Adenium, forme contorsionate, flori splendide

Gino

Adenium, forme contorsionate, flori splendide

Mesaj de Gino » Joi, 12 Iul 2012 20:32

Buna seara

La vizita facuta la Braila am vazut la domnul Marius Dumbraian mai multi Adenium ce se aflau afara sub soarele nemilos.
Plantele aratau senzational in sensul ca semanau prin aspect cu cele ce cresc in locurile de origine.

Se pot observa cu usurinta trunchiurile de dimensiuni apreciabile, caracteristice.
Dincolo de frumusetea florilor, trunchiurile sunt cele care atrag atentia in mod deosebit.
Cu cat sunt mai mari si mai contorsionate, cu atat mai mult sunt apreciate plantele respective.
Adenium obesum - planta tanara

Si flori de Adenium

Am lasat la final fotografia unui Adenium obesum extraordinar prin numarul si frumusetea florilor.

Felicitari domnule Ionut ! :aplauze2:
Planta arata splendid.
Gino

cipriansuta

Re: Adenium, forme contorsionate, flori splendide

Mesaj de cipriansuta » Joi, 12 Iul 2012 22:04

Salut

Felicitari Ionut, intr-adevar super planta si mai ales super inflorire; ma face sa ma gandesc la M. guelzowiana ale lui Titus :smile:

Ciprian

Marcu Nicolae

Mesaj de Marcu Nicolae » Vin, 13 Iul 2012 06:05

Salut,
Excelente plante. Felicitări. Am și eu trei specii cumpărate de la Cehi, deși ii am de doi ani am impresia că au o creștere prea lentă. Iarna aproape că-și pierd frunzele mai ales Adenium boehmianum. Mai am; Adenium somalense si Adenium obesum
Cu stimă Marcu

ionut

Mesaj de ionut » Vin, 13 Iul 2012 11:27

multumesc pentru aprecieri,pot sa va spun ca exemplarul respectiv a fost inflorit cca 3 luni,apogeul fiind surprins in fotografia postata,ultima floare a cazut ieri,sper sa obtin si seminte ,am sa postez ceva foto la galerie(aici nu stiu cum)
pentru a obtine o forma frumoasa a coroanei am aplicat doua metode de taiere,in situatia in care o ramura creste cu mult mai mult decat celelalte am taiat-o putin sub nivelul celorlalte,in felul acesta am determinat-o sa ramifice,si a doua situatie cand numarul ramurilor este prea mare si coroana prea deasa am eliminat ramurile mai slabe si rau asezate(ca pozitie)asta in prima faza a dezvoltarii lor(adica nu prea groase)din lipsa unor scule mai profesionale am folosit ca instrument taietor lama de barbierit care nu produce strivirea tesuturilor la locul taierii,lucrarile acestea trebuie facute in plina perioada de crestere
cat despre altoire(am vazut poza de mai sus) cred ca se justifica in cazul unor altoi cu flori involte sau daca pe acelas portaltoi se altoiesc 2-3 culori,este o parere personala desigur

Andreea

Mesaj de Andreea » Sâm, 14 Iul 2012 20:34

Buna seara tuturor

Spectaculoase plantele domnului Dumbraian.
Am si eu cativa Adenium, dar singurul care infloreste este unul cumparat din florarie si care nu are caudex, semn clar ca a fost obtinut din butas de ramura.
Cel prezentat de catre domnul Ionut este o adevarata bijuterie.
Felicitari ! :aplauze2:

CRISTI MS

Mesaj de CRISTI MS » Dum, 15 Iul 2012 15:12

Salut tuturor,

Are cineva adenium de vanzare (cu caudex cu tot).
Plantele D-LUI Dumbraian sunt extraordinare, sincere felicitari.

