Va multumim

Cristi

Va multumim

Mesaj de Cristi » Vin, 21 Sep 2012 18:10

A trecut o jumatate de an de la aparitia publica a forumului Cactusi.net. Daca la inceput ne-am straduit sa functionalizam forumul si sa ii dam principalele directii de dezvoltare, acum am intrat intr-o etapa de consolidare si optimizare. Cu siguranta lucrurile se puteau face si mai bine, dar, tinand cont de timpul liber limitat atat al lui Gino cat si al meu, de perioada economica mai putin fericita si neprielnica dezvoltarii unor activitati de tip hobby, consideram ca ne-am facut treaba, lucru dovedit de cresterea forumului si de numarul de membri inscrisi si vizitatori.
Nu am fi reusit asta fara participarea membrilor si fara feedback-ul de la voi si de la simpatizanti. Va multumim pentru implicare si pentru pastrarea unei linii decente si de respect reciproc si va incurajam in a avea initiativa privind topicurile si subiectele abordate si sa fim impreuna sanatosi si voiosi pentru a ne putea bucura de plantele dragi noua tuturor!
cactus wizard

gazistu

Re: Va multumim

Mesaj de gazistu » Sâm, 22 Sep 2012 17:16

nu ne ramine decit sa continuam in acelas mod si sa nu ne lasam pe tinjeala.

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Dum, 23 Sep 2012 14:11

Cristi scrie:A trecut o jumatate de an de la aparitia publica a forumului ...
:aplauze2:

In acest caz, o jumatate de cladodiu
si un "melodiu"
din partea lui Joe Mexicanu'

si din partea mea niste fructe sa prindeti puteri

Nota: Cladodiul a ajuns asa din cauze naturale. E o planta din habitat, si cladodiul e cam intre 1/2 si 3/4 m distanta de sol. Nu am depistat rozatorul dar se servise chiar in dimineata in care am facut poza, inca sucul plantei era proaspat pe "muscaturi". Nu e prima data cand vad asta. Pagubele la o planta adulta sunt minore.
Fructele sunt tot din zona dar nu de pe aceiasi planta.
Presupun ca cladodiul e de pe o varietate Opuntia engelmannii iar fructele de pe o Opuntia bentonii.
Mi-au trebuit aproape trei ani sa ma zgaiesc la niste opuntii pentru a ajunge la presupunerea/concluzia ca ar fi Opuntia bentonii. Seamana foarte mult cu Opuntia engelmanii. Totusi au o caracteristica care nu se vede din poze. Cresc doar in apropierea tarmului oceanului. Doar un pic mai inspre interior si nu le mai gasesti. Asta m-a intrigat destul de mult. Prefera zone, sa le zic mai sarate, in care apa oceanului e foarte, foarte aproape. Uneori in timpul fluxului, in perioadele de flux maxim, practic oceanul "e la picioarele multora" din ele. In mod sigur apa oceanului se infiltreaza la radacinile plantelor.

Opuntiile bentonii nu sunt singurele opuntii care vietuiesc in astfel de conditii. Doar ca pe ele nu le regasesti mai in interior.

Opuntiile de care vorbesc apar si in zone de wetland (zone umede) de coasta. Un fel de zone de coasta cu solul imbibat cu multa apa si ochiuri de apa, fie permanente fie cu apa in mare parte a anului. Ochiuri de apa alimentate uneori direct de fluxul oceanului. Ca sa dau o imagine mai familiara noua, le-as putea numi zone "cu aspect de mlastina". E ciudat sa gasesti opuntii/cactusi (care nu sunt din categoria "cactusilor de jungla") in zone atat de umede. Dar conditia nu e neaparat sa fie zona de wetland, ci zona de coasta. Preferinta lor e la limita frontierei dintre zona cu vegetatie si zona de nisip a plajelor.

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 23 Sep 2012 15:17

Ne dorim ca fiecare sa se simta liber sa se manifeste pe forum asa cum doreste. Conditia obligatorie este doar respectarea normelor de decenta, corectitudine si drept intelectual. Nu dam sarcini si teme de casa, nu incercam sa depasim cincinalul in 3 ani, orice membru participa daca si cat doreste la zestrea de mesaje si fotografii a forumului. Tinand cont ca beneficiem cu totii de informatiile si imaginile de pe forum, iar o parte din noi chiar si din punct de vedere financiar (traficul generat de informatiile de pe forum aduce publicitate si inlesneste vanzarea de seminte si plante), ar fi corect sa contribuim fiecare cu ce putem la viata acestui loc. Aceasta este o utopie, practic in nici un mediu virtual de acest tip nu se intampla asta, insa e de dorit sa se tinda spre acest deziderat.
cactus wizard

Nick

Mesaj de Nick » Dum, 23 Sep 2012 19:55

Buna seara!
Sa dea Domnul sa prinda ani buni acest forum, atat timp cat vor fi subiecte interesante care sa ne lumineze in privinta plantelor pe care cu drag le crestem.
Numai bine!

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 23 Sep 2012 20:43

:hug: sa fim sanatosi si veseli!
cactus wizard

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 08 Mai 2013 21:21

In timpul scurs de la aparitie, cactusi.net s-a dezvoltat constant sub toate aspectele si acum, la putin peste 1 an de existenta mai avem o masura obiectiva a popularitatii site-ului. La cautarea pe google a cuvantului 'cactusi', www.cactusi.net este nr 1 pe aproape toate browserele. Am verificat de la diferite calculatoare din zone diferite si utilizand browsere diferite si cel mai frecvent eram pe pozitia 1.
Multumim tuturor membrilor si vizitatorilor si va asteptam cu mesaje, intrebari si sugestii.
Pentru toata lumea un buchet de flori !
cactus wizard

crysss

Mesaj de crysss » Joi, 09 Mai 2013 21:17

FELICITARI TURUROR CELOR CARE AU CONTRIBUIT LA ACEST LUCRU SI MAI ALES FONDATORULUI

:aplauze1: :aplauze1: :aplauze1: :veselie2: :aplauze2: :aplauze2: :aplauze2:
CEL MAI IMPORTANT LUCRU IN VIATA OMULUI ESTE ... SANATATEA
http://crysss.sunphoto.ro/

Cristi

Mesaj de Cristi » Joi, 09 Mai 2013 21:34

:oops: Sarutmana!
Fondatorul e mai multi :lol:
cactus wizard

crysss

Mesaj de crysss » Vin, 10 Mai 2013 06:54

Revin... atunci FELICITARI TUTUROR FONDATORILOR ACESTUI FORUM MINUNAT
:aplauze2: :aplauze2: :aplauze2: :veselie2: :aplauze1: :aplauze1: :aplauze1:
(cu scuzele de rigoare, eu ma gandeam ca este numai unul, ceilalti pe care i-am omis mai inainte sa ma ierte)
CEL MAI IMPORTANT LUCRU IN VIATA OMULUI ESTE ... SANATATEA
http://crysss.sunphoto.ro/

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 05 Oct 2014 20:45

Ne bucuram ca acest spatiu virtual continua sa fie animat de iubitori reali ai cactusilor si suculentelor! Cateva ore mai devreme erau mai multi membri online decat acum, dar am facut un printscreen care arata ca in ultimele minute peste 50 de oameni navigau pe paginile forumului.

Forumizare placuta in continuare! :veselie2: :veselie1:
cactus wizard

simi

Mesaj de simi » Dum, 05 Oct 2014 22:27

La cat mai multi pasionati de plante molipsiti de "cactusita" :joy:

Scrie răspuns

Înapoi la “Anunturi ale administratiei”