Arbori si arbusti musafiri

George

Arbori si arbusti musafiri

Mesaj de George » Dum, 16 Dec 2012 23:29

Buna tuturor. Am cumparat in primavara un Ginko biloba de cca. 50 cm. inaltime, l-am replantat intr-un ghiveci mai mare...a crescut 5cm pana in toamna asta, cand l-am expediat parintilor sa-l planteze la tara in gradina, pentru ca la maturitate va fi un arbore in toata regula.
Acum trei ani am cumparat doi maslini, acestia inloresc, apoi maslinele verzi nu apuca sa se coaca si le prinde lunile de iarna la marimea de aproximativ 3-5 mm, cand din cauza scurtarii duratei luminii solare, intra in perioada de repaos vegetativ si ”avorteaza” (elimina) fructele de la sine. Dar nu ma deranjeaza...admir florile dragute si arbustul in sine in restul anului. Poate cand voi avea sera, in unii ani cu toamna mai lunga si evantual si o iarna mai blanda, voi vedea si maslinele cum se coc. :roll: Ca de...ce ne-am face fara sperante :razz:
Mai am un Cocos nucifera (cumparat de 3 ani), un curmal(palmier) plantat din samanta de 5 ani, un dafin de 7ani, inca 5 specii diferite de palmieri... In Ianuarie voi introduce poze in galerie cu toate plantele mele.
Voi ce arbusti mai ingrijiti? :smile:
O femeie frumoasă e o bijuterie, o femeie bună e o comoara întreagă.

Lucian

Re: Arbori si arbusti musafiri

Mesaj de Lucian » Lun, 17 Dec 2012 07:45

Salut George!

As fi curios sa vad niste imagini cu maslinii respectivi. Am si eu unul care se comporta asemanator. Cred totusi ca este altceva. Cat despre Ginkgo... este coniferul meu preferat... cel putin la inceput a fost inclus in familia Taxaceae. Acum se pare ca a fost reclasificat. Sa iti traiasca!

Lucian.
Qui ne sait pas, n'y va pas!
http://mexicactus.blogspot.com/

Gino

Mesaj de Gino » Lun, 17 Dec 2012 18:46

Buna seara tuturor
Salut George
Salut Lucian

Interesante subiectele propuse pentru dezbatere.
Ma ocup de Ginkgo biloba de cativa ani buni si cred ca de la mine au plecat in acesti ani cel putin 500 de Ginkgo.
Le stiu aproape toate secretele, care sunt masculi, care sunt femele, cum germineaza optim, cum se dezvolta si de ce conditii au nevoie in primi ani de viata.
Am la tara doi Ginkgo de cinci ani, au inceput deja sa-si formeze coroanele si recoltez in fiecare toamna frunzele pentru ceai.
Sunt arbori minunati ce nu necesita ingrijiri speciale si care se adapteaza perfect conditiilor de la noi din tara.
Datorita rezistentei lor la conditiile de mediu, Ginkgo se preteaza si la cultura in ghivece sau pentru a fi bonsaificati.
Nu va recomand sa folositi Ginkgo sau Olea pentru bonsaificare.
Ar fi pacat sa chinuiti doar pentru placerile voastre doi arbori ce fac parte din istoria umanitatii si care au adus atat de multe foloase oamenilor de-a lungul timpului...
Samburi de maslin ( Olea ) presupun ca europaea, am semanat anul trecut in primavara, aproape fara sa stiu nimic despre metodele de insamantare.
Samburii proveneau din Italia si la inceput am fost sceptic in privinta germinarii.
Totusi acum am cativa maslini obtinuti din acele seminte, dintre care cel mai mare se afla la tara si are, dupa ce a stat toata vara in aer liber in plin soare, aproape un metru si cateva ramuri laterale.
Din cate stiu, fructele ajung sa se coaca, in conditii de ghiveci, in situatia in care substratul este optim iar udarile rare si fructele reduse numeric, altfel copacelul nu le va putea sustine in numar mare.
Daca vi se par interesante subiectele, putem dezvolta...
Gino

George

Mesaj de George » Mie, 19 Dec 2012 22:31

Buna tuturor!
Daca au supravietuit arborii de Ginkgo biloba atator mii de ani, cred ca nu se vor dezice de rezistenta lor dovedita in timp si cred ca va supravietui si cel pe care l-am dus la tara...eu mi-am facut datoria, nu l-am mai stresat in continuare sa-l cresc ca si bonsai, ci i-am redat ”libertatea” de a creste in aer liber.
Cat despre maslini, le-am pus acum un an urmatorul amestec de pamant: 50% pamint de gradina( de brazda), 25% pamant de frunze, 10% argila rosie(loess de Oltenia), 10% turba universala(supermarket) si 5% nisip din(de) piatra sparta. Daca stiti un amestec mai rasarit decat al meu, va rog sa ma ajutati cu indicatii pentru a corecta in aceasta iarna amestecul de pamant :roll: :razz: ...sanatate tuturor!

Lucian

Mesaj de Lucian » Joi, 20 Dec 2012 09:25

Salut,

Nu ma pricep prea bine la cultura arbustilor, fratele meu insa este pasionat de bonsai si are aproape 100 copacei in ghivece pe balcon. Are si Ginkgo si Olea. O sa incerc sa aduc niste fotografii insa acum iarna, fara frunze arata mai bizar. Cat despre amestec stiu ca foloseste pamant de florarie, caramida pisata sau lapilo si tuf vulcanic de la OBI. Nu stiu exact in ce proportii.

Lucian.
Qui ne sait pas, n'y va pas!
http://mexicactus.blogspot.com/

George

Mesaj de George » Sâm, 22 Dec 2012 17:25

Anul ce vine voi lasa maslinii in acelasi amestec de pamint(descris mai sus),dar le voi administra ingrasaminte (cate 50% din doza recomandata) in perioada Aprilie - August, dupa care mai revin cu detalii despre ”reactia” pe care o vor avea(sau nu :mrgreen: ) Toate cele bune... :wink:

Scrie răspuns

Înapoi la “Arbori si arbusti ornamentali”