Galerie foto

Cristi

Galerie foto

Mesaj de Cristi » Sâm, 14 Iul 2012 21:08

De cateva saptamani galeria noastra foto a depasit 2000 de poze. Tinand cont de faptul ca functionam practic de cca 4 luni, e un lucru extraordinar. Vreau sa multumesc in numele administratiei membrilor care contribuie cu imagini la galerie si ma bucur pentru faptul ca tot mai multi imbogatesc colectia de fotografii cu poze deosebit de frumoase.
cactus wizard

Cristi

Re: Galerie foto

Mesaj de Cristi » Lun, 01 Oct 2012 04:25

Am ajuns la 3000 de fotografii!
cactus wizard

Gino

Mesaj de Gino » Lun, 01 Oct 2012 19:47

Buna seara

Recordul a fost depasit ! :joy: :aplauze2:
Pana la sfarsitul anului mai mult ca sigur vom ajunge la 4000 sau chiar mai mult.
Multumiri celor care contribuie la galeria acestui site !
Gino

Gino

Mesaj de Gino » Mie, 17 Oct 2012 19:26

Buna seara tuturor

Toamna este primavara stapeliadelor ... asa se face ca in ultima vreme au rulat pe prima pagina mai multe fotografii ale sectiunii respective.
Imi cer scuze in nume personal dar si pentru doamna Andreea Niculescu, pentru ca sunteti pusi in situatia de a vedea fotografiile unor plante ... asa de urat mirositoare...
Gino

volmar

Mesaj de volmar » Mie, 17 Oct 2012 19:56

Buna seara.

Atata noroc ca pozele nu au miros...........plantele si florile lor sunt splendide. :aplauze1:
O seara placuta , Marius.

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 17 Oct 2012 19:58

hahahahaha Sunt printre cele mai frumoase si interesante flori!Multumim pentru ocazia de a le vedea!
cactus wizard

cipriansuta

Mesaj de cipriansuta » Joi, 18 Oct 2012 00:40

Salut

intr-adevar deranjante pozele, dar ce sa-i faci, le suportam :grin:

apropo - mai deranjati-ne cu asa ceva, macar sa le arat si la plantele mele cam ce ar trebui "produca"; noroc ca nu le vede si sotia, ca as avea mult mai multe Stapeliade decat am acum

Ciprian

Cristi

Mesaj de Cristi » Joi, 31 Ian 2013 19:32

Avem acum posibilitatea de a numi adecvat pozele de la albumul Colectii/Colectionari
Astfel la rubrica unde se pune numele genului se poate scrie prenumele si la rubrica pt specie se poate scrie numele. In cazul in care avem o poza cu mai multi colectionari se poate face astfel:
Gigel Olteanu si Marius Dumbraian Braila 2012
cactus wizard

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 24 Mar 2013 07:33

La 1 an de la inceputul forumului ne putem mandri cu o galerie foto impresionanta de 4000 de poze.
In ce ma priveste, pe masura ce plantele se vor dezvolta vor aparea alte poze ale aceleiasi specii si voi inlocui imaginile mai vechi.
Sigur ca nu a fost usoara realizarea acestei galerii. S-a muncit mult si am pus cu totii la bataie toate resursele: mai un rasad de rosie, mai o vaca texana, mai o albina......dar am reusit! Cincinalul a fost gata in 4 ani si le multumim tuturor celor care ne-au impartasit lumea vazuta prin aparatele lor foto :hug: :aplauze1: :love:
In cadrul procesului de modernizare a site-ului exista o optiune noua la galeria foto, extrem de interesanta. Sub fiecare poza aveti optiunea "Cod pentru alte forumuri phpbb" care va permite sa inserati sub forma de imagine, nu de link (!) poze din galeria foto pe alte forumuri. Puteti sa o faceti fara nicio problema, dar va rugam sa mentionati sursa http://www.cactusi.net si autorul fotografiei.
cactus wizard

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 08 Feb 2015 11:07

Am ajuns la 7000 de fotografii!
Dintre acestea majoritatea sunt dedicate cactusilor, suculentelor, colectiilor si colectionarilor.
Multumim tuturor celor care contribuie cu fotografii la galerie!
cactus wizard

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 04 Mai 2016 13:04

Am depasit 8000 de fotografii!
Un numar considerabil sunt in partea de tranzit. Asta fiindca nu am reusit sa ne dedicam timp suficient mutarii lor in rubrica adecvata. Incerc sa imi impun un 5 minute/zi pentru a ordona imaginile, dar va dura mult pana vom ajunge la zi.
Pentru a nu fi loc de interpretari: ne dorim un numar cat mai mare de fotografii la toate rubricile galeriei si de la cat mai multi membri ai forumului. In acelasi timp, pentur a fi pastrate in galerie, fotografiile trebuie sa fie de calitate:clare, bine incadrate, cu un fundal adecvat.
Nu sunt fotograf si nu am pretentii de cine stie ce talente sau aparatura in domeniu, dar imi permit sa fac niste recomandari generale privind realizarea fotografiilor pentru galeria forumului:
- faceti fotografii clare si focalizate decent pe subiectul pozei. Nu e normal sa se vada clar carpele sau rafturile din spate, iar planta sa fie in ceata.
-incadrati bine planta in poza. Imaginea dorita trebuie sa ocupe zona centrala a fotografiei, sa fie dreapta
- acordati atentie luminii ambientale; daca e cazul, suplimentati lumina cu becuri, blitz etc.
-pe cat posibil, amplasati planta intr-un decor adecvat sau neutru. Nu e o idee buna sa punem un cactus inflorit in fata unui tomberon sau langa o sticla de bere sau mai stiu eu ce.
- nu incarcati poze exagerat de mici sau de mari. Imagini sub 250-300kb pot aparea pixelate. Imagini peste 3-4-5mb sunt prea mari.
-completati rubricile fotografiei de la galeria foto cu grija. Necompletarea lor poate duce la stergerea si nepastrarea fotografiei in galerie, desi imaginea poate fi de buna calitate. Nu am timp si dispozitie sa fac eu aceasta treaba, o fac la propriile mele fotografii.
-plantele fotografiate trebuie sa fie reprezentative pentru specia respectiva daca se doreste pastrarea in galerie la "enciclopedia" galeriei. Daca fotografiem spre exemplu un E grusonii care arata ca un bat etiolat, niciodata nu voi pune imaginea la galerie la "enciclopedie". Eventual o voi pune la boli, daunatori cu titlul E grusonii planta etiolata sau ceva in asemanator.
Probabil ar fi si alti factori de luat in seama. Ideea e urmatoarea:ne dorim sa pastram cat de multe poze posibil in galeria foto. Conditia esentiala e ca imaginile sa fie corespunzatoare din punctul de vedere al calitatii fotografiei si subiectului pozat avand rubricile completate corect. Galeria foto e o carte de vizita pentru forum, pentru colectiile noastre, nu Recycle bin in care "arunc" 10 fotografii neclare prost incadrate, facute fara cap si coada, asa, intr-o doara. Nu vom face rabat de la exigenta in aceasta treaba. Nu e nimic personal, dar imaginile pe care le consider a nu avea calitatea necesara, vor fi sterse.
Va multumim pentru contributie si intelegere!
cactus wizard

Scrie răspuns

Înapoi la “Anunturi ale administratiei”