Ginkgo biloba

Gino

Ginkgo biloba

Mesaj de Gino » Mie, 04 Mar 2015 21:43

Ginkgo biloba

Copac destul de rar la noi in tara, Ginkgo biloba este o specie ce provine din China unde creste spontan. Se spune ca anumite exemplare de acolo au peste 5000 de ani. Poate atinge 25 - 30 de metrii inaltime si este o specie dioica, adica plantele sunt mascul si femela.
Si masculul si femela produc flori, dar numai femela produce fructe.
Sunt foarte decorativi prin forma interesanta a frunzelor si prin coloritul pe care il capata toamna. Pot fi crescuti si ca plante la ghiveci mai multi ani si se preteaza perfect pentru a fi ...bonsaificati, datorita faptului ca sunt foarte rezistenti si nu au nevoie de conditii speciale de cultura.
Cresc foarte bine in aer liber si nu trebuiesc protejati iarna.
Fructele sunt de marimea unor caise, se coc destul de tarziu in conditiile de la noi ( sfarsitul lui noiembrie ) si sunt urat mirositoare.
Fructe Ginkgo biloba coapte

Dulci - acrisoare la gust si usor astringente.
Fructele, dar si frunzele au velietati medicinale si din ele se produc diferite ceaiuri si medicamente.
Fructe in Ginkgo toamna tarziu

Covor de frunze de Ginkgo biloba toamna tarziu

Spuneam ca Ginkgo biloba sunt plante dioice, adica mascul si femela.
Acest lucru se poate observa vizual doar toamna atunci cand arborii femela sunt plini de fructe.
Daca vrem sa obtinem arbori de Ginkgo din samburi, cum stim care vor fi masculi si care femele ?
Aici lucrurile sunt simple.
In general din aproximativ o suta de samburi, doar doi trei vor fi samburi femela, restul fiind samburi masculi.
De ce este asa, nu stiu sa va spun, eu doar am constatat acest lucru in decursul timpului.
Samburi masculi

Samburi femele

Se observa foarte usor ca samburii masculi au o nervura circulara si arata ca doua carapace de broasca testoasa puse una peste alta.
Samburii femela au trei nervuri.
Seman in fiecare an Ginkgo in aceasta perioada, in ghivece inalte pe substrat de turba.
Germinarea se produce in aproximativ doua saptamani in conditii de umiditate permanenta a substratului si la aproximativ 20 de grade celsius, fara ca ghivecele sa fie acoperite.
Dupa germinare plantele au o crestere accelerata pana ajung la 15 - 25 de centimetrii, dupa care cresterea in inaltime si producerea de frunze se opresc, efortul plantelor concentrandu-se pe ingrosarea usoara a trunchiului si marirea sistemului radicular.
In anul al doilea si al treilea cresc din ce in ce mai mult pe inaltime, odata cu dezvoltarea radacinilor.
Ramificarea incepe sa apara dupa trei, patru ani.
Iubesc acesti arbori si ii admir pe ai mei de la tara decate ori ajung acolo ...
Gino

Melchior

Re: Ginkgo biloba

Mesaj de Melchior » Joi, 05 Mar 2015 10:28

Gino scrie:Ginkgo biloba

Copac destul de rar la noi in tara, Ginkgo biloba este o specie ce provine din China unde creste spontan.
Cresc foarte bine in aer liber si nu trebuiesc protejati iarna.
Salut !

A fost o vreme cand am vanat acesti copaci in Timisoara ca sa vad cam cate sunt. Prima data , doi copaci uriasi am vazut in curtea colegiului de la Aiud de unde am si cules seminte, pe atunci nu stiam de forma diferita a semintelor in functie de gen. Dupa ce am obtinut cateva plante care cresc destul de rapid si am aflat ca rezista pana la -30 grade, am mutat cateva in Muntii Harghitei la 1100 m inaltime. De doi ani sunt acolo au prins si -26 grade C fara probleme.Au frunza caracteristica interesanta pentru care este foarte decorativ. Intradevar sunt printre cele mai frumoase copaci Bonsai.

Scrie răspuns

Înapoi la “Arbori si arbusti ornamentali”