Rock garden Nick

Nick

Rock garden Nick

Mesaj de Nick » Vin, 26 Iun 2015 10:42

Buna ziua,
Dupa o perioada de acumulari de cunostinte si experienta (atat cat s-a putut printre evenimentele zilnice), iata ca a venit vremea si pentru partea practica.
Trecand printr-o perioada mai urata prin februarie, cand am fost disponibilizat dupa 30 de ani de munca in aceeasi societate, cineva de acolo de sus mi-a aratat ca inca ma mai iubeste si dupa 2 saptamani (numai!) de somaj m-am angajat la o societate unde am dat peste niste oameni extraordinari. Si cum activitatea lor este aceea de curatenie in oras si amenajare a zonelor verzi, n-a fost decat un pas pana sa propun si crearea unei stancarii cu cactusi si suculente hardy (pe langa alte amenajari cu diverse plante la care am participat in curtea sediului societatii).
Seful meu care este un tip cum nu-mi inchipuiam ca mai pot exista prin societatile astea de stat, a fost de acord din prima clipa si mi-a si repartizat teritoriul de amenajat care arata cam asa:

Un ghiveci stradal urias, imbracat in piatra cubica, pe care cineva a avut proasta inspiratie sa-l vopseasca in alb. Am decis ca nu e bine asa, seful a fost sensibil la dorinta mea si a adus utilaje sa scoata vasul, au disparut pietrele albe si s-a executat si o gaura pentru drenaj (sub vas fiind asfalt). A rezultat spatiul asta:

Am carat cu roaba spartura de granit mare (3-8 cm) ca sa asigur drenajul la fundul gropii,

apoi am facut un amestec fifty-fifty de compost (societatea are statie proprie de compostare a resturilor vegetale) cu nisip, spartura de granit 1-3 cm (n-am avut mai mica) si un sol mineral, sfaramicios, plin de spartura marunta de piatra (cred ca tot granit) si mica din care era o gramada prin curte dar care a disparut cat am fost in concediu.

Asta era stadiul cand am plecat in concediu.
La intoarcere, dupa trei saptamani, m-am pus din nou pe treaba si am mai adaugat nisip si putin pamant de gradina. Acum amestecul e undeva la 30% organic-70% mineral.

Am creat doua mici etaje in coltul din dreapta (in care am pus un amestec mai organic de sol pentru suculente), folosindu-ma de piatra cubica sparta, cu aspect cat mai natural si piatra de rau sparta. Am executat marginea rocariei tot din piatra de rau si cubica, sparta si cu spartura mare de granit, am acoperit suprafata cu spartura mai mica de granit si am asezat si doi bolovani in mijloc pentru decor.

Dupa ce mi-am frant coloana carand cu roaba la pietre, nisip si pamant (ce-i drept m-au ajutat doi baieti in ultima zi) a venit si ziua finalizarii cand am asezat plantele. Aranjamentul pare sarac dar cand se vor intinde suculentele va fi frumos sper.

Am cateva specii de Echinocereus (reichenbahii, bayleyi si bayleyi v. albispinus, fendleri, chloranthus v. cylindricus, Xroetterii), Escobaria (vivipara, vivipara v. arizonica, leeii-o colonie frumoasa) pentru care ii multumesc Magdolnei si Opuntii plus cateva tipuri de Sedum si Delosperma cooperi pentru care ii multumesc lui Gino. Am mai pus o Agave victoria reginae pe care o aveam mai demult si nu ii mergea prea bine pe balcon. Toate plantele sunt hardy, asa le-am vrut pentru ca aranjamentul sa reziste si iarna fara probleme. Din cate m-am informat pe Internet toate cele enumerate mai sus rezista de la -16C pana pe la -35C. In Galati minima nu scade sub -12C iarna, doar rareori sare de -15C (sau -17C cum am avut in iarna asta vreo 2 zile).
Sunt niste caini prin curte carora le place sa se tavalesca prin aranjamentele cu flori. ca sa nu am probleme am stropit in jurul rocariei cu apa in care am tinut tutun de la mucuri de tigari si piper(am citi pe undeva ca nu suporta mirosul si piperul ii irita). Se pare ca nu le-a placut mirosul si mi-au lasat cactusii in pace...deocamdata.
Sper sa va placa ce-am facut in micul spatiu acordat cu generozitate si sper sa reziste plantele in locul acela, scaldat in soare. Am discutat deja, ca in caz ca plantele vor fi afectate de soarele prea puternic sa punem niste stalpi si plasa de umbrire(de care nu ducem lipsa).
Deja m-am intins prea mult la povesti, m-am molipsit de la Gicu.
Numai bine!