Cristi (MS)

Gino

Mesaj de Gino » Joi, 26 Iul 2012 19:53

Buna seara

Recent am intrat in posesia a doi Adenium obesum de provenienta olandeza.
Unul l-am transplantat deja si sigur va face parte din ... adunatura mea de plante de balcon.
Are un trunchi impresionant desi planta nu cred sa fie prea batrana, dar cum olandezii forteaza plantele pana la limita, este oarecum explicabil.
Substratul este cel obisnuit pentru producatorii olandezi : turba.
Cel pe care l-am transplantat, vorba vine pentru ca defapt i-am asigurat un ghiveci mai mare si am adaugat turba ungureasca pentru cactusi si suculente, beneficiaza acum de zona cea mai insorita a balconului meu.
Interesant este cum a ajuns planta sa aiba un astfel de trunchi...

... singura explicatie plauzibila ar fi ca s-au folosit masiv substante retardante.
Este doar o supozitie si nu o certitudine, dar vazand in timp cum evolueaza plantele din seminte, este singura explicatie ce o pot da pe moment.
O alta situatie cu care nu m-am intalnit pana acum, o reprezinta anumite rani ce apar pe trunchi, rani ce sigur au fost facute intentionat.
Spun acest lucru pentru ca din unele dintre aceste rani au aparut radacini ce au evoluat catre substrat, dand un aspect deosebit trunchiului.
Sigur, mie mi se pare anormal sa se procedeze in acest fel, ranile putand duce oricand la decesul plantei.
Radacinile nu au aparut din toate aceste rani si ele sunt pentru moment oarecum firave in comparatie cu cele subterane.
Sunt curios sa vad cum va evalua planta in continuare si daca va mai avea timp sa infloreasca in acest an.
Gino

cipriansuta

Mesaj de cipriansuta » Lun, 30 Iul 2012 15:50

Salut
am si eu unul asemanator cumparat cam acum 2 luni din Belgia; saptamana viitoare intentionez sa vizitez din nou serele respective, o sa incerc sa ma lamuresc asupra formei trunchiului (desi acolo doar achizitioneaza, transplanteaza si vand mai departe, mai mult ca sigur ca la ei plantele sunt doar in tranzit)

al meu nu are crestaturile de care vorbeai si nu tin minte sa fi vazut pe ceilalti, dar e cam mult de acum 2 luni :???:

l-am transplantat imediat ce am ajuns cu el acasa si acum are vreo 2 boboci pe cale sa le deschida, sa speram ca va fi ok pana la capat; am pastrat o parte din turba in jurul radacinilor dar nu am mai folosit alta turba in amestecul cu care am completat ghiveciul

Ciprian

CRISTI MS

Mesaj de CRISTI MS » Mar, 07 Aug 2012 21:16

Salut TUTUROR,

Am o rugaminte, ma ajutati cu cateva informatii despre solul care trebuie folosit la Adenium, respectiv nevoile lor vis-a-vis de ingrijire, iernare, etc.

Va multumesc.

Cristi MS

Gino

Mesaj de Gino » Mar, 07 Aug 2012 21:23

Buna seara
Salut Cristi

Sunt ceva informatii aici, sper sa-ti fie de folos.

