Lumea Animalelor in fotografie

Ovidiu

Lumea Animalelor in fotografie

Mesaj de Ovidiu » Mie, 08 Aug 2012 06:41

Buna

Invitatie pentru toata lumea
Sa puna aici poze cu animale de tot felul, salbatice sau nu
identificate sau nu ... nu conteaza, poze sa fie si sa se inteleaga ce e in ele.

Ovidiu

Ovidiu

Re: Lumea Animalelor in fotografie

Mesaj de Ovidiu » Mie, 08 Aug 2012 07:46

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Mie, 08 Aug 2012 15:26

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Mie, 08 Aug 2012 21:50

Cairina moschata
Pasare tropicala din neamul ratelor nativa din Mexic pana in America de Sud.
Desi tropicala rezista si la temperaturi negative.
A fost si domesticita. Are numele comun de rata muscovita. Epitetul muscovita vine de la Moscova. Nu se stie precis cum s-a format acest nume dar pasarea nu este nativa din zona Rusiei, unde a fost introdusa tarziu.
Se intalnesc unele populatii salbatice si in USA si pana in Canada ce s-au format din exemplare evadate din captivitate si s-au resalbaticit (cum e cea din poza de mai sus).
Ar exista unele rapoarte care o semnaleaza in salbatice si in Europa.

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Joi, 09 Aug 2012 17:26

Anolis carolinensis
(poze facute in Victoria, Tx)
O soparla nativa in sud-estul USA.
Desi nu e inrudit de aproape cu cameleonii are 'indemnari' cameleonice. Isi pot schimba culoarea functie de mediu sau de stres, din verde deschis in maro inchis.
Aceiasi soparla din pozele de mai sus
E o soparla foarte simpatica. Fata de altele care le-am mai vazut, frecvent pare ca ii place sa stea la pozat deci pare a fi un model ideal pentru fotograf. O singura problema are coada, lunga, lunga, greu de prins in poza si poza sa mai redea clar detaliile fapturii chiar si la o poza de dimensiunea unui monitor.

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Vin, 10 Aug 2012 01:23

Anser cygnoides

Pe nume comun si Swan Goose - Gasca lebada, este nativa in sud-estul Rusiei, Mongolia si nordul Chinei, zone unde cuibareste. Este migratoare si ierneaza in zona central estica a Chinei si ocazional si in alte tari din zona. Specia (cea salbatica) este periclitata fiind pe cale de disparitie in zona Rusiei si a Mongoliei si in declin in China.
A fost domesticita din vechime si s-au format doua rase, cunoscute sub numele de Gasca chinezeasca si Gasca africana.
Ambele cu varietati de penaj similar celui salbatic sau penaj alb.
Acestea sunt singurele rase de gasca domestica ce provin din alta specie decat Anser anser care este stramosul raselor domestice europene sau nordamericane.
Rasele domestice se deosebesc de cea salbatica nu numai prin productia de carne si oua ci si prin proeminenta (umflatura) ce li s-a dezvoltat pe frunte, de-a lungul istoriei domesticirii acestora.
In diferite zone ale lumii pasari scapate din captivitate s-au adaptat in habitate si resalbaticit dar pastreaza caracterele fizice dobandite prin domesticire.
Cele din pozele de mai jos sunt din populatii resalbaticite (feral). Am gasit ambele varietati de culoare in ambele locatii mentionate in dreptul pozelor.
Nu pot sa fac aprecierea daca provin din rasa chinezeasca sau cea africana.

(Corpus Christi, Tx)

(Victoria, Tx)

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Vin, 10 Aug 2012 05:16

Anser anser

(Victoria, Tx)

Anser anser e o specie de gaste nativa in Europa, Asia, Africa. Ocazional prin vagabondaj atinge si coastele Americii de Nord. (Vagabondaj e termenul folosit la astfel de zboruri ocazionale generate de diferite cauze aparte cand pasarile se abat mult de la zona si traiectoriile lor).

Exemplarul din imagine e un feral, adica provine din pasari ce au evadat din captivitate si s-au salbaticit.

Nu stiu daca este un cuvant echivalent in romana pentru feral, cuvant care utilizat cu referire la animale desemneaza, de regula, populatiile de animale ce provin din animale domestice care au scapat in libertate unde s-au adaptat si resalbaticit. Dar am auzit si pe altii folosind acest cuvant in romana, cu titlu de impumut din engleza.

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Vin, 10 Aug 2012 17:11

Branta canadensis

Branta hutchinsii

Cele doua de mai sus impreuna, dar la cea cu banda alba in jurul gatului nu i se vede banda din cauza ca-si aranjeaza penajul

(pasari fotografiate in 2009 - Lubbock,Tx - in timpul iernarii)

Branta canadensis - Gasca canadiana (canadensis = din Canada) este pasarea simbol a Canadei. Cuibareste in Canda si nordul SUA. Cele din nord migreaza pentru iernare spre sud in S.U.A. A atins pe cale naturala extrem nord-vestul Europei si extremul siberian, peninsula Kamceatca si Japonia.
Pana prin anii '50-'60 a specia a avut o perioada de declin puternic.( Una dintre subspecii -Giant Canada Gosse- a fost declarata extinta in 1950. Insa ulterior s-a redescoperit un mic stol.) Masuri drastice in privinta vanatorii combinate cu o intensa propaganda educativa au salvat specia de la declin si in prezent nu mai este in pericol. Din contra in unele zone numarul pasarilor crescand pana la limita de a deveni daunatoare.