simi

Re: Rock garden Nick

Mesaj de simi » Vin, 26 Iun 2015 11:08

:sar: va arata minunat cand vor creste plantele asa ca :aplauze2: pentru efortul depus ...vezi pentru ce a trebuit sa suferi in somaj :wink:

Nick

Mesaj de Nick » Vin, 26 Iun 2015 13:09

Multumesc, chiar a meritat..dintr-un punct de vedere. N-a gresit cel care a zis ca un sut in fund e un pas inainte :grin: :lol: . La un salariu egal cu cel dinainte, am lucrari mult mai interesante decat cele anterioare, mediul de lucru este unul prietenos, fara stres si iata mi s-a oferit ocazia sa fac ceva ce imi doream de cand am aflat despre stancarii(rocarii), mi s-au pus la dispozitie materiale, utilaje si oameni. Am muncit cu drag la aceasta stancarie ea reprezentand si multumirile mele pentru niste oameni minunati.
Am uitat sa specific suprafata de lucru este de cam 4-5mp. In afara de Agava si Echinocereus x roetteri este al meu, luat tot de la Magdolna acum ceva ani in urma (de aceea l-am trecut in lista cu plantele primite recent de la ea). Rezista pana la -18C. Mai am un Echinocereus triglochidiatus inermis micut(ca varsta e marisor), tot de la Magdolna, de acum ceva ani, undeva pe primul etaj, care rezista pana la -25C.
Magdolna mi-a mai trimis si o Escobaria minima dar imi este atat de draga planta asta incat nu am plantat-o (inca) in stancarie(mai ales ca a si inflorit odata cu vivipara imediat ce le-am primit).
Acum ploua si plantele primesc botezul in noua locatie. Sunt curios cum vor evolua dupa ploaie :sar: :sar: :sar: .

dana rusu

Mesaj de dana rusu » Vin, 26 Iun 2015 14:14

o colonie de opuntii iti pot dona si eu Nick,de fapt as putea sa ti le aduc personal la Galati.

Nick

Mesaj de Nick » Vin, 26 Iun 2015 14:46

Iata si ultima poza facuta inainte sa plec de la serviciu, cu stancaria udata de ploaie

Arata super.
Mi-am amintit ca Gino mi-a mai dat pentru stancarie si cateva exemplare din doua specii de Sempervivum: unul cu frunze verzi si varful rosu inchis (calcareum cred) si unul cu frunze rosu inchis. Deja si-au intins tije cu pui cat au stat la mine. Acum au conditii sa se intinda cat vor: e disponibil si terenul din jurul stancariei, cred ca vreo 20mp. De asemenea am primit de la o colega de serviciu (sotia sefului) pasionata de cactusi si suculente cateva exemplare de Sempervivum arachnoideum pe care le-am plantat.
Multumesc Dana pentru oferta, nu refuz nimic din tot ceea ce este hardy si poate completa stancaria in mod fericit.
Numele complet al ultimului Echinocereus de care v-am spus este Echinocereus triglochidiatus v. mojavensis f. inermis.

dana rusu

Mesaj de dana rusu » Vin, 26 Iun 2015 14:57

ok.cand vin la Galati te anunt in privat sa stabilim cum ne intalnim.

Gino

Mesaj de Gino » Vin, 26 Iun 2015 21:45

Buna seara

Felicitari Nicusor pentru realizare ! :aplauze2:
Spatiul amenajat de tine va arata minunat peste cativa ani, acum pare tare golas ...
Atentie la unele plante pe care le ai acolo.
Desi in literatura de specialitate se dau anumite temperaturi minime pana la care pot rezista unele plante, aceste informatii sunt totusi relative.
Eu nu cred ca Agave victoriae reginae rezista afara, chiar si in conditiile de la Galati
La fel cred si despre Escobaria leeii sau Echinocereus triglochidiatus fma. inermis care pare sa fie mult mai sensibil decat forma de baza.
Dar despre toate astea vom mai discuta cand ne vedem.
Iti voi aduce seminte de Euphorbia latyris pe care sa le insamantezi imediat cum ajungi la serviciu.
Vor creste suficient pana in iarna si te vei bucura de verdele plantelor toata iarna.
Gino

dana rusu

Mesaj de dana rusu » Sâm, 27 Iun 2015 10:51

la agave m-am gandit si eu ca nu cred sa reziste ,eu sunt tot din zona si dea lungul anilor am tot facut experimente :twisted: cu agavele pe timpul iernii,nu a rezistat niciuna ,nici cu protectie.daca ai unde o tine iarna iti aduc si o agava .
pe de alta parte de unde as putea lua si eu cele doua plante pomenite de Gino,am un geam unde ar rezista iarna . :?:

