Rock garden Nick

gicu

Re: Rock garden Nick

Mesaj de gicu » Lun, 29 Iun 2015 11:10

Mon sher Nicusor ,

In primul rand FELICITARI! pentru serviciu ! Esti un norocos pentru faptul ca in numai doua saptamani ai reusit sa gasesti de lucru si pe deasupra sa iti mai si placa ceea ce faci . Te felicit pentru bunatatea de sef cu care te-ai pricopsit si sa ii dea Dumnezeu sanatate , pentru ca din cate spui este un om de pus la rana !
Fac o paranreza ...sa nu radeti de mine ... toata viata m-am rugat sa nu am sef oltean :laugh: si sa nu fie tampit : numai de olteni si de tampiti am avut parte ca sefi ! Asa ca te invidiez.

In al doilea rand FELICITARI pentru aranjament pentru ca zic yo , ai transpirat o tsira ca sa-l faci . Daca vrei opuntii hardy te rog sa imi spui si iti trimit un brats. Imi place ideea cu plantele crescute in crapaturile stancilor , seamana cu stancile din natura cu vegetatie pe ele .

In al treilea rand te FELICIT daca ai reusit sa te intinzi la povesti ca gicu :lol: , din simplul motiv ca ai ce povesti . Sa dea bunul Dumnezeu sa existe oameni care sa te asculte si sa se bucure cu adevarat de ceea ce le spui . ,, Povestile ,, chiar si cele plicticoase reprezinta trecerea de informatie de la generatie la alta si ar fi pacat sa se piarda .

Da-i inainte ca esti pe drum bun . Inca o data FELICITARI ,

Cu prietenie ,

gicu

Nick

Mesaj de Nick » Lun, 29 Iun 2015 12:03

Multumesc Gicu.
Ma bucur de ceea ce am acum pentru ca in 30 de ani de activitate am avut si eu parte numai de sefi idioti, slab pregatiti profesional, ajunsi prin functii pe baza de pile sau partide. Nu trebuie sa ne mire de ce mergem precum racul, ca si societate. Ma rog...lasand deoparte politicile, este adevarat ca sunt norocos ca seful este un iubitor de natura in general (apropos: din primavara urmarim aici http://milvus.ro/en/category/live-webcam, in timp real, un cuib de barza, de cand a depus ouale si pana s-au facut puii marisori-inca urmarim evolutia) si mi-a dat sansa sa fac un aranjament in spatiul oferit.
Opuntiile predomina Gicule si nu vreau sa fac deocamdata padure cu ele. Daca reusesc sa extind lucrarea am sa vreau diverse specii de Opuntii hardy.
M-am referit la tine in sensul bun cand am zis ca ma tin de povesti "ca Gicu". Imi place la nebunie cand imi povestesti diverse lucruri, cu haz, sau facand haz de necaz, sau cand povestesti pe forum intamplari din viata ta, intalnirile cu cactusisti si alte povesti. Sa nu te indoiesti niciodata de respectul si prietenia mea sincera....chiar daca nu ne-am cunoscut personal.
De transpirat am transpirat ca am carat cu roaba, cat n-am carat in viata mea si am dat la lopata de mi-a venit greata. Dar am facut asta cu placere pentru ca munceam pentru ceva ce-mi doream sa realizez. Si daca ti se dau spatiu si materiale, mai faci mofturi? Noooo, pui mana si tragi tare, ca daca te lasi pe tanjala poti pierde ce ti s-a oferit. Asa am reusit sa fac petecul ala de stancarie si sper sa ma pot extinde spre bolovanul ala crapat dar si in partea cealalta.
Azi am avut neplacuta surpriza sa vad ca niste catei din curte mi-au tavalit stancaria si au sapat langa un Ecninocereus. Seful a zis ca facem gard de protectie...deci mai am de munca, daca vreau sa protejez ceea ce am muncit ca sa nu fi transpirat degeaba.

Gino, in ce priveste compozitia amestecului am calculat aiurea. De fapt amestecul are cam 40-45% organic si 55-60% mineral. Am adunat la total si piatra folosita ca substrat si cea pusa ca decor si care de fapt nu intra in compozitia amestecului :oops: :roll: .

Nick

Mesaj de Nick » Dum, 05 Iul 2015 09:15

Buna dimineata,
Iata ca am surprins si un vizitator in Rock Garden

Cred ca era in cautarea vreunei victime in care sa-si depuna ouale :dracusor:
O zi buna tuturor!

Nick

Mesaj de Nick » Joi, 16 Iul 2015 11:42

Buna ziua!
Au rasarit plantule de Euphorbia lathyris din semintele primite de la Gino, la intalnirea de la Bucuresti. Cand le-am vazut rasarind am crezut ca-i volbura. Frunzele seamana foarte bine cu cele de volbura. Stiind ca am aruncat semintele de Euphorbia prin rocarie nu am rupt decat un colt de frunza si cand am vazut latexul curgand m-am convins ca semintele si cele doua ploi substantiale cazute in ultima saptamana si-au facut treaba.

