Legume ... colorate

Cristi

Re: Legume ... colorate

Mesaj de Cristi » Mar, 26 Mar 2013 19:48

E ciudata ideea. Are o logica. E posibil ca o parte din cupru sa se 'dizolve' si sa intre in planta protejand-o de mana? Se stie ca multe fungicide sunt pe baza de cupru. Acum nu stiu ce se intampla cu concentratia cuprului in plante...sa nu cumva sa fie prea mare...sau poate e bine sa se indeparteze sarma din momentul in care s-au format fructele.....
Ca fapt divers, la oameni aportul mare de cupru pe termen lung duce la ciroza hepatica. Se cunosteau in trecut cazuri de copii mai ales de etnie roma, care mancau constant din vase de cupru prelucrate de catre parintii lor si care faceau ciroza hepatica.
cactus wizard

Gino

Mesaj de Gino » Mar, 26 Mar 2013 20:34

Buna seara

Da, se pare ca are logica introducerea sarmei de cupru...
In alta ordine de idei, stiati ca rosiile - Solanum lycopersicum, sunt plante perene ?
Daca ar fi crescute in sere cu temperaturi optime zi / noapte, rosiile ar continua sa se dezvolte, sa infloreasca si sa fructifice aproape continuu, plantele ajungand la dimensiuni uriase comparativ cu cele care cresc intr-un sezon in aer liber.
Cu ceva vreme in urma am vazut pe Facebook o astfel de planta uriasa.
Cred ca avea aproximativ cinci metri in inaltime, o coroana bogata si cred ca cel putin o suta de fructe.
Si ardeiul este o planta perena.
Pe vremea cand lucram, am avut la serviciu o jardiniera cu ardei iuti ce aveau patru ani atunci cand am plecat de acolo.
Fostii colegi mi-au spus ca au mai mancat ardei iuti inca trei - patru ani dupa ce am plecat eu de acolo.
Gino

cipriansuta

Mesaj de cipriansuta » Dum, 07 Apr 2013 23:01

Salut
am avut ocazia sa vad rosi care erau deja in al treilea an de fructificare; asta in sere din Olanda; platele sunt legate si cresc agatate pe niste sarme legate de structura de tavan a serei; pe masura ce cresc prea mari, sunt "pliate" la sol, ca o spirala; tot timpul anului exista rosii coapte la parter, gogonele la etajul 1 si flori la etajul 2; asta in timp ce fiecareplanta este plantata practic intr-un sac de compost (pur si simplu sacul este gaurit la mijloc si acolo este plantat rasadul); totul este mentinut umed tot timpul (nici nu are rost sa ne mai gandim si la ce mai e adaugat in apa respectiva);

P.S. stiati ca ardeii pot ajunge la 1,5 - 1,8 m inaltime? cu frunze putine dar mult mai mari decat le stiam eu, spre rusinea mea trebuie sa marturisesc ca la prima vedere am crezut ca e floarea soarelui si nu intelegeam de ce cresc asa ceva in sere (cam asa aratau plantele)

Ciprian

Scrie răspuns

Înapoi la “Gradina de legume”