Nick

Mesaj de Nick » Sâm, 27 Iun 2015 14:09

Sunt convins ca nu toate informatiile de pe net sunt 100% reale. Voi vedea cum se comporta cand da frigul si le pot lua inapoi acasa. Oricum voiem sa mai pun niste plante doar pe sezonul de vara, Haworthii, Gasterii alti cactusi si cand vine vremea rea sa ii iau inapoi. Nu e problema cu drumul, fac 10 minute de la serviciu pana acasa deci nu se pune problema de carat plante. Vreau sa mai si experimentez cate ceva daca tot am ocazia. Oricum seful mi-a zis ca daca vreau imi face un chiosc acoperit ca sa protejeze plantele. Si nu ratez asa ceva. Poate reusesc chiar sa obtin o mica sera. Cine stie? Unui om care iubeste plantele nu tebuie sa-i spui de multe ori ca intelege ce vrei. Materiale am vazut ca sunt, asa ca tebuie doar indemnul. Mai vedem.

Nick

Mesaj de Nick » Lun, 29 Iun 2015 09:21

Buna ziua,
Continui prezentarea, pentru ca intre timp am facut un drum la Bucuresti unde m-am intalnit cu cativa membri ai forumului: Gino, Andreea, Alex, Simi, Sabine si Tenie si am primit cateva donatii pentru stancarie.
Iata stancaria ceva mai verde astazi

si un nou locatar, un pui de Ginkgo biloba de la Andreea, pentru care in mod special am dat mineralul deoparte si i-am pus "papa" organica, fiind exact deasupra gaurii care duce spre pamantul de dedesubt. Daca ii gasesc alt loc il mut dar sa vedem cum se comporta.

Stanca fisurata de langa stancarie, de care am discutat ieri

La sfatul vostru i-am inserat in crapaturi cativa locatari

Si iata si busteanul scorburos de care v-am povestit, bun de o amenajare interesanta

vazut si din partea cealalta

Ce parere aveti? Pot pune ceva in el si daca da ce plante s-ar preta?
Numai bine!

dana rusu

Mesaj de dana rusu » Lun, 29 Iun 2015 09:34

busteanul e superb,eu as planta specii de sedum si sempervivum rosu si verde dau foarte bine si raman iarna frumoase.

simi

Mesaj de simi » Lun, 29 Iun 2015 09:46

:aplauze1: Uite cine-i harnic! Cel caruia-i place serviciul
Sa vedem daca apare imaginea http://s594.photobucket.com/user/eparso ... n.jpg.html

simi

Mesaj de simi » Lun, 29 Iun 2015 10:04

si ar mai fi si https://www.simplysucculents.com/photo- ... and-sedums
...deci tooot felul de sedum, ierburi...poate chiar si cimbru, sovarv (plante perene care nu necesita mare ingrijire!)

simi

Mesaj de simi » Lun, 29 Iun 2015 10:16

...dar ideea lui Dragos este mai adevarata :smile:
Fişiere ataşate
DSC00195_m.jpg
DSC00195_m.jpg (647.59 KiB) Vizualizat de 3208 ori
DSC00194_m.jpg
DSC00194_m.jpg (470.5 KiB) Vizualizat de 3208 ori

Nick

Mesaj de Nick » Lun, 29 Iun 2015 10:51

Am retinut ideile voastre, dana si simi. idea cu ciupercile nu tine in cazul meu pentru ca am un bustean mort, uscat si fara resurse. Daca era bun se urcau demult ciupercile pe el. Ciotul din imaginea data de tine simi, inca e pe radacini. Si in plus ciupercile sunt sezoniere, se duc repede. In afara de asta busteanul e in soare si ciupercile nu prea se omoara dupa el.

Scrie răspuns

Înapoi la “Rocarii, amenajari exterioare”