Licitatii

Nick

Re: Licitatii

Mesaj de Nick » Dum, 23 Sep 2012 19:52

Buna seara,
Un cronometru la timp ramas nu se poate adauga, pentru macar ultima ora din licitatie, pentru ca e al naibii de greu sa vezi cat timp mai ai la dispozitie pentru a plasa o oferta? Mai ales cand lucrezi la secunda :grin: :wink: ...
Numai bine!

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 28 Oct 2012 16:38

Elisav a scris urmatorul mesaj:
elisav
Subiectul mesajului: Re: Regulament licitatii
MesajScris: Dum, 28 Oct 2012 15:49

Buna ziua
Din cauza unei probleme (am tinut apasata mai mult tasta cu cifra 7) am licitat "mirabilisul"cu o suma enorma descurajand alte persoane sa mai participe la aceasta licitatie.
Am luat legatura cu licitatorul,mi-am cerut scuze,dar licitatorii...
Scuze celor afectati.

Am sters licitatia cu pricina si il rog pe Melchior sa reposteze planta la licitatii.Regret incidentul produs, sigur a fost neintentionat.
cactus wizard

adite

Mesaj de adite » Sâm, 06 Apr 2013 19:55

Buna seara!
As vrea sa pot participa si eu la licitatii, in calitate de cumparator. Am citit conditiile si stiu ca trebuie cer aprobare, dar nu stiu daca trebuie sa adresez cererea prin mesaj privat sau aici, la licitatii.

Cristi

Mesaj de Cristi » Joi, 30 Mai 2013 20:29

Incurajez membrii forumului doritori de plante sa arunce un ochi la sectiunea de licitatii, sunt o gramada de minunatii acolo!
cactus wizard

Gino

Mesaj de Gino » Joi, 30 Mai 2013 21:12

Buna seara

Si daca tot se vorbeste de licitatii, ii rugam pe toti participantii sa-si puna adresele cat mai corect si mai clar cu putinta.
Nume, strada, numar, bloc, scara, apartament, localitate, cod postal si judet.

Multumim de intelegere.
Gino

cornel

Mesaj de cornel » Vin, 07 Iun 2013 18:53

Buna seara!
Fascinant! Nu ma mai satur privind cate plante minunate sunt in aceasta sectiune! Felicitari, din suflet, Doamnei Magdolna si Domnului Levai Melchior pentru aceste minunatii! Sa ne traiti intru multi ani si sa continuati aceasta nobila pasiune alaturi de toti cei care indragesc aceste plante! Si cand ma gandesc la faptul ca, deunazi, unii incercau sa se pacaleasca singuri, crezand ca se vor limita la un numar restrans de plante, renuntand, din varii motive, la activitatea de productie... Imi doresc sa traiesc, sa o vad si pe-asta!
In ce stadiu de dezvoltare or fi oare plantele din compartimentul productie? Draga Cristi, nu uita ca trebuie facut planul! Se lucreaza si sambata si duminica si in sarbatorile legale si, daca este nevoie, schimbul 3!
Va multumesc tuturor pentru bucuria care mi-a cuprins sufletul si ochii si ma inclin, plin de respect, in fata dumneavoastra!

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Vin, 07 Iun 2013 20:15

Salut Cornel
cornel scrie:... In ce stadiu de dezvoltare or fi oare plantele din compartimentul productie? Draga Cristi, nu uita ca trebuie facut planul! Se lucreaza si sambata si duminica si in sarbatorile legale si, daca este nevoie, schimbul 3!...
Draga Cornel, sper ca nu o sa te superi ca te contrez:
NU! Cristi nu-i prost! Nu, va lucra duminica la productie decat daca ma va contrazice. Si nu cred sa aiba vreun plan de indeplinit. E un om liber. Poate face ce vrea si nu e nici o intrecere, nici macar cu el insusi. De vrea face productie, de nu nu. :laugh:

Insa draga Cornel, sunt intru totul de acord cu tine in privinta plantelor de la licitatii. Ca sa ma raliez modului de exprimare productiv: Superba productie!

Toate cele bune

Cristi

Mesaj de Cristi » Vin, 07 Iun 2013 22:09

Salut tuturor,
Am fost mai putin activ in ultimele zile; am o perioada extrem de aglomerata, am lucrat simultan la 2 proiecte de cercetare si e horror! Acum, dupa 2 nopti aproape nedormite, am cam terminat cu unul.
Cornel, productia merge, sunt in plin proces de 'tras la ghivece' a plantelor. Nu merge suficient de repede cum as dori din lipsa de timp, dar inaintam. Daca suntem si eu si ele sanatosi, la toamna voi scoate o mica lista.
Intentionat nu am venit cu fotografii fiindca prefer mai mult sa fac decat sa spun sau sa arat.
Duminica incerc sa o dedic familiei, nu reusesc intotdeauna si se intampla sa mai si lucrez la plante (si nu ma refer numai la pulverizarea semanaturlor cu apa, ceea ce fac zilnic).
cactus wizard

Melchior

Mesaj de Melchior » Sâm, 08 Iun 2013 11:36

Va salut !
Salut Cornel !