Acum, gandindu-ma ca printre cititorii forumului se pot gasi si persoane pasionate de ornitologie si observatul pasarilor la nivel mai avansat am sa fac cateva observatii care pot parea plicticoase pentru cei mai putin pasionati de detalii.

Observatii privind identificarea pasarilor din pozele de mai sus.

Branta hutchinsii a fost considerata ca subspecie a lui Branta canadensis pana in 2004 cand a fost ridicata la statut de specie. O diferenta importanta in identificare ar fi banda alba din jurul gatului asa cum se vede in foto de mai sus.
Ambele specii au mai multe subspecii.

O problema in delimitare in identificare apare in cazul lui Branta hutchinsii subspecia minima unde banda alba lipseste.
Practic dintr-o fotografie nu poti departaja cele doua Branda canadensis de Branta hutchinsii minima, decat poate in cazul in care esti un bun cunoscator al lor.

A se vedea foto de aici: http://www.club300.de/articles/006_cana ... index.html

Cred ca este cel mai bun site unde am gasit foto cu cele doua B.canadense si B.hutchinii minima fotografiate impreuna.
Diferenta esentiala este ca B.hutchinii minima este mult, mult mai mica decat B.canadense. De fapt este singura diferenta ce am gasit-o mentionata in mod clar. Nu am gasit descrierea speciilor cand au fost definite pentru a-mi putea da seama de alte diferente.

Celelate aspecte care apar ca diferente:
- Direferenta de nuanta a penajului din prima foto poate fi datorata pozitiei fata de lumina.
- Usoara diferenta a mastii negre de pe fata care se vede in prima poza de la adresa de mai sus si anume ca la B.candensis linia mastii negre pare a urma conturul ochiului in timp ce la B.hutchinsii minima ea apare ca dreapta, plus diferenta in care conturul mastii atinge baza ciocului pot fi doar simple variatii normale la ambele. Afirm aceasta deoarece nu am gasit date despre aceasta si mai multe fotografii gasite pe internet nu mi s-au parut relevante. Insa tinand cont ca pana nu demult B.hutchinsii era subspecie a lui B.canadensis, baza de fotografii de pe internet sa poata spune prea multe si inca unii afiseaza B.hutchinsii sub numele de B.canadensis ceea ce e normal mai ales in cazul schimbarilor asa recente.

Concluzia mea ca cea din poza mea de mai sus este Branta canadensis a fost bazata pe observatia marimii pasarii care era de talie mediu spre mare. Comparabila cu cea a Branta hutchinii din poza mea de mai sus, dar aceasta comparatie e in marja normala a diferentelor de marime in care se incadreaza cele doua specii. (Chiar daca in privinta mediei B.canadensis este mai mare, marjele in care se incadreaza cele doua se suprapun si doar B.hutchinsii minima este specie de talie redusa in cadrul subspeciei B.hutchinsii)

Deci pana la eventuale noi date consider ca prima este corect identificata desi doar din fotografia in sine fara observatiile de pe teren nu cred ca s-ar putea face o identificare pana la nivel de specie.

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Sâm, 11 Aug 2012 06:11

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Sâm, 11 Aug 2012 23:02

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Dum, 12 Aug 2012 07:50

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Dum, 12 Aug 2012 15:21

Alopochen aegyptiacus

nativa in Africa la sud de Sahara pana in Africa de Sud. Doar in partea estica a Africii urca spre Mediterana, pe valea Nilului, dar nu atinge zona mediteraniana a Africii. Cunoscuta in Egiptul antic era considerata o pasare sacra. Ce-i drept arata destul de ciudat cu masca aceea pe ochi.
Numele comun englez e Egyptian Goose - gasca egipteana, dar nu e nici gasca, nici rata. Insa apartine aceleiasi familii: Anatidae.

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 13 Aug 2012 01:31

Ovidiu,
Ai facut niste fotografii de top! Multumim pentru ca ni le impartasesti si felicitari pentru performanta!
O fi si meritul aparatului, dar vorba unei glume din timpul studentiei de medicina: " care e cea mai importanta piesa a unui stetoscop? R: cea dintre olive!" (Nota: olivele sunt proeminentele stetoscopului care se baga in urechi; 'piesa' dintre olive e capul impreuna cu cunostintele medicale ale celui care utilizeaza stetoscopul).
cactus wizard

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Lun, 13 Aug 2012 16:12

Salut Cristi

Mersi pentru aprecieri. Cred ca, pentru fiecare, cea mai buna camera e cea care i se potriveste. Cea care te provoaca, cea care nu te lasa sa abandonezi si care te face sa mergi mai departe.
Am multe fotografii cu Kodak-ul meu Z980. Ma bucur ca acestea plac.

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Lun, 13 Aug 2012 17:45

Digitonthophagus gazella

(foto Victoria, Tx, pe timp de noapte)

- coleoptera din familia Scarabaeidae, deci un scarabeu
- nativ in Africa si Asia, introdus in sud-estul SUA si in Australia
- cel din poza e un mascul. Diferenta e usor de facut datorita faptului ca, fata de femele, masculii au doua coarne pe cap.

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte pasiuni si hobby-uri”