternu-i in panta trebuie tinut cont de eventualele ploi repezi care pot strica stancaria si ca atare se pot lua masuri din timpul amenajarii stancariei.
Grija la udat.Daca pnta-i mare sau nu ploua trbuiesc udati.
Iti doresc bafta la realizarea stancariei.
Cu stima Mihai

chiuzbbi

Re: ...Sfaturi pt amenajarea unei rocarii...

Mesaj de chiuzbbi » Mar, 26 Mar 2013 21:09

`Multumesc pt aceste randuri d-l Mihai.....in primul rand doresc sa pun in rocarie doar plante hardy,care stau afara si iarna,....probabil ca nu m-am facut bine inteles,scuze,....doresc sa vad ceva exemple de rocarii in terasamente,in deal....(poze)....nu metode de plantare a plantelor,desi si asta este bine venita,.....mersi inca o data......o seara buna si multi cactusi infloriti.... :cactus2: :cactus4:
cu stima Clau...

Scrie răspuns

Înapoi la “Rocarii, amenajari exterioare”