Adenium, forme contorsionate, flori splendide

adite

Re: Adenium, forme contorsionate, flori splendide

Mesaj de adite » Sâm, 24 Noi 2012 15:26

Am mai recitit, cu mai multa atentie decat inainte, postarile de mai sus si am gasit cateva raspunsuri la intrebarile mele. Toata vara am udat plantele seara, dupa ce se racorea substratul. Nu i-am udat dimineata pentru ca mi-era teama sa nu se infierbante prea tare substratul ud de la soare si sa fie afectate radacinile. Nu le-am pus ingrasamant, pentru ca mi-a spus cineva, care are o colectie de adeniumi, ca nu le foloseste. Acum, sunt derutata, pentru ca am aflat contrariul.
Trebuie sa caut un ingrasamant cu continut mare de azot si fosfor, dar, ce exista prin magazine, este de tipul 6-6-5, sau ceva asemanator. Se poate pune ingrasamant iarna?

ionut

Mesaj de ionut » Lun, 26 Noi 2012 12:38

buna ziua
din greseala postasem de doua ori acelas mesaj
scuze

ionut

Mesaj de ionut » Lun, 26 Noi 2012 12:40

buna ziua
adite probabil postarile mele sunt cauza nedumeririi tale in privinta adeniumului,daca ai observat ma refeream strict la modul cum procedez eu ,ceeace nu inseamna ca asta e solutia perfecta,ramane ca si tu sa experimentezi si sa vezi cum le merge mai bine,cu certitudine insa iarna nu e indicat sa folosesti ingrasaminte,de asemenea nu vei gasi ingrasaminte musai cum vrei tu sau mai bine zis cum le trebuie plantelor,asa ca la sfarsit de primavara vei folosi ingr.cu mai mult azot,apoi treci la altul cu mai mult potasiu,pana trece perioada de maxima inflorire
indeosebi vara trebuie sa i stropesti cu insecicid,acaricid si fungicid (compatibile in amestec sau separat daca sunt incompatibile)si iarna daca mediul este cald si uscat poate fi atacat de paianjen mai ales cand de asemenea se stropesc
succes

adite

Mesaj de adite » Lun, 26 Noi 2012 21:18

Multumesc, Ionut! Nedumerirea mea este veche. Adica nu stiu ce fac sau ce nu fac de nu cresc adeniumii din seminte. La primavara le voi pune ingrasamant. Pana atunci sper sa gasesc ceva potrivit.
Este necesara taierea radacinii pivotante sau nu?

ionut

Mesaj de ionut » Mar, 27 Noi 2012 08:48

buna ziua
dupa cum sti adite sunt plante care au ritm de crestere rapid,altele care abia misca...la acestea din urma interventia omului poate grabi ritmul de crestere prin fertilizare ,de fapt prin asigurarea unui optim a factorilor de vegetatie
adeniumul creste mai greu in faza juvenila pentru ca sistemul radicular este insuficient dezvoltat,dupa cresterea radacinilor va incepe sa creasca si planta,trebuie doar sa i asiguri cele necesare,
sub nici o forma nu recomand taierea radacinii,asta ar insemna moartea sigura a plantei,am vazut pe net filmulete in care era taiat varful radacinii pt a creea diferite forme de bonsai,mie nu mi a reusit de aceea nici pt tine nu te sfatuiesc,de asemenea la transplantare trebuie sa fi atenta sa nu ranesti radacinile

adite

Mesaj de adite » Vin, 30 Noi 2012 20:14

Buna seara!
Multumesc, Ionut! Am schimbat ghivecele mici in care se aflau doua plante de un an si doua luni si am constatat ca au radacini destul de putine si de mici. Poate ca, avand mai mult substrat, se vor dezvolta mai bine.
Imagine

Gino

Mesaj de Gino » Vin, 30 Noi 2012 20:50

Buna seara

Planta arata foarte, foarte bine pentru varsta pe care o are.
Nu este etiolata, iar sistemul radicular este in concordanta cu marimea si varsta plantei, dar si cu substratul folosit.
Acum : fiecare planta isi dezvolta un sistem radicular propriu genului sau speciei din care face parte.
Dimensiunile radacinilor variaza in functie de anumiti parametrii legati de varsta, substrat, ritm de udare, marime ghiveci, ritm de crestere, expunere si asa mai departe.
Un factor important in ceea ce priveste marimea radacinilor, dincolo de caracteristicile specifice genului sau speciei, il reprezinta calitatea substratului.
Mai simplu spus, dar fara a generaliza : plantele ce beneficiaza de un substrat bogat si din care pot asimila usor substantele de care au nevoie, dezvolta mai putina masa de radacina si invers, plantele ce beneficiaza de un substrat saracacios sau greu asimilabil vor dezvolta un volum mai mare de radacini.
Repet, nu sunt reguli universal valabile.
La Adenium radacina asimileaza mai mult decat are nevoie planta, daca are de unde si daca este usor de obtinut, depozitand in trunchi in cazul plantelor tinere, ulterior si in radacinile tuberizate.
Din experienta proprie, plantele juvenile de Adenium au un sistem radicular slab in conditii de cultura pe sol Florimo si un sistem radicular ceva mai dezvoltat pe substrat obisnuit pentru cactusi si suculente.
Din primavara voi experimenta cu cateva plante pe un substrat total mineral sau cu foarte putin organic.
Teoretic pe un astfel de substrat, masa de radacini ar trebui sa fie mult mai mare iar dezvoltarea ceva mai lenta.

