Bonsai - o noua pasiune la inceput de drum

Lucian

Bonsai - o noua pasiune la inceput de drum

Mesaj de Lucian » Lun, 04 Mar 2013 07:51

Salut,

De ceva vreme cochetez cu ideea de Bonsai, virusat de fratele meu care are cateva zeci de exemplare, marea majoritate colectate din natura. Pentru prezentarea copaceilor am creat un nou blog pe care il gasiti sub urmatorul link:

http://vlad-bonsai.blogspot.ro/

Nu voi posta aici fiecare nou articol avand in vedere ca forumul nu este de profil insa o voi face pe facebook.

Lucian.
Qui ne sait pas, n'y va pas!
http://mexicactus.blogspot.com/

Cristi

Re: Bonsai - o noua pasiune la inceput de drum

Mesaj de Cristi » Lun, 04 Mar 2013 17:42

Mult succes!
Daca la cactusi trebuie rabdare, apoi la bonsai trebuie super-rabdare :-))
Se incadreaza in profilul forumului, fii fara grija!Tine-ne la curent cu evolutia puilor de bonsai!
cactus wizard

Gino

Mesaj de Gino » Lun, 04 Mar 2013 19:38

Buna seara
Salut Lucian

Asa cum spune si Cristi, poti sa scrii si aici fara probleme, mie chiar mi-ar place pentru ca si eu am cochetat cu ideea, ba mi-am cumparat si doua carti una in romana, alta in engleza ... dar mai mult n-am facut inca...
Poate mai sunt si altii care doresc informatii sau un schimb de idei.
Gino

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Mar, 05 Mar 2013 17:25

Salut Lucian

Ma bucur ca ai reusit sa intelegi "Arta bonsailor".
Cred ca stii "vorba" bonsaistilor: Nu tu alegi bonsaii ci ei te aleg pe tine. Si tot ei decid daca ramaii.
Ce zici? Adevarat sau fals? :mrgreen:

Daca ar fi sa clasific diveristatea cultivarii plantelor prin prisma modalitatilor de exprimare ale literaturii as spune ca arta bonsailor e o exprimare prin poezie. Fiecare bonsai e o poezie.

Iti dorec satisfactii cat mai multe pe aceasta cale. Si mie mi-ar place sa te mai vad pe aici. Chiar daca eu sunt activ cu intermitente, asta nu inseamna ca nu trec sa mai vad ce fac si cum o mai duc cactusii. :wink:

Numai bine, Ovidiu.

Lucian

Mesaj de Lucian » Joi, 07 Mar 2013 11:08

Salut si multumesc tuturor pentru incurajari.

Am avut mult timp o parere contra tehnicilor de formare a bonsailor. Am studiat si mi-am dat seama ca plantele, desi sunt si ele fiinte vii, au nevoie de "cosmetizari" si ingrijiri pentru a ramane timp indelungat sanatoase si viguroase. Oamenii tund, leaga si altoiesc pomi fructiferi din cele mai vechi timpuri. Daca ar fi lasati in voie si neingrijiti, acesti arbori ar muri in putini ani crescuti anapoda sau atacati de diferiti daunatori. Crescuti corespunzator si controlat copacii rodesc si fac fata diferitelor boli mult mai bine. Japonezii sunt cei mai mesteri in tehnicile astea. Exemplare care in mod normal nu traiesc in natura mai mult de 1-2 sute de ani, in ghivece sau chiar si direct la sol insa bine ingrijite ajung la varste impresionante.
Imi plac mult povestile plantelor. Unele le vezi pe urmele lasate de diferitele procedee la care au fost supuse pt atingerea formei sau stilului ales de cei ce le cultiva. Altele iti sunt transmise de vechii proprietari. Cele mai multe insa poti doar sa le intuiesti sau nu le afli niciodata.
Qui ne sait pas, n'y va pas!
http://mexicactus.blogspot.com/

Scrie răspuns

Înapoi la “Arbori si arbusti ornamentali”