Murraya exotica - parfum de vis

Gino

Murraya exotica - parfum de vis

Mesaj de Gino » Sâm, 10 Mar 2012 16:34

Salut

Murraya exotica

Planta provine din India si Malaezia si este un arbust ce in natura poate ajunge la inaltimi de 3 – 4 metri.
Numele plantei este dat in onoarea botanistului englez John Andrew Murray
Este incadrata in familia Rutaceae si este decorativa prin portul arbustiv, frunze si in mod special prin flori si parfumul lor, dar si prin fructe, mai ales atunci cand ajung la maturitate si arata ca niste portocale in miniature.
Florile sunt albe, usor cerate, foarte parfumate, iar fructele sferice, initial verzi iar la maturitate rosii.
Fructele contin de regula doua seminte de forma semisferica.
Murraya este o planta ce iubeste caldura si lumina, totusi daca se afla in exterior vara, este de preferat sa fie ferita de soarele arzator.
Daca are conditii propice poate sa vegeteze sa infloreasca si sa fructifice in permanenta.
In perioada zilelor toride de vara, cand umiditatea atmosferica este scazuta, sunt necesare pulverizari aproape zilnice ale plantei.
Substratul trebuie sa fie bine drenat iar udarile sa se faca regulat, fara a lasa solul sa se usuce total inainte de udare.
In caz contrar, planta are perioade stagnare si poate pierde boboci florali.
Daca este necesar, transplantarea se face in perioada de primavera, fara inlaturarea totala a balotului de pamant.
Inmultirea se poate realize din butasi semilemnificati tratati in prealabil cu Radistim pentru o mai buna si mai rapida inradacinare.
Totusi, aceasta metoda nu da mereu rezultate si este mai practice sa semanam semintele dupa indepartarea pulpei.
Semintele se aseaza cu partea plata pe sol apoi se vor acoperi cu aproximativ 1 – 1,5 cm de pamant.
Se uda abundant si se plaseaza ghiveciul intr-un loc usor umbrit.
Atunci cand au 2 – 3 frunze, tinerele plantute se pot repica.
Daca au conditii optime de viata, pot inflori dupa 5 -6 luni de la semanare.

Murraya exotica - flori si fructe

Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine
Gino

CRISTI MS

Re: Murraya exotica - parfum de vis

Mesaj de CRISTI MS » Joi, 19 Apr 2012 21:51

Buna seara d-le Capruciu,

Foarte interesant articol, am o intrebare, aveti cumva un exemplar, butas din acesta minunatie?

Ma intereseaza .

Multumesc !

CRISTI MS

Gino

Mesaj de Gino » Mar, 24 Apr 2012 20:48

Buna seara

... In primul rand, fara domnul Capruciu, ca nu-l cunosc. :lol:
Desi literatura de specialitate precizeaza ca se pot obtine noi plante din butasi inradacinati, eu unul nu am reusit niciodata desi am incercat pe diverse substraturi, folosind sau nu Radistim si din crengute lemnificate sau semi-lemnificate.
Singura varianta viabila o reprezinta semintele.
In acest moment nu mai am nimic in plus dar promit ca ma voi stradui pentru ca si eu imi doresc mai multe plante.
Voi anunta aici daca reusesc sa mai gasesc pe undeva plante sau seminte.
Gino

CRISTI MS

Mesaj de CRISTI MS » Vin, 27 Apr 2012 20:25

Multumesc Gino, astept cu nerabdare cateva seminte...

Merci !

Cristi

Andreea

Mesaj de Andreea » Dum, 12 Aug 2012 18:10

Buna tuturor

Am de mai multi ani Murraya exotica si ma incanta in fiecare vara, dar nu numai, cu florile ei parfumate.
Anul asta i-a mers foarte bine si a inflorit masiv, asa ca ma astept sa si faca multime de fructe.
Iata cum arata planta mea :

Scrie răspuns

Înapoi la “Arbori si arbusti ornamentali”