Adenium obtinut din butas

Andreea

Adenium obtinut din butas

Mesaj de Andreea » Sâm, 21 Iul 2012 18:48

Buna tuturor

Cu cativa ani in urma am avut ocazia sa descopar aceste minunate plante in discutiile pasionante de pe eGradini.
Probabil ca putini de aici stiu, dar am constatat ca in Romania sunt multi pasionati si colectionari de Adenium, sigur, nu mari colectionari, dar sunt multi care au aceste minunate plante si se intereseaza in permanenta despre conditiile de cultura a lor.
Pe eGradini au fost scrise multe pagini de forum si am vazut multe fotografii interesante cu Adenium, printre cele publicate acolo gasindu-se si multe informatii de valoare.
Sigur, unii vor zambi superior la afirmatia de mai sus, stiut fiind faptul ca multi colectionari romani de cactusi si suculente nu au o parere prea buna despre eGradini.
Ma rog, asta-i alta poveste...
Eu de acolo mi-am luat primele informatii despre Adenium.
Si atunci cand am gasit intr-o florarie Adenium, chiar daca pretul era destul de mare pentru bugetul meu, n-am ezitat nicio clipa si am achizitionat unul.
Ulterior mi-am dat seama ca ceea ce cumparasem eu era un Adenium obtinut din butas, intrucat nu avea trunchiul specific unei plante obtinute din samanta.
Dar nu mi-a parut de loc rau, aveam primul meu Adenium, iar el nu m-a dezamagit, inflorind masiv in fiecare vara.

Si pentru ca planta parea sa o duca destul de bine, a ramas asa cum am cumparat-o pana in aceasta vara, desi am fost tot timpul constienta de faptul ca ar trebui sa primeasca substrat si ghiveci nou.
In urma cu cateva zile m-am decis totusi sa o schimb din substratul in care era si sa-i dau un ghiveci mai mare.
Dupa ce am scos planta din ghiveci am avut supriza sa constat ca...

... radacinile din interior au dimensiuni apreciabile, aproape intocmai ca cele ale unei plante obtinute din seminte.
Acest lucru m-a bucurat pentru ca aspectul bazal al plantei incepe sa semene oarecum cu cel caracteristic unei plante normale.
Ma gandesc ca in timp aceste radacini tot marindu-se, vor fi din ce in ce mai spectaculoase si ca sa fie puse in valoare, la urmatoarea transplantare, daca totul va decurge bine pana atunci, le voi lasa mai la suprafata decat sunt acum.
Iata planta dupa operatiunea de transplantare :

Nu cred ca trunchiul imediat de deasupra radacinilor va capata vreo-data aspectul caracteristic unei plante obtinute din samanta chiar daca el va continua sa se ingroase, dar mie imi place si asa.
Dupa transplantarea pe un substrat ceva mai mineral ma astept ca planta sa aiba o perioada destul de lunga de adaptare, motiv pentru care am si toaletat drastic coroana lasand doar trei ramuri intacte.
Sa vedem acum ce va urma, va voi tine la curent.

ionut

Re: Adenium obtinut din butas

Mesaj de ionut » Dum, 22 Iul 2012 11:04

o regula de care trebuie tinut seama la transplantarea unei plante care vegeteaza este aceea ca planta dupa transplantare trebuie lasata macar doua saptamani ca radacinile sa-si revina si sa inceapa a creste,abia dupa aceea se intervine asupra partii aeriene,facand ambele operatiuni in acelas timp planta este asa stresata ca nu stie de ce sa se ocupe mai intai...si va avea intradevar nevoie de mult timp
oricum iti urez succes si astept si eu sa vad ce se va intampla

Coralia

Mesaj de Coralia » Lun, 23 Iul 2012 19:28

Absolut superb exemplar! Felicitari! Ne puteti spune mai multe despre substratul in care il tineti?
M-a lovit si pe mine damblaua adeniumilor, in special a cv., si am ajuns la vreo 50 de plante din cca. 30 varietati...mi se pare absolut fascinant sa urmaresc germinatia si ritmul relativ rapid de crestere in prima perioada de viata, dar si plante doar cu caudex si fara frunze sau care si-au pierdut radacinile si necesita atata rabdare pana inradacineaza<vorbesc bineinteles de plante de max. 2 cm inaltime :lol: >.
Oricum, mai am de asteptat cel putin 2 ani sa vad o astfel de planta inflorita la mine in curte si sa fiu convinsa ca intr-adevar va inflori ca pe eticheta comerciantului...pana atunci mai astept seminte din vreo 20 de varietati :laugh:

Numai bine!

Andreea

Mesaj de Andreea » Sâm, 15 Sep 2012 19:44

Buna seara tuturor

La aproape doua luni de cand am transplantat si tuns Adeniumul meu cel mare, iata cum arata in acest moment :

Pare sa nu fi suferit prea tare in urma taierilor drastice si evolueaza multumitor.
Au aparut mai multe ramuri noi, ceea ce ma face sa cred ca planta a trecut peste socuri si daca totul va decurge normal, probabil ca anul viitor va fi plin de flori.

Scrie răspuns

Înapoi la “Adenium”