Va multumim pentru cuvintele frumoase,facem si noi ce putem mai bine de mai multi ani.Anii la rand am semanat destul de mult ,de multe ori am zis ca am semanat mai mult decat trebuia.Am ajuns ca sa avem mai multe plante decat trebuie si desi de multe ori imi pare rau dar trebuie sa mai dam din plante ca sa facem loc la altele.
Si noua ne-ar place sa avem o sera de sute de mp. dar la urma urmei totul depinde cati bani ai la dispozitie pentru acest hobby nobil.In perioda de vegetatie ar merge si o sera mai mare dar iarna te usuca incalzirea si "seceta " va fi tot mai mare.
Singur in mod sigur nu puteam sa fac fata, dar unde-s doi puterea creste.

Numai bine

Melchior

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 21 Iun 2014 15:25

Dat fiindca in ultimul timp au aparut probleme in desfasurarea tranzactiilor ca urmare a finalizarii unor licitatii, fac un apel tuturor participantilor: vanzatori si cumparatori sa dea dovada de seriozitate!
Fiecare sa isi asume obligatiile care ii revin in functie de calitatea pe care o are si de specificatiile licitatiei!
Nu imi place rolul de politist, consider ca suntem oameni adulti si responsabili. Licitatiile nu sunt o distractie si o gluma, sunt un mod placut si interactiv de a vinde si cumpara plante/seminte etc.
Ati vandut o planta? Onorati-va vanzarea!
Ati cumparat o planta? Daca scrie la licitatie ca e cu plata in avans, platiti-o! Sau discutati cu vanzatorul si la mica intelegere se poate face cum e mai comod pt toata lumea!
Nu va convin conditiile de expediere/plata? Nu licitati, oameni buni!
Haideti sa fim adulti!
cactus wizard

Magdolna

Mesaj de Magdolna » Sâm, 12 Iul 2014 22:49

Buna seara!
Vad ca unora le place tare mult acest joc: de-a licitatia! Si pentru ca nu vreau sa vorbesc in ceata, va scriu faptele: userul Hoinar a licitat la noi in martie-aprilie 6 plante, dupa care ne-a scris ca vrea sa le schimbe cu alte plante. Deoarece nu am fost de acord, s-a scuzat, ca nu are bani sa le achite. Bineinteles ca nu i-am trimis plantele. Mi-am zis: ce sa faci, baiatul nu si-a calculat bine finantele, se mai intampla. Acum vad ca a licitat din nou. Are din nou bani? In acest caz trebuia sa se achite de vechile datorii.
Daca are cuvant. Daca nu..., asta e.

Magdolna

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 13 Iul 2014 06:23

Buna dimineata,
Doamna Levai, va multumesc pentru problema semnalata! Nu e singura, au mai fost si sunt si altele.
Dupa cum stiu 'veteranii' , acest site nu este primul de profil din Romania. Au mai fost si probabil vor mai fi si altele. Gino si cu mine am incercat sa nu repetam greselile de pana acum si am incurajat construirea unei comunitati bazate pe corectitudine, buna-crestere si responsabilitate. Cred ca per ansamblu ne-a reusit, dar din cand in cand unul sau altul mai calca pe alaturi si ne pune pe noi si alti colegi/colege in situatii neplacute.
Am vrut sa lasam lucrurile cat mai libere si mai laxe pentru ca facilitatile site-ului sa fie simple si accesibile. Nu ne place atitudinea politieneasca sau de gasca de cartier care ii pune la respect pe cei veniti si apoi le da buna ziua. Am mai spus aceste lucruri si le repet si acum.
Rog toti vanzatorii/cumparatorii care au probleme de semnalat in privinta licitatiilor sa ma contacteze pm sau e-mail si sa imi spuna exact ce si cum. Fac apel la cei care stiu ca au lucruri neterminate sau solutionate incorect sa le indrepte in cel mai scurt termen. Vom lua masuri si unii colegi isi vor pierde dreptul de a mai participa la licitatii sau, in functie de gravitatea lucrurilor, vor fi exclusi de pe site.
cactus wizard

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 17 Apr 2016 17:09

Asa cum probasbil ati remarcat, sunt niste mici probleme cu functionarea modulului de licitatii. Informaticianul nostru le va remedia in curand. Celor care posteaza licitatii nu le apare rubrica cu dimensiuni, daca planta e florifera sau nu..etc, iar o licitatie recent incheiata nu apare in josul paginii asa cum e normal; o puteti gasi daca sunteti vanzatorul sau cumparatorul si intrati in conturile voastre cu licitatii castigate sau cu plante vandute.
Ne cerem scuze pentru inconveniente,
Cristi
cactus wizard

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 25 Apr 2016 17:31

Speram ca s-au rezolvat problemele; daca intampinati altele, va rog sa le semnalati aici sau prin mesaj privat.
Ma bucura faptul ca avem colegi/colege noi si care doresc sa participe la licitatii. Interesul tuturor este o participare cat mai larga, dar numai in conditii de siguranta si corectitudine. Orice membru care dovedeste seriozitate, bune intentii si participa la viata forumului, primeste dreptul de participare la licitatii.
Cei nou veniti si care nu se prezinta pe forum, nu scriu mesaje la diferitele rubrici, NU primesc accept la licitatii!
cactus wizard

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Mar, 26 Apr 2016 09:35

Salut !
Cristi, erau in licitatie de la tine alaltaieri niste Astrophitum - azi nu mai sunt dar nici nu apar in "licitatii terminate recent". Totusi, acolo apar alte licitatii terminate la termen - oare este o eroare si nu se afiseaza cei care sunt achizitionati cu metoda "buy it now" ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Anunturi ale administratiei”