Imi face placere sa discutam despre Adenium, nu ca m-as pricepe, dar sunt plante frumoase cu flori interesante si putem invata din discutii cum sa le ingrijim mai bine...
Gino

adite

Mesaj de adite » Sâm, 01 Dec 2012 22:58

Buna seara! Tocmai ne-am cutremurat putin. :eek: Sper sa ramana atat.
Multumesc, Gino, sper sa aflu cat mai multe de aici si sa vad piticii crescand.

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Sâm, 01 Dec 2012 23:31

Buna Adite

Daca inteleg bine datele, au fost cateva cutremure azi, primele de magnitudine mai mica si doar cel de la 22:52 a fost mai maricel. Dar nu foarte. Cutremurele de magnitudine mica sunt frecvente in lume. Sa speram ca zona se descarca la nivelul asta si vorba ta ramane atat.

http://www.snas.ro/

Numai bine, Ovidiu.

ionut

Mesaj de ionut » Lun, 03 Dec 2012 10:54

buna ziua
adite o planta se trece la un ghiveci mai mare atunci cand balul de pamant din ghiveciul anterior a fost impanzit de radacini,se poate constata scotand planta cu pamant cu tot(lucru usor de realizat la ghivecele de plastic)radacinile se impanzesc la exteriorul balului de pamant si se vad cu ochiul liber,daca nu se vad ca o panza la exterior atunci balul se pune inapoi in ghiveci si se mai asteapta,la plante rare eu folosesc totusi ghivecele de ceramica care permit schimbul de aer la nivelul radacinilor mai usor si de asemenea se incalzesc mai greu
cu certitudine nu ai ales momentul potrivit pentru transplantare din cel putin doua motive,dupa cum arata radacinile din poza nu era cazul si al doilea nici momentul,transplantarea se face la intrarea in vegetatie ba chiar si in timpul vegetatiei dar nu la intrarea in repaus vegetativ
in prima saptamana nu le da apa de loc,apoi cu mare zgarcenie si sa nu le fie frig,succes

adite

Mesaj de adite » Mar, 04 Dec 2012 08:28

Buna dimineata! Multumesc, Ionut!
Cateva plantute se aflau in ghivece foarte mici si cu putin substrat, ceva mai mult decat se vede in poza. Plantele stau la caldura, pe un pervaz sudic si sper sa nu fie probleme. Nu le-am schimbat pe toate, asa ca pot vedea daca plantele mutate in ghivece mai marisoare cresc sau nu fata de celelalte.

Gino

Mesaj de Gino » Mar, 04 Dec 2012 19:53

Buna seara

In aceasta perioada trebuie tinut cont de orele de lumina pe care le are ziua, indiferent de temperatura si expunere.
Iarna sunt mai putine ore de lumina decat vara si acest lucru influenteaza cresterea plantelor indiferent care ar fi ele.
Din acest punct de vedere este de preferat ca Adenium sa fie opriti din vegetatie, asta in cazul in care nu se opresc singuri din cauza temperaturilor mai scazute.
Eu nu mai und Adenium dupa 15 noiembrie.
In aceasta situatie plantele pierd treptat toate frunzele.
Incep sa ud usor dupa 15 februarie, sau atunci cand temperatura de la mine din balcon urca peste 18 grade pe timp de zi.
Pauza de iarna de minim doua luni este benefica pentru Adenium.
In cazul mentinerii in vegetatie, chiar si cu suplimentare de lumina artificiala, tot exista riscul etiolarii plantelor.
Daca nu doriti sa va opriti plantele din vegetatie, va recomand sa udati foarte putin, doar atat cat plantele sa nu piarda total frunzele.
Gino

adite

Mesaj de adite » Joi, 06 Dec 2012 09:42

Buna dimineata!
Deocamdata nu am loc pentru adeniumi in balcon, dar cred ca voi face niste schimbari si voi duce plantele mici acolo. Oricum nu sunt multe. Daca se deshidrateaza foarte tare, asa cum s-a intamplat anul trecut, ce fac?

cipriansuta

Mesaj de cipriansuta » Joi, 06 Dec 2012 23:42

Salut

la mine stau in camera fetitei (cel mai mare are si 2 flori acuma), pe pervaz; a decretat ca sunt plantele ei, atunci cand le-a vazut inflorite si le-a adunat pe toate in camera ei; pentru ca temperatura este setata la 21 de grade, mai primesc o data pe saptamana cate un pic de apa; sper ca asta sa nu le afecteze inflorirea anul viitor; oare este mai bine sa ii duc in sera? acolo temperatura pe noapte este undeva in jur de 5 grade, ziua depinde de vremea de afara - daca e soare sare de 20 de grade, daca e urat se mentine la 8-10 grade

Ciprian

Gino

Mesaj de Gino » Sâm, 08 Dec 2012 18:18

Buna seara
Salut Ciprian

Sub 15 grade pe o perioada mai lunga Adenium incepe sa dea semne de oprire din vegetatie.
Temperaturile nocturne scazute pot duce la moartea plantelor.
Lasa-i pe cei mici sa se bucure de plante si de florile lor ...
Gino

Scrie răspuns

Înapoi la “Adenium”