Eticheta din spate e de la ultimele seminte primite de la Gino acum doua zile impreuna cu plantele cadou de la concurs, seminte pe care le-am pus pe marginea rocariei, imprejur, in ideea de a forma un gard viu ornamental.
Numai bine!

Gino

Mesaj de Gino » Joi, 16 Iul 2015 18:58

Salut Nicusor

Nu stiu cat latex ai vazut tu curgand din frunza rupta, dar ai facut bine ca nu ai smuls planta.O sa faca niste flori albe superbe si daca pui si un arac va fi si mai interesant. :lol:
Euphorbia latyris in primul an de viata arata asa :

Nu te dezamagi totusi, vor rasari cu siguranta si adevarate Euphorbii...
O sa le admiri la iarna deasupra zapezii...
Gino

Nick

Mesaj de Nick » Joi, 16 Iul 2015 19:19

Sa inteleg ca nu e Euphorbia cea(cele) vazute de mine rasarind in gradinita? Aveau "lapte" din belsug, nu ma insel in privinta asta :wink: In plus am vazut cateva imagini pe net cu plante mici de Euphorbia lathyris si semanau cu ale mele. Astept sa mai creasca poate isi schimba imaginea ca sa fie plantele tale :grin:

Nick

Mesaj de Nick » Vin, 17 Iul 2015 09:00

Se pare ca m-am inselat. Iata ce vazusem eu pe net http://www.visoflora.com/photos-nature/ ... hyris.html , o imagine cu partea superioara a plantei. Frunzele seamana cu cele ale plantei fotografiate de mine, care se pare ca e volbura. Ma consolez cu faptul ca va face flori frumoase si parfumate dupa ce-i pun arac. asa cum m-a invatat Gino :wink: :grin: :lol: :laugh:

Ticu

Mesaj de Ticu » Lun, 18 Apr 2016 13:56

Salutare,

Tare sunt curios cum a mai evoluat rock garden-ul? Cum a trecut peste iarna, si-au revenit plantele la viata? :) :cactus2:

Nick

Mesaj de Nick » Lun, 18 Apr 2016 17:59

Salut,
Opuntiile, Sedum si Sempervivum arata excelent. Echonocereusii si Escobariile insa le-am luat acasa in toamna pentru ca exista pericolul sa fie luate cu lopata la deszapezire intrucat nu am reusit sa facem anul trecut o mica sera care sa protejeze suprafata plantata si care evident sa fie ocolita de cei care dau cu lopata prin curte si carora nu prea le pasa de plantele mele iar seful nu e tot timpul cu ochii pe rocarie ca are altele pe cap.
Eu am fost operat anul trecut si am trecut printr-o peroada destul de dificila de aceea am optat pentru punerea plantelor in ghivece peste iarna, acasa, eu neavand posibilitatea fizica sa ma deplasez mereu pentru a le proteja. Acum ca sunt mai bine mai trec pe acolo (printre sedintele de chimioterapie) si incerc sa pun in miscare un plan de constructie simpla care sa nu-mi mai creeze emotii pentru iarna care va veni. Intre timp Echinocereusii au boboci si astept flori de la ei. O sa postez si niste fotografii cat de curand.
Numai bine.

simi

Mesaj de simi » Mar, 19 Apr 2016 08:08

Nick multa sanatate sa-ti realizezi toate planurile ...si daca mai e si timp pentru :bere-noroc: cu atat mai bine :smile:

Nick

Mesaj de Nick » Mar, 19 Apr 2016 09:56

Multumesc Simi dar pentru :bere-noroc: nu prea mai este loc. La fel si pentru cafea sau alimente pe care candva le consideram o delicatese. Dieta este destul de stricta insa important este ca ma simt bine si pot presta diverse activitati ce nu implica un efort fizic foarte mare. Asa ca mai trec pe la rocarie din cand in cand(sunt in concediu medical de anul trecut din august)si mai curat locul de buruieni, mai asez pietrele de pe margine si admir cresterea plantelor. Va trebui cat de curand sa replantez cactusii.

simi

Mesaj de simi » Mar, 19 Apr 2016 11:44

Nick important este ca te simti bine si putem da noroc (ca mine!) cu un ceai/limonada, buna dispozitie este importanta!

Nick

Mesaj de Nick » Mar, 19 Apr 2016 14:03

Ceaiul e bun si sucurile de fructe si legume (facute in casa evident) :grin:

tenie

Mesaj de tenie » Mar, 19 Apr 2016 20:00

Nick, lamaiul meu are un fruct deci te astept la o limonada :razz:

Nick

Mesaj de Nick » Mar, 19 Apr 2016 20:48

Abia astept :lol: