Tratamente profilactice la cactusi

Sorin

Re: Tratamente profilactice la cactusi

Mesaj de Sorin » Sâm, 05 Sep 2015 15:19

Salutare am o problema cu paianjenul rosu azi am descoperit pe 2 plante, una a fost destul de afectata cat despre a doua din fericire e doar la inceput. As dori sa stiu ce pot face in legatura cu aceasta problema deoarece nu prea stiu ce sunt aceste substante chimice precizate de voi. Daca ati avea rabdare si ati putea sa imi explicati asa ca pentru un incepator as fi foarte recunoscator. Multumesc si o zi buna!!

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 05 Sep 2015 16:03

Buna Sorin, noteaza-ti substantele amintite de noi si mergi la o farmacie veterinara sau la magazin de produse fitosanitare si disicuti cu vanzatorul.
cactus wizard

Sorin

Mesaj de Sorin » Sâm, 05 Sep 2015 19:00

Problema e ca aici in Germania e imposibil pt ca nu am vazut asa ceva :ganditor: :nu: !!

Gino

Mesaj de Gino » Sâm, 05 Sep 2015 20:27

Buna seara

Nu cred ca tocmai in Germania nu se gasesc astfel de substante acaricide...
Iata cateva ce se gasesc pe la noi :
- Nissorun - substanta activa Spiradiclofen
- Mibeknock - substanta activa Milbemectin
- Apollo - substanta activa Clofentezin
- Novadim - substanta activa Dimetoat
- Sonmite - substanta activa Pyridaben
- Vertimec - substanta activa Abamectin
Mai putin importante sunt numele insecto-acaricidelor.
Importanta este substanta activa din ele.
Este imposibil sa nu gasesti acaricide in Germania care sa contina macar una din substantele active prezentate...
Gino

volmar

Mesaj de volmar » Sâm, 05 Sep 2015 21:02

Buna seara.
Incearca aici !
http://www.gifte.de/Chemikalien/alkylphosphate.htm

Marius

Sorin

Mesaj de Sorin » Sâm, 05 Sep 2015 22:21

Multumessc frumos . Acum am reusit sa gasesc ceva pe amazon si am si facut comanda , sper sa ajunga cat mai repede si sa fie si de folos. O seara buna. Apropo daca e cineva din judetul Hunedoara si are o colectie de cactusi as vrea tare mult sa vad una daca se poate sa fiu primit in vizita!!

Cristi

Mesaj de Cristi » Mar, 31 Mai 2016 07:56

E aproape vara, plantele sunt in crestere, multe au inflorit deja, totul e frumos in colectie...
Nu uitati de daunatori fiindca-va asigur- nici ei nu vor neglija plantele voastre!
Tratati-le profilactic sau curativ (daca e cazul)!
Eu am facut ieri tratamentul impotriva paduchelui lanos. Ar fi trebuit sa il fac mai devreme, prin aprilie, dar sunt ardelean :-)
Am folosit Confidor Energy in concentratie de 0,13%.
Luna viitoare trebuie sa fac primul tratament impotriva paianjenului rosu.
Va doresc sa aveti plante sanatoase,
Cristi

P.S. aceste substante nu sunt greu de gasit. Pun aici cateva linkuri de unde se pot comanda.
http://www.ferma-gradina.ro/pesticide/i ... 00-ml.html
http://www.ferma-gradina.ro/pesticide/a ... c-1-l.html
http://www.ferma-gradina.ro/pesticide/a ... ck-ec.html
cactus wizard

@lexx

Mesaj de @lexx » Lun, 27 Iun 2016 12:10

Salutare tuturor,

Pentru prima data am patit si eu din pacate un atac al paduchelui lanos. Partea buna este ca atacul s-a produs doar la cateva plante pe care le-am adus recent din Spania si pe care nu le-am alaturat inca plantelor mele din colectie :geek:

Din informatiile gasite pe forum inteleg ca ar trebui facute stropiri cu Confidor si Actara la 7 zile dar nu inteleg ce alte masuri ar trebui luate. De ex trebuie aruncate ghivecele si solul actual? Si daca da, atunci cand ar trebui sa le arunc? Imediat dupa tratament, inainte de a 2-a udare cu insecticid?

De asemenea, peste 2 saptamani, deci dupa ce deja am administrat 2 tratamente, intentionez sa duc aceste plante unde am intreaga colectie, intr-o curte, insa as vrea sa le plasez in cealalta parte a curtii, dupa casa, pe niste dale de ciment aflate cam la 1 metru de gradina. Exista vreo posibilitate sa raspandesc in felul asta paduchele si la alte plante din gradina, sau chiar sa ajunga si la cactusii ceilalti? Repet: plantele vor avea deja atunci 2 tratamente aplicate.

Va multumesc tare mult,
Alex.

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 29 Iun 2016 10:32

Salut Alex,
Sugestia mea e sa tratezi toate plantele din colectie. Nu le strica deloc un tratament profilactic. Daca atacul este masiv si e doar pe cateva plante, se pot trata doar acelea scotandu-le din ghivece, spalandu-le pe corp si radacini cu apa, replantandu-le si le dai APOI o stropire cu insecticid. Ghivecele se pot spala, solul infestat se arunca.
cactus wizard

@lexx

Mesaj de @lexx » Mie, 29 Iun 2016 16:14

Multumesc mult Cristi, asa voi face!

@lexx

Mesaj de @lexx » Mar, 12 Iul 2016 15:38

Dupa 2 stropiri cu Confidor Energy am scapat de paduchi. Am scos una dintre plante, care era cea mai afectata, si nu am gasit urme de paduchi pe radacini, asadar probabil ca nu a fost un atac atat de feroce.

Ieri am dat si o stropire preventiva cu Milbecknock impotriva paianjenului rosu.

Multumesc mult pentru sfaturi.
Alex.

RamonaR

Mesaj de RamonaR » Mar, 12 Iul 2016 16:38

A folosit cineva Laser impotriva lanosilor ? de tripsi am scapat cu el dar la Lanosi nu stiu sigur daca are efect... as vrea sa dau o stropire preventiva deoarece am ceva cactusi luati din comert si imi pare rau de ei sa ii tin in carantina prea mult timp

@lexx

Mesaj de @lexx » Lun, 19 Sep 2016 10:03

Salutare din nou.

Pe data de 15 septembrie am facut o fertilizare cu Ferticare S si as vrea sa mai fac un tratament profilactic inainte de iernare, cu Confidor, impotriva paduchelui lanos. Oare daca l-as face pe 1 octombrie ar fi prea aproape de fertilizare?

Spun asta pentru ca plantele mele stau afara si ma gandesc sa le bag in beci pe 15 octombrie. Prognoza spune ca atunci vor scadea temperaturile sub 5 grade noaptea.

Va multumesc mult,
Alex.

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 19 Sep 2016 12:55

Salut Alex,
Nu are importanta intervalul de timp inte fertilizare si tratament. E ok, bine ca il faci!
cactus wizard

Scrie răspuns

Înapoi la “Substante si tratamente fito-sanitare”