Tratamente profilactice la cactusi

Cristi

Tratamente profilactice la cactusi

Mesaj de Cristi » Dum, 16 Iun 2013 07:09

Ce inseamna tratament profilactic?
R: E tratamentul efectuat in scop preventiv, inafara oricarui semn de boala sau daunator.

Multi incepatori se intreaba: trebuie sa fac vreun tratament colectiei mele chiar daca nu vad sa am plante bolnave? ce fel de tratament/tratamentente:cu insecticide, cu fungicide?
Va voi impartasi experienta mea.
Eu imi tin plantele in sera tot timpul anului, pe mese. Componenta organica a amestecului de sol este intotdeauna sterilizata inainte de utilizare. Ud plantele cu hidroforul si un 'cap de dus' atasat furtunului astfel incat apa spala plantele la fiecare udare.
Consecinte: plantele mele nu stau pe sol, deci nu exista melci in ghivece, plantele mele nu au rame in sol, nematode sau alti daunatori din pamant; nu au seminte de buruieni-decat aduse de vant, ocazional.
Astfel NU fac tratamente impotriva melcilor, nematodelor sau buruienilor.

Aerul din sera este in permanenta miscare (vara prin deschiderea peretilor, iarna prin utilizarea ventilatoarelor). In anotimul rece suplimentez numarul de straturi de folie, astfel incat nu exista condens pe plante. Consecinta: sporii de ciuperci nu se fixeaza pe plante, eventualele picaturi de apa ajunse pe epiderma se usuca repede. Impreuna cu udarea plantelor cu dusul care indeparteaza praful si nectarul de pe glandele nectarifere aceste masuri duc la lipsa aparitiei fumaginei (puf negricios prezent pe areolele si spinii speciilor cu glande nectarifere).

Astfel: nu fac tratamente cu fungicide!

Fac 2 tipuri de tratamente profilactice: impotriva paduchelui lanos si impotriva paianjenului rosu.

Pentru paduchele lanos fac 3 stropiri de-a lungul sezonului de crestere: una primavara dupa primele 2-3 udari normale ale plantelor (deci prin aprilie), a doua prin iunie-iulie si a treia in octombrie pe la ultimele udari la doza normala din sezon. Utilizez insecticide sistemice de tipul Confidor sau Actara pe care le prepar cu apa la concentratia normala indicata pe ambalaj. Cu solutia obtinuta ud intreaga colectie ca o udare normala; adica atat solul cat si planta. (De fapt nu dau asa de multa solutie ca si la o udare cu apa abundenta, dar dau suficient incat sa ajunga solutia la radacini si substanta activa sa fie absorbita in planta; exemplu: o udare abundenta cu apa a colectiei necesita 1000 de litri; la o stropire cu insecticid sistemic folosesc 500 litri; nu s-ar intampla nimic rau cu plantele daca as folosi 1000 de litri de solutie, doar ca ar costa mai mult si as fi mai mult timp expus substantelor).

Impotriva paianjenului rosu fac 2 stropiri profilactice: una prin iunie si una prin august.

Udarea plantelor cu furtunul e o masura importanta de prevenire a infestarilor fiindca paianjenului rosu nu ii place umezeala; el se inmulteste foarte repede pe caldura mare si uscaciune.
Important: majoritatea insecticidelor, chiar si dintre cele sistemice, NU sunt eficiente impotriva paianjenului rosu. De aceea trebuie sa folosim acaricide sau insecto-acaricide, substante special create in acest scop.
Utilizez:Talstar, Mitac, Danirun; Nu imi place Nissorun, deoarece nu e activ impotriva adultilor, distruge doar ouale.
Ne uitam pe prospect si daca scrie acaricid de contact, inseamna ca nu trebuie incorporat in sol, ci doar stropit bine corpul plantelor si suprafata solului-doar pt a omori paianjenii aflati in acel moment pe sol. In general, pt paianjenul rosu, conmcentrez udarea pe corpul plantelor, pe suprafata solulul pe lateralele ghivecelor, pe mese-adica pe toate suprafetele din sera din jurul plantelor.