adenium-informatii-utile-t23.html
Gino

ionut

Mesaj de ionut » Joi, 09 Aug 2012 18:59

buna seara
as completa cele spuse de dl.Gino cu cateva constatari din experianta mea in cresterea adeniumului
ca si pretentii fata de facotrii de mediu ar fi,apa nici multa nici putina,in verile foarte calduroase ca aceasta se uda odata la doua sau trei zile functie de cat de mare este temperatura si impicit evapotranspiratia,apa ar trabui sa aiba un pH neutru pentru a nu mari aciditatea solului iar udatul sa se faca dimineata
accepta un substrat destul de variat,de la turba simpla pana la cele mai sofisticate amestecuri,eu am optat pentru pentru un amestec format din doua parti componente organice(turba si mranita aceasta din urma 10% din turba)si o parte nisip grosier si perlit(la fel 10 % din nisip)
in privinta ingrasemintelor am incercat trei variante,una cu ingrasare chimica,in substrat osmocot 4 gr./l
si la udare pentru cresterea caudexului ingrasamant cu continut ridicat de fosfor,iar pt stimularea infloritului continut ridicat de potasiu 1 gr/l-rezultate spectaculoase in crestere si inflorire din anul al doilea dar si un dezavantaj ar fi rezistenta mai scazuta la boli,in special botrytis
a doua varianta pentru care am optat in cele din urma a fost cu acelas amestec de substrat dar in locul fertilizarii chimice am apelat la una organica,exista un produs natural orgevit {gunoi de pasari)pe care l am folosit cu rezultate foarte bune plantele arata foarte bine si n am avut nici o pierdere
si in fine a treia metoda(la doar 3 exemplare)fara nicio fertilizare,acestea arata cel mai rau
transplantarea se impune atunci cand radacinile au umplut balul de pamant,acest lucru se poate constata cu usurinta ,radacinile ies prin orificiile de drenaj ale ghiveciului,atentie sa nu le rupeti,mai degraba sacrificati ghiveciul tainu l sau spargandu l dupa caz
la fiecare transplantare este bine sa amplasam planta ceva mai sus in ghiveci pt a i scoate mai bine in evidenta caudexul care se formeaza si in pamant,nu este permisa expunerea imediata direct la soare dupa aceasta operatiune ca se pot produce arsuri la caudexul abia scos din pamant
in privinta temperaturii vara suporta temperaturile ridicate iarna insa nu mai putin de 10 grade,daca are minim 15 grade si lumina suficienta nu si pierde frunzele dar cresterea inceteaza sau e nesemnificativa,va urez succes
http://ioane.sunphoto.ro/plante_cu_flori

Gino

Mesaj de Gino » Joi, 09 Aug 2012 19:32

Buna seara
Va salut domnule Ionut

Va multumim frumos pentru informatiile pe care cu amabilitate ni le furnizati.
Vor fi intotdeauna binevenite.
Cu permisiunea dumneavoastra am sa va intreb un lucru.
De ce ati ales varianta cu udarile dimineata ?
Eu cred ca se pot face udari dimineata in perioada de primavara si cea de toamna, dar vara cred ca este de preferat sa se ude seara tarziu, nu numai in cazul Adenium, dar si al celorlalte plante, cactusi, suculente sau plante de gradina.
Udarile de dimineata in cazul plantelor tinute in sera, dar cu atat mai mult al celor crescute in aer liber, pot fi de-a dreptul ucigatoare in situatia unor temperaturi foarte ridicate asa cum au fost si sunt cele din aceasta vara.
Asta este parerea mea...
Pe de alta parte din cele spuse de catre dumneavoastra, este posibil ca tocmai plantele care nu au beneficiat de ingrasaminte si despre care spuneti ca arata cel mai rau, sa fie cele mai rezistente, iar ca aspect mult mai aproape de normal.
Spun acest lucru fara sa vad fotografiile plantelor in cauza si este foarte posibil sa ma insel, dar si din perspectiva colectionarului care nu agreeaza folosirea ingrasamintelor de orice fel.
Sigur, atunci cand se urmaresc anumite obiective, lucrurile stau altfel si nu este condamnabila dorinta de a avea plante frumoase si cat mai florifere...
Gino

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Joi, 09 Aug 2012 19:37

Buna Ionut

La mine nu functioneaza adresa aceea de album. Este cumva aceasta

http://ioane.sunphoto.ro/adenium

Foarte interesante exeprientele si observatiile privind rolul elementelor.

Pentru ca stiu ca sunt aici persoane intersate in subiect, am sa te rog cand ai sa ai timp si poti, caci imi dau seama cat esti de ocupat cu sera sa scrii o sinteza privind rolul celor trei (NPK) atunci cand le administram plantelor si de ce si cum trebuie sa alegem raportul cifrelor la ingrasaminte precum si cateva note despre celelalte elemente. Asa pe scurt ca pentru amatori. Nu toti stiu si este o problema esentiala atunbci cand se aplica ingrasaminte si mai ales urmarim anumite scopuri.
Din cate cunosc, tu esti cel mai calificat dintre noi ca sa scrii despre asta.
Eventual si niste principii generale despre cat, cum si cand se aplica ingrasamintele chimice la plantele cultivate pentru ornament.
Sigur pe scurt, repet ca pentru amatori, altfel domeniul e vast.

Chiar daca, probabil, nu ai experienta cu aplicatul ingrasamintelor la cactusi care au anumite particularitati.
Eu oricum as fi partizanul a nu se aplica ingrasaminte ci a se cauta solul adecvat si transplantarea lor cand e cazul. (In general vorbind caci sunt cactusi si cactusi, si in acest general in primul rand nu includ si cultura in anumite conditii a cactusilor epifiti. Apoi sunt posibilitati si posibilitati de cultura si trebuie sa ne adaptam la ce se poate si avem).
Dar la adenium sunt total de acord cu tine. Nu nu am experienta cu adenium dar un pic de experienta cu cultivarea unor copacei in vase.

Cand ai timp. Si in iarna e bine, nu e graba.

Numai bine, Ovidiu.

ionut

Mesaj de ionut » Joi, 09 Aug 2012 20:36

am ales udatul de dimineata din doua considerente,in primul rand marea majoritate a bolilor se instaleaza in conditii de temperatura scazuta si umiditate ridicata,aceste conditii se intrunesc la udarile de seara.in al doilea rand dimineata ghiveciul si implicit pamantul din el sunt mai reci decat seara adica mai aproape de temperatura apei,in felul acesta radacina este scutita de un stres in plus are apa la dispozitie peste zi cand temperatura este f mare si consumul la fel-aici vorbesc de plante umbrite-altfel este grav sa tii in arsita un ghiveci pa care abia l ai udat,cu siguranta acea radacina va fierbe...deci ma refer la plante in mediu protejat si umbrit
intradevar d.le Gino obiectivele urmarite de mine sunt de natura existentiala...totusi adeniumul este in teste si deocamdata am trei plante cu seminte,am descoperit si cine m a ajutat se numeste macroglossum stellatarum nu i prea plac florile de adenium ca au polenul cam ascuns,totusi in lipsa de altceva...
despre ingrasaminte mare lucru nu am de spus pentru ca acum nu se mai folosesc cele despre care am invatat eu,nevoia insa m a determinat sa invat si despre cele ce sunt acum pe piata,osmocot si basacot,ingrasaminte ce se pun in amestec si au descompunere lenta,de 3,6sau 9 luni,la osmocot descompunerea este influentata de temperatura din sol care trebuie sa fie minim 20 grade,cele ce se aplica in vegetatie sunt impartite in genere in trei su chiar patru grupe,pentru crestere vegetativa,au prima cifra mai mare(N) pentru cresterea radacinilor au cifra din mijloc mai mare(P)pentru stimularea infloririi au a treia cifra mai mare(K) si echilibrate care au cele trei cifre egale,eu am un aparat cu ajutorul caruia pot masura pH ul si concentratia sarurilor EC ul asa stiu daca mai pun sau mai iau...(cele de mai sus nu se refera la cactusi)

adite

Mesaj de adite » Sâm, 24 Noi 2012 10:06

Buna ziua! Am o mica colectie de adeniumi, patru sunt cumparati deja mari si cativa sunt obtinuti anul trecut, din seminte. Am pus semintele in substrat in iunie si in septembrie. Cele din septembrie, fiind deja vechi, au germinat in numar mai mic decat in iunie, cand semintele erau mai proaspete.
Problema este ca, adeniumii din seminte nu prea cresc. Sunt grasuti, dar nu se dezvolta pe inaltime. Le-am schimbat substratul de doua- trei ori si cel mai bine s-au simtit in cocopeat simplu sau in amestec cu perlit si substrat pentru cactusi, dar tot n-au crescut. Asta-vara, adeniumii mari au stat afara, in bataia soarelui, iar cei mici au stat dupa gemuri, tot spre sud.
Ma intereseaza car ar fi substratul cel mai potrivit, marimea vaselor si alte aspecte legate de cultivarea acestor plante minunate.
Nu le-am mai facut poze din iunie. http://adite2012.sunphoto.ro/Colectie_adenium

Scrie răspuns

Înapoi la “Adenium”