Mici precizari:
Stropirile profilactice se fac in sezonul de crestere, dimineata devreme sau seara, NU se fac pe arsita.
Dupa stropire planta nu se uda normal macar o saptamana pentru a nu spala substanta.
Dupa stropire incercam sa nu atingem foarte mult plantele pentru a nu ne contamina; substantele nu sunt foarte toxice pentru om si alte animale su sange cald, dar sigur nu ne fac bine.
In timpul stropirii incercam sa nu ne udam prea mult, sa nu ne intre in gura, nas, ochi, nu mancam, nu fumam si nu bem. Dupa stropire facem dus cu apa calduta si sapun, fara a freca pielea prea insistent; toate hainele si papucii se pun la spalat.

Insecticid/acaricid de contact: actioneaza doar prin contactul direct cu bazdagania, ii patrunde in corp prin cuticula si isi face treaba
Insecticid/acaricid sistemic: e absorbit in corpul plantei stropite prin epiderma plantei (mai greu la cactusi si suculente fiindca e groasa si ceroasa) si prin radacinile plantei, se translocheaza in tot corpul plantei impreuna cu seva si omoara bazdagania care papa din acea planta.Ce inseamna asta? Trebuie sa stropim abundent solul si planta. Ce mai inseamna? daca planta nu are radacini sanatoase, ea nu va absorbi solutia din sol si nu o va concentra in tesuturile ei si deci stropirea va fi ineficienta! bazdagania se va putea servi in continuare din tulpina plantei!
Exista substante cu actiune mixta, atat de contact cat si sistemica.

Pentru pomii din gradina exista preparate uleioase care se aplica iarna, cand nu au frunze. Sunt foarte bune, acel ulei impregneaza cuticula bazdaganiilor si practic le asfixiaza. Sa nu faceti magaria sa dati cu asa ceva la cactusi sau suculente! Le veti acoperi stomatele foarte putine pe care le au si veti asfixia plantele!

Aparitia anumitor daunatori sau boli impune tratamente specifice (pot fi aceleasi produse utilizate, pot fi altele, in general se vor face minimum 2 tratamente curative utilizand produse diferite).
cactus wizard

Liviutz

Re: Tratamente profilactice la cactusi

Mesaj de Liviutz » Dum, 16 Iun 2013 08:12

Salve Cristi !

Valoroase informatii, iti multumim ca ai desconspirat tehnologia ! Daca ne zici si cum sterilizezi solul, putem pune acest articol in colectia celor mai utile scrise vreodata !

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 16 Iun 2013 08:23

Multumesc, Liviut!
Sterilizarea solului (my way):
1. Sterilizare rapida, cantitati mici: 4 litri de sol umed in cuptorul cu microunde 20 de minute la putere mare pt nematode, oua de viermi, alte bazdaganii; 30 de minute pt a include fungi si multe dintre bacterii.
2.Sterilizare lenta, cantitati mari, cu formalina: 40-50 litri de sol usor umed sau uscat, pusi intr-un sac de nylon fara gauri; se toarna in el 10 litri de apa care contin 200ml formalina, se leaga gura sacului; dupa 6 zile se desface si se imprastie continutul undeva ferit de ploaie si se lasa cca 3 saptamani (mirosul dispare, daca e bine ventilat, in cca 7 zile).
cactus wizard

adriancean

Mesaj de adriancean » Dum, 16 Iun 2013 08:53

Azi am aplicat si eu primul tratament cu Actara (1,5 gr la 10 l apa) cu care am si udat toate plantele,am udat azi dimineata la ora 8 sa nu fie prea cald (cu toate ca era cam caldut :grin: ). Dupa udare am acoperit cu o folie de umbrire mai densa,sa nu intre asa de mult soare si sa se creeze efectul de lupa si sa se arda plantele iar dupa ce nu mai sunt picaturi de apa pe plante o sa trec la folia de umbrire mai putin densa sa primeasca :cactus1: ce iubesc ei cel mai mult: soarele
O duminica placuta la toti va doresc!

adriancean

Mesaj de adriancean » Mar, 18 Iun 2013 23:19

Salut Cristi! Cum procedezi cand aplici tratamentele ? Le amesteci pe ambele(insecticid+ acaricid) si uzi plantele sau le aplici separat la un anumit interval de timp?

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 19 Iun 2013 02:50

In general nu le amestec (cu exceptia stropirii din iunie-iulie, datele nici nu prea se suprapun dealtfel). Multe produse se pot asocia, dar de regula prefer sa le administrez separat.
cactus wizard

adriancean

Mesaj de adriancean » Vin, 21 Iun 2013 16:09

Azi am vizitat un magazin fitosanitar si tipa de acolo spunea ca Talstar, Mitac si Danirun nu se mai produc...Mi-a recomandat alta solutie pentru paianjenul rosu (adult,larva si oua) dar citind prospectul am observat ce este o solutie uleioasa....n-am luat....Cu ce s-ar putea inlocui cele 3 produse care nu se mai produc? Ceva vare sa actioneze pentru cele 3 faze ale paianjenului (adult,larva si oua)?

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 23 Iun 2013 15:00

Astea sunt vesti nu prea bune.
Cred ca Omite 570 EW e un produs bun pt asa ceva.
cactus wizard

adriancean

Mesaj de adriancean » Dum, 23 Iun 2013 17:18

Am o nelemurire...am avut pe un cactus primit ceva care semana cu paduchele lanos ,foarte mici si am facut cactusului o baie de cateva secunde cu Actara,seara uitandu-ma la cactus (dupa vreo 6-7 ore de la baia cu Actara) am observat ca tot miscau... nelamurirea mea este :am facut bine concentratia sau este slab insecticidul? Am amestecat asta http://www.agropataki.ro/produse/fitofa ... a+25+WG/ro cu 10 l apa .(asa mi-a recomandat la o farmacie fito....la alta mi-a spus ca la 15 l de apa trebuie) de pe net am vazut ca la 15 l de apa pliculetul de 1,5 gr...Daca l-am facut prea concentrat (1.5 gr la 10 l apa) dauneaza cactusilor? Daca l-am facut prea concentrat ,de ce n-au murit daunatorii dupa 7 ore? Multumesc...

adriancean

Mesaj de adriancean » Sâm, 06 Iul 2013 23:56

Salutare!
Am stropit toate plantele cu Nisorun insa in seara aceasta am observat ceva ce semana cu un paianjen,cam de aprox. 1 mm,poate un pic mai mic.Ma gandesc ca poate nu este chiar asa de bun acest acaricid,de aceea m-a hotarat ca sa dau si cu acaricidul de care spunea Cristi mai sus,Omite...Poate dauna cumva cactusilor daca dupa cateva zile de la aplicarea Nisorun-ului,stropesc inca odata cactusii cu Omite?

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 07 Iul 2013 10:25

Adrian, eu cred ca exagerezi putin cu tratamentele astea.
Ca sa iti raspund: se poate face si al doilea tratament fara probleme; eu as astepta cca 10 zile intre 2 tratamente.
cactus wizard

adriancean

Mesaj de adriancean » Dum, 07 Iul 2013 14:46

Salut Cristi!Mersi de raspuns...Da,e posibil sa exagerez,insa fiind la inceput nu prea cunosc semnele aparitiei daunatorilor (ex. paianjenii rosii) si sincer sa fiu nu as vrea sa pierd ceva plante din cauza lor. De aceea cand observ ceva mic care se misca pe vreun cactus,intru in panica...

hoinarul

Mesaj de hoinarul » Dum, 07 Iul 2013 22:05

Buna seara

Este bine cea ce faci. Dar nu ar trebui sa ii "dragalesti" asa de mult.
Si eu ii am in aer liber ca multi altii de aici, dar nu ma agit asa de tare. Sunt si eu la inceput de drum si incerc sa fac tot ce pot pentru ei. Incearca sa ii uzi seara sau spre seara si sa torni apa si pe planta.

adriancean

Mesaj de adriancean » Dum, 07 Iul 2013 22:55

Mersi. Intotdeauna fac un "dus" sanatos si plantelor cand le ud...

Cristi

Mesaj de Cristi » Mar, 23 Iul 2013 19:59

Mi-a fost recomandat pentru tratamentul impotriva paianjenului rosu un produs mai nou numit Milbeknock EC; distruge toate stadiile de dezvoltare, e eficient si impotriva altor acarieni, a musculitei albe de sera, tripsilor etc; are actiune atat de contact cat si sistemica. Eu am gasit fiole a 50ml pt 50l de solutie care ajunge la aplicarea pe o suprafata de cca 5-600m2.
Nu pateaza plantele (e transparent)!
cactus wizard

Scrie răspuns

Înapoi la “Substante si tratamente fito-